کد خبر: ۶۹۲۹۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰

مشاور وزیر و مجری طرح محوری گندم وزارت جهاد کشاورزی از خرید تضمینی بیش ازیک میلیون و ۲۰۰ هزارتن گندم از زراعین گندمکارکشور خبر داد.

خرید تضمینی بیش ازیک میلیون و ۲۰۰ هزارتن گندم از زراعین گندمکارکشوربه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ،اسماعیل اسفندیاری پور مشاور وزیر و مجری طرح محوری گندم وزارت جهاد کشاورزی در سفر یکروزه به آذربایجان غربی به همراه مسئولین ستادی سازمان جهاد کشاورزی استان، از روند اجرایی طرح تحقیقاتی ایکاردا و طرح p v s گندم در شهرستان‌های بوکان، مهاباد، نقده، میاندوآب از نزدیک بازدید کرد.

اسفندیاری در جریان این بازدید ضمن ابراز خوشحالی و رضایت از وضعیت سبز و تنوع ارقام در مزارع گندم استان، افزود: بارندگی‌های اخیر باعث افزایش عملکرد در مزارع گندم آبی و به ویژه مزارع گندم دیم خواهد شد؛ بنابراین قطعاً تولید گندم امسال بیش از نیاز مصرف داخلی است و نگرانی از بابت گندم در سال جاری وجود ندارد.

وی با اشاره به اهمیت گندم بعنوان محصول استراتژیک کشور اظهار کرد: امسال در تولید گندم خودکفا هستیم و نیاز به واردات نداریم و تمامی نیاز‌های کشور از تولیدات داخلی تامین می‌شود.

این مسئول ادامه داد: در استان‌های جنوبی کشور از اواخر اسفند ماه کار برداشت گندم آغاز شده است وتاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف زراعین کشور توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی خریداری شده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از رشد ۳۰ درصدی برخوردار است.

اسفندیاری با بیان اینکه مطالبات گندمکاران در اسرع وقت به حساب آنان واریز می‌شود، تصریح کرد: استان‌هایی که در اقلیم مرطوب نوار ساحلی دریای خزر قرار دارند، ازدهه اول خرداد کار برداشت محصول گندم آغاز می‌شود.

وی یاد اور شد: در سال زراعی جاری در کشور نزدیک به ۶ میلیون هکتار گندم کشت شده است که ۴ میلیون هکتار آن به صورت دیم و مابقی به صورت آبی کشت شده است که با توجه به بارندگی‌های مطلوب بهاره و پاییزه وضعیت سبز مزارع گندم در کشور بسیار مطلوب است.

‌مجری طرح محوری گندم وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با وجود وقوع سیل در استان‌های جنوبی کشور مخصوصا خوزستان، میزان تولید گندم نسبت به سال گذشته نه تنها کاهش نیافته است، بلکه تاکنون میزان خرید ۳۰ درصد بیشتر از سال گذشته گزارش شده است.

به منظور انتقال یافته‌های علمی کشت گندم به داخل مزارع کشور در افقی پنج ساله ایران در کشت گندم با موسسه تحقیقاتی ایکاردا همکاری می‌کند.

 

انتهای پیام/م

 

سفر مشاور وزیر و مجری طرح محوری گندم وزارت جهاد کشاورزی به آذربایجان غربی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر