کد خبر: ۶۹۲۷۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲
نماینده مردم زابل در مجلس:

کشور افغانستان به هیچ عنوان به حق آبه هیرمند پایبند نیست/افغانستان بشدت به ترانزیت، راه آهن، گاز و برق ایران نیازمند است

نماینده مردم سیستان گفت: بر اساس معاهده قانونی، حق آبه ایران از رودخانه هیرمند سالانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب است که کشور افغانستان بطور متناوب از ذخیره سد کجکی رها سازی کند، اما به هیچ عنوان به این تعهد خود پایبند نبوده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان،  حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در حاشیه بازدید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از تالاب بین المللی هامون گفت: بسته‌ای برای دریافت حق آبه هیرمند و خریداری آب به نرخ جهانی از افغانستان در حال طراحی است که در اسرع وقت عملیاتی می‌شود.

وی با بیان اینکه کشور افغانستان بشدت به ترانزیت، راه آهن، گاز و برق ایران نیازمند است اظهارداشت: احداث پروژه‌های مهم گاز، راه آهن و نیروگاه‌های بادی در منطقه سیستان در حال انجام است و به زودی راه اندازی می‌شود.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی گفت: برای پایداری آب در منطقه سیستان سه طرح مهم آب‌های ژرف، انتقال آب از دریای عمان و تخریب و رسوب گذاری در حال پیگیری است که تاکنون آزمایشات آب‌های ژرف پاسخ داده است.

وی خواستار مذاکره جدید برای خرید آب از کشور افغانستان شد و افزود: بر اساس معاهده بین المللی، افغانستان باید ۸۲۰ میلیون مترمکعب حق آبه را به صورت رایگان در اختیار ایران قرار دهد و باقی مانده نیاز آبی سیستان به هر میزان بر اساس قیمت جهانی از افغانستان خریداری و به موازات آن به کشور افغانستان گاز، برق و ترانزیت داده شود.

دهمرده تصریح کرد: تنها راه اساسی برای پایداری آب در سیستان تعریف همین بسته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به اتفاق هیات همراه از پروژه طرح نهالکاری هامون برای مقابله با پدیده گرد و غبار و اسکله صیادی تخت عدالت واقع در هامون پوزک بازدید کردند.

در این بازدید رئیس مرکز برنامه، بودجه، ارزیابی عملکرد و فناوری اطلاعات، سرپرست معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌ها، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، مشاور رئیس سازمان و دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار این سازمان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور را همراهی کردند.

انتهای پیام/ع

احداث پروژه‌های مهم گاز، راه آهن  در منطقه سیستان در حال انجام است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر