کد خبر: ۶۹۳۴۱۱۳
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: در شهرستان سیرجان بیش از ۱۰ هزار و ۶۷۸ هکتار از اراضی و باغات به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده اند.

تجهیز بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی سیرجان به سیستم آبیاری نوینبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ؛ محمودآبادی؛ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: بر اساس سیاست اصلی این شهرستان در جهت صرفه جویی در مصرف آب اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار می‌باشد، به طوریکه تاکنون سطحی بیش از ۱۰۶۷۸ هکتار از باغات و مزارع به این سیستم‌ها مجهز شده است.

وی افزود: این سطح شامل آبیاری قطره‌ای رو سطحی، آبیاری قطره‌ای زیرسطحی، آبیاری قطره‌ای ثقلی، آبیاری بابلر، آبیاری بارانی، آبیاری تیپ گندم و آبیاری تیپ زعفران است.

محمودآبادی تصریح کرد: از نظر سطح اجرای طرح‌های آبیاری قطره‌ای زیرسطحی شهرستان سیرجان مقام اول کشوری را داراست بطوریکه کارشناسان و باغداران بسیاری از استان‌های پسته خیز از طرح‌های اجراء شده این شهرستان بازدید و الگو برداری کرده اند.

وی بیان داشت: در سال جاری نیز تا کنون ۱۰۶.۸ هکتار اراضی به سیستم‌های آبیاری نوین مجهز شده اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: موفقیت در اجرای پروژه‌های آبیاری تحت فشار مستلزم انجام مطالعات دقیق شرایط آب و خاک به منظور تصمیم گیری جهت اجراء یا عدم اجرای سیستم، طراحی دقیق سیستم، جنس مناسب لوله و اتصالات، اجرای صحیح سیستم توسط شرکت‌های مجری و اعمال مدیریت بهینه از سوی باغداراست به گونه‌ای که ایجاد کوچکترین اشکالی در موارد فوق ایرادات اساسی به سیستم وارد خواهد نمود می‌باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: بالا بودن EC آب آبیاری و افزایش مستمر آن بعنوان عامل محدود کننده در بسیاری از مناطق از جمله: پوزه خون- کفه مر و حوزه زیدآباد است و همچنین خرده مالکی برخی از موتورپمپ‌ها و متفاوت بودن میزان سهام آب باغداران که طراحی سیستم وشیفت بندی را مشکل ساز میکند.

محمودآبادی افزود: پراکندگی قطعات و فاصله طولانی تاسیسات برق تا باغات که باعث بالا رفتن هزینه اجراء در واحد سطح می‌شود و گرانی لوله و اتصالات، افزایش ناگهانی و خارج از عرف تجهیز برق ایستگاه پمپاژ در سه سال اخیر توسط اداره برق از دیگر مشکلات اجرا این سیستم هااست.

انتهای پیام/س

صرفه جویی در مصرف آب با اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر