کد خبر: ۶۹۱۰۶۸۴
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۴
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

تلگرام برای ارائه نسخه بلاکچین خود نیاز دارد پوسته‌های غیررسمی‌اش حذف شوند و اقدام اخیر گوگل به همین دلیل بوده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، چهارشنبه گذشته کاربران ایرانی پیامی را از گوگل دریافت کردند مبنی بر اینکه تلگرام طلایی و هاتگرام فاقد امنیت و ناقض حریم خصوصی هستند و فردای آن روز یعنی پنجشنبه این خبر در فضای مجازی پیچید که  گوگل پلی با ادعای ناامن و مخرب بودن  تلگرام طلایی و هاتگرام، این نرم‌افزار را از روی موبایل‌های اندرویدی حذف کرد!

همانطور که در تصویر  زیر مشاهده می‌کنید سرویس امنیتی فروشگاه نرم‌افزاری گوگل (گوگل پلی) که با نام پلی پروتکت (Play Protect) شناخته می‌شود، برای امنیت تلگرام طلایی خطا داده و به کاربران پیشنهاد لغو نصب یا پاک کردن آن را داده است.

تلگرام طلایی

تلگرام طلایی

در این خطای امنیتی پلی پروتکت درباره تلگرام طلایی مشخصاً گفته می‌شود این نرم‌افزار تلاش دارد از اطلاعات شخصی شما جاسوسی کند. این اطلاعات شخصی شامل فهرست تماس‌ها، پیام‌ها، عکس‌ها و صداهای ضبط شده است. پس از این هشدارها، آنتی‌ویروس Play Protect تلگرام طلایی و هاتگرام را به علت آنچه که تلاش برای به سرقت بردن اطلاعات حساس عنوان کرده، مسدود و از روی گوشی افراد پاک کرده است.

یک بام و دو هوای سیاست‌های گوگل  /پیامرسان های داخلی قربانیان پروژه ی دولتی تلگرام طلایی

اما این اقدام عجیب گوگل و سیاست‌های یک بام‌ودو هوای این شرکت بزرگ آمریکایی با انتقادهای بسیاری در داخل همراه شد چراکه بارها اسناد جاسوسی و عدم امنیت شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر در رسانه‌های جهان منتشر شده است اما سرویس گوگل هیچ اقدامی برای مقابله با این شبکه‌های اجتماعی انجام نداده، در حالی که اپلیکیشن‌های ایرانی را بدون اجازه کاربران و در یک حرکت عجیب حذف کرده است.

به طور مثال بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، سنای آمریکا در تاریخ ۹ جولای ۲۰۰۸ لایحه اصلاح قانون نظارت بر اطلاعات خارج (foreign intelligence surveillance act) را تصویب کرد که طبق آن به شرکت‌های ارتباط از راه دوری که در برنامه‌های شنود شرکت دارند، مصونیت قانونی و به دولت آمریکا اجازه می‌داد برای اهداف ضدتروریسم به استراق سمع ارتباطات بین‌المللی بین ساکنان داخل و افراد خارج از کشور بدون موافقت دادگاه بپردازد. طبق قانون ذکرشده شرکت‌های مستقر در آمریکا وظیفه دارند به درخواست‌های دولت برای تسلیم اطلاعات کاربران خود پاسخ دهند. گوگل برای در اختیار گذاشتن اطلاعات کاربرانش به وزارت خارجه‌ آمریکا به صورت علنی توافقنامه امضا کرده است و مسلماً فیسبوک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

یک بام و دو هوای سیاست‌های گوگل  /پیامرسان های داخلی قربانیان پروژه ی دولتی تلگرام طلایی

جولیان آسانژ مؤسس سایت جنجالی ویکی لیکس که سال گذشته هزاران سند محرمانه جنگ‌های عراق و افغانستان و همچنین اسناد کاملی از وزارت خارجه آمریکا را افشا کرده است، در مصاحبه با شبکه راشاتودی می‌گوید: «فیسبوک به صورت اتوماتیک اطلاعات محرمانه افراد را جمع‌آوری و ثبت می‌کند و سپس این اطلاعات را در اختیار آمریکا قرار می‌دهد. فیسبوک جزئی‌ترین اطلاعات افراد، عادات، روابط اجتماعی، آدرس، محل تولد و وابستگان افراد را جمع‌آوری و تمام این اطلاعات را در اختیار مقامات آمریکا قرار می‌دهد. باید بدانید زمانی که در صفحه فیسبوک دوستانی برای خود اضافه می‌کنید، به طور رایگان برای آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا فعالیت می‌کنید و اطلاعات را در اختیار آنها می‌گذارید».

یک بام و دو هوای سیاست‌های گوگل/ طبق نقشه راه تلگرام نسخه‌های غیررسمی باید به زودی حذف شوند

سیدعلیرضا آل‌داودکارشناس فضای مجازی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، در این رابطه اظهار کرد: اقدام اخیر گوگل  بعد از اینکه چندین بار حساب‌های کاربری ایرانی‌ها در یوتیوب، توییتر، فیسبوک و اینستاگرام را حذف کرده بودند، کاملاً قابل پیش‌بینی بود. در حالی که ما پس از این اتفاقات و اقدامات خصمانه‌ای که شبکه‌های اجتماعی خارجی علیه ایران اعمال کردند، پاسخ درست و مناسبی نداده بودیم و نسبت به آنها منفعل عمل کردیم. مشخص بود که گوگل به خودش اجازه می‌دهد به تلفن همراه مردم ایران دستبرد زند و حاکمیت آمریکایی را روی تلفن‌های همراه کاربران ایرانی  پیاده‌سازی کند و برای چندمین بار حقوق بشر و آزادی را نقض کند.

یک بام و دو هوای سیاست‌های گوگل/ طبق نقشه راه تلگرام نسخه‌های غیررسمی باید به زودی حذف شوند

آل‌داود درباره علت این اقدام گوگل گفت: باید گفت که طبق نقشه راه منتشرشده توسط تلگرام، این پیام‌رسان قصد دارد تا انتهای سال ۲۰۱۹ میلادی نسخه‌ی بلاکچین را ارائه کند که یکی از خطرات بسیار جدی آن برای ما ارز دیجیتال تلگرام است که به اسم گرام معروف است. طبق این نقشه راه تلگرام، تمام نسخه‌های غیررسمی تلگرام مانند تلگرام طلایی، هاتگرام و امثال اینها برای ارتقای امنیت و حریم خصوصی کاربرانی که در تلگرام قصد فعالیت اقتصادی دارند، باید حذف شوند.

در ادامه تصاویری از نقشه راه تلگرام و فعالیت‌های آتی این پیام‌رسان در جهان را مشاهده می‌کنید.

یک بام و دو هوای سیاست‌های گوگل  /پیامرسان های داخلی قربانیان پروژه ی دولتی تلگرام طلایی

وی با اشاره به هدف تلگرام در کشور‌هایی مانند ایران اظهار کرد: نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که غرب برای پروژه‌های براندازی، تغییر رفتار و حمایت از جریان غرب‌گرا و مدیران غیرانقلابی روی تلگرام حساب ویژه باز کرده است که متاسفانه همین بستر آسیب‌های زیادی را در حوزه امنیتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به کشور رسانده است. در واقع تلگرام به عنوان یک ماشین جنگی بستری را برای جنگ شناختی ادراکی و هیبریدی دشمن در داخل کشور باز کرده است. نکته دوم سرقت بیگ‌دیتای کشور است که متاسفانه در ۴ سال گذشته به همراه ذائقه‌سنجی و ذائقه‌سازی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با بستر کانال‌های یکطرفه که امکان پاسخگویی به شبهات آن‌ها وجود ندارد انجام شده است و متاسفانه کشور را در حوزه‌ فیک‌نیوز، شایعات، دسترسی ضدانقلاب و گروه‌های تروریستی برای یارگیری و ایجاد شبهات و تخریب اعتقادات و تبلیغات مخرب در این فضا باز کرده است.

یک بام و دو هوای سیاست‌های گوگل/ طبق نقشه راه تلگرام نسخه‌های غیررسمی باید به زودی حذف شوند

این کارشناس فضای مجازی با اشاره به شروع فعالیت تلگرام طلایی و هاتگرام در کشور پس از فیلترینگ تلگرام گفت: درخصوص هاتگرام و تلگرام طلایی ما از روز‌های اولی که قرار شد با تلگرام برخورد شود و فیلترینگ صورت گیرد، با این دو پوسته‌ تلگرام مخالف بودیم چراکه دولت باید به جای سرمایه‌گذاری روی بستری که عملاً تلگرام را در کشور زنده نگه داشته بود، روی پیام‌رسان‌های داخلی سرمایه‌گذاری می‌کرد، زیرا ما از بستر پیام‌رسان تلگرام که به صورت کاملاً آشکار با سرویس‌های اطلاعاتی غربی و آمریکا و رژیم صهیونیستی همکاری می‌کند، آسیب دیده بودیم. از این دست آسیب‌ها می‌توان به حمله اقتصادی، حمله تروریستی به مجلس، چند حمله تروریستی دیگر، حملات فرهنگی و فعالیت جریان ضدانقلاب و جریان نفوذ در داخل کشور که متاسفانه آسیب‌های زیاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به ما رسانده‌اند، اشاره کرد.

یک بام و دو هوای سیاست‌های گوگل/ طبق نقشه راه تلگرام نسخه‌های غیررسمی باید به زودی حذف شوند

آل‌داود ادامه داد: تیم امنیتی دولت که سازندگان و حامیان تلگرام طلایی و هاتگرام بودند با این استدلال که بعد از فیلترینگ تلگرام مردم باید بتوانند یک بازه زمانی داشته باشند تا اطلاعاتشان را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل کنند، تصمیم گرفتند از ۱۱ اردیبهشت که تلگرام فیلتر شد، تا آخر خرداد ماه ۹۷ هاتگرام و تلگرام طلایی در داخل کشور خدمات ارائه کنند و پس از این مدت زمان تبدیل به یک پیام‌رسان مستقل شوند. اما بعد از بازه زمانی خرداد تیم دولت اعلام کرد که نمی‌تواند این دو پوسته را تبدیل به پیام‌رسان مستقل کند، از این رو سه ماه دیگر وقت گرفتند تا این پروژه را عملی کنند. اما بعد از این بازه زمانی هم اعلام کردند که نمی‌توانند این کار را انجام دهند و باز هم تا آذر ماه زمان گرفتند. چیزی که اینجا مشخص شد این بود که تیمی که پشت تلگرام طلایی و هاتگرام است مایل نیست این بستر را از دست دهد، چون حداقل در سه انتخابات از این بستر استفاده کرده بود و به نحوی تبدیل به رسانه‌ تیم دولت شده بود و به این خاطر تمام سعی خود را کردند که به هر طریقی تلگرام را در کشور حفظ کنند.

این کارشناس فضای مجازی در ادامه صحبت‌هایش تصریح کرد: نکته مهمی که اینجا وجود دارد این است که ما بارها در رابطه با دسترسی‌های تلگرام طلایی و هاتگرام هشدار داده بودیم که چرا باید دو پوسته که نقش فیلترشکن را برای تلگرام بازی می‌کنند در کشور فعالیت کنند و مخالف ادعاهای دولت و تیم امنیتی آن بودیم که می‌گفتند "ما با هاتگرام و تلگرام طلایی جنگ اقتصادی و حملات تروریستی را دفع کردیم". درحالی که همه ما دیدیم که این ادعا به وضوح اتفاق نیافتاده است و تنها  بهانه‌ای  برای حفظ بستر تلگرام در کشور است. متاسفانه سرمایه‌گذاری زیادی روی تلگرام طلایی و هاتگرام شد و تمام  این سرمایه‌گذاری‌ها  که از اموال  بیت‌المال صورت گرفته بود هدر رفت و نتیجه عکس داد.

یک بام و دو هوای سیاست‌های گوگل/ طبق نقشه راه تلگرام نسخه‌های غیررسمی باید به زودی حذف شوند

وی در آخر با اشاره به نبود حمایت کافی از پیام‌رسان‌های داخلی توسط مسئولان گفت: دولت در خصوص سند حمایت از پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی که در شورای عالی فضای مجازی تصویب شد کوتاهی کرد و اگر این مقدار امکاناتی که برای تنفس مصنوعی به تلگرام در اختیار هاتگرام و تلگرام طلایی قرار گرفت، صرف پیام‌رسان‌های داخلی و تکمیل طرح شبکه ملی اطلاعات شده بود، می‌توانست تا حد زیادی کمک‌کننده باشد. با این وجود باید هرچه سریع‌تر این دو پوسته ضدفیلتر تلگرام  در داخل کشور متوقف و پیام‌رسان‌های داخلی  وارد عمل شوند و فعالیت‌های خود را به صورت جدی دنبال کنند. در خصوص اینستاگرام هم با توجه به هتاکی که اخیراً به مردم ایران انجام داده است خیلی زود باید تکلیف حاکمیت خود در حوزه فضای مجازی و فضای سایبر را با پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی مشخص کنیم.

گزارش از معصومه شیری

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
ای بابا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
کاش مردممون تلگرام رو میذاشتن کنار.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
آقاجان دوست عزيز کم کاري از خودمونه اگر يک پيام رسان قوي بومي داشتيم ديگه کي ميرفت سمت تلگرام و اين شبکه هاي خارجي که اين اتفاق ها هم بيوفته پس خودمون بايد يه حرکتي بکنيم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
نداریم ؟! تا حالا آی گپ و گپ و ایتا نصب کردی ؟
امین248
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
امیدواریم که حرف ها عملی شوند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
والا پیام رسان گپ کیفیت بی نهایت بالای داره نمیدونم چرا اینا تلگرام رو نمیبندن
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
باید فیلترش کنن
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
تلگرام واقعا عالیه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
خیر
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
بجاي اينا بهتر بود فيسبوک خودشون رو جاسوسي اعلام ميکردن
ناشناس
|
Singapore
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
بالاخره من متوجه نشدم که واقعا جاسوسي بوده اينا يا غرض ورزي گوگل پلي؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
تلگرام طلایی بدافزار جاسوسی داشته هاتگرامم ویروسیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
ملت اسیر حرفای بي پايه و اساس همدیگه تو پیام رسان ها شدن
برین از اونایی یاد بگیرین که چطور از همین امثال تلگرام چقدر پول در میارن
یارو بجای سایت با اون همه برنامه نویسی و غیره یه کانال زده و محصولاتش پستی میفروشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
اگر يه پيام رسان بومي درست و حسابي و کارآمد داشتيم اينطور نميشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
خدایا کمکمون کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
وقت راه انداختن شبکه ملی اینترانت خودمونه
مردم واقعن چطور به غریبه اعتماد می کنند و به خودی نه
بهتره پیام رسان جامع خودمون راه بندازیم
اطلاع رسانی محلی و استانی و کشوری گرفته
تا مدرسه و دانشگاه و ...
تازه میشه نرخ دهی محصولات رو بدون حضور تعزیرات اطلاع رسانی کرد
محصولات کشاورزی رو با یه سیستم دولتی و خصوصی بدون واسطه از کشاورز گرفت و به دست استفاده کننده رسوند
خواهشن ملی تر و جامع تر نگاه کنین
تو این سیل خبرنگار مردم بودند و کمک رسان مردم هستن پس میشه از پیام رسان ملی بهتری داشت
پاسخ ها
آرمین
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
تلگرام بهترین هست از لحاظ همه چیز خصوصا رمزنگاری فوق العادش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
کاش دولت بجای این همه پیام رسان فقط روی یک یا دوتا پیام رسان سرمایه گذاری می کرد که بتونه با خود تلگرام رقابت کنند
تازه امکانات زیادی هم میتونست بذاره
مثلن رایگان بودن اینترنت مصرفی پیامک های داخلی
امکان دسترسی به شبکه های تلویزیون و اراپه دهنده خدمات
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
همه اینا در گپ و سروش هست البته اینترنت ۱/۳ محاسبه میشه یعنی اگه ۱گیگ دانلود کنی ۳۰۰خورده ای مگ محاسبه میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
من دقيق متوجه نشدم چي شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
برای مردمی که خیال می کردند پاک کردن تلگرام طلایی کار عوامل داخل کشور بود متاسفم
نزدیک ۸۰ درصد مردم همین فکر می کردند و بخاطر این کار برای دولت سر تکان می دادند
حالا که فهمیدند کار خود تلگرام بوده هیچی برای گفتن ندارن
تو این مملکت برای خیلیها مرغ همسایه همیشه غاز بوده
پاسخ ها
طوفان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
بهتر که خودشون حذفش کردن جاسوسی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
بلاک چین؟؟؟؟؟
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر