کد خبر: ۶۹۰۵۸۴۰
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷

گفته می‌شود این مقبره باستانی پیچیده متعلق به خووی، یکی از نجیب زادگان سلسله پنجم (قرن ۲۴ و ۲۵ قبل از میلاد) بوده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، شاهکار‌های معماری و هنری مصریان باستان، نه فقط از نظر ساخت، بلکه از نظر ماندگاری نیز همیشه ما را شگفت زده می‌کنند. اخیرا وزیر باستان‌شناسی این کشور، خالد العنانی از کشف مقبره جدیدی خبر داد که با نوشته‌ها و نقوش رنگارنگی تزئین شده که به خوبی حفظ شده اند.
مقبر مصری با قدمت ۴۰۰۰ سال کشف شد + تصاویر

این کشف باستانی بیش از ۴۰۰۰ سال قدمت دارد، اما به نظر می‌رسد رنگ‌ها کاملا تازه هستند و همان روز نقاشی شده اند. گفته می‌شود این مقبره پیچیده متعلق به خووی، یکی از نجیب زادگان سلسله پنجم (قرن ۲۴ و ۲۵ قبل از میلاد) بوده است. العنانی در رونمایی این مقبره، ۵۲ ناظر خارجی، کارشناس فرهنگی و بازیگر مشهور مصری را با خود آورد تا تصاویر آن را بررسی کنند.
 
مقبره خووی در گورستان بزرگی در ساقره، واقع در جنوب قاهره کشف شد. طراحی این ساختمان به شکل ال (L) است و شامل راهرو‌های کوچکی می‌شود که به یک سرسرا می‌رسد. یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد آن، یک تونل ورودی است که معمولا فقط در اهرام یافت می‌شد. علاوه بر این یک اتاق بزرگ دارد که نقوش رنگارنگی روی آن دیده می‌شود.
 
رنگ‌های حفظ شده مرتبط با سلطنت هستند که در کنار ویژگی‌های ساختاری منحصر به فرد، باعث ایجاد این باور در میان باستان شناسان شده که شاید خووی با جدکارع ایسسی، فرعون آن زمان ارتباط داشته که هرم او هم در این نزدیکی قرار دارد. یکی از احتمالات این است که از بستگان هم بوده اند، و یکی دیگر از احتمالات این است که این مقبره در راستای اصلاحات اجرایی فرعون و فرهنگ تدفین طراحی شده است.
 
باستان شناسان همچنین مومیایی و کوزه بقایای خووی را یافتند. محققان امیدوارند با این کشف به دید بهتری از سلطنت ۴۰ ساله ایسسی برسند. این کشور امیدوار است با این کشف‌ها به احیای اقتصاد گردشگری کمک کند که بعد از درگیری‌های سیاسی از سال ۲۰۱۱ هنوز کاملا بهبود نیافته است.
 
منبع: برترین ها
انتهای پیام/

کشف مقبره ۴۰۰۰ ساله مصری که انگار تازه نقاشی شده!

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر