کد خبر: ۶۹۳۶۵۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت : برای جلوگیری از قاچاق احتمالی گندم دولت باید از گندمکاران بیشتر حمایت کند.

به گزارش  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،ناصر مرادی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به افزایش قیمت نهاده‌های مورد نیاز گندم کاران در سال زراعی جاری، گفت : قیمت بذر، سم، کود و ماشین آلات مورد نیاز کاشت، داشت و برداشت در مقایسه با سال زراعی گذشته بر اساس نرخ تورم پیش رفته، اما قیمت ۱۷۰۰ تومانی اعلام شده برای خرید تضمینی گندم متناسب با نرخ تورم بالا نرفته است.

وی با تاکید بر اینکه نرخ اعلام شده برای خرید تضمینی گندم به نسبت نرخ تورم پایین است، گفت : فاصله داشتن نرخ خرید تضمینی گندم با نرخ واقعی تورم باعث نارضایتی کشاورزان شده و چه بسا بتواند در فروش محصولشان به واسطه‌ها و دلال اثرگذار باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه با بیان اینکه تمامی فعالین حوزه کشاورزی بر این موضوع اتفاق نظر دارند که قیمت خرید تضمینی گندم باید با قیمت‌های جهانی برابری داشته باشد، اضافه کرد: دولت باید برای حمایت از تولید و کشاورزی و غنی کردن بنیه اقتصادی گندمکاران قیمت خرید تضمینی گندم را به قیمت جهانی گندم نزدیک کند.

مرادی اضافه کرد: در حال حاضر اگر گندم را وارد کنیم با توجه به قیمت بالای ارز باید رقمی حدود ۲۲۰۰ تومان بابت واردات هر کیلوگرم گندم بپردازیم، این در حالیست که قیمت خرید تضمینی گندم در حال حاضر ۱۷۰۰ تومان است که با قیمت‌های جهانی فاصله دارد.

این عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگاین ایران با اشاره به ضعیف بودن احتمال قاچاق گندم به خارج از کشور، گفت: ممکن است دلالان و واسطه‌ها به دنبال سودجویی از گندمکاران باشند، اما با توجه به اینکه خارج کردن گندم از کشور باید کامیونی باشد، ارگان‌های نظارتی قطعا متوجه این امر خواهند شد و اجازه قاچاق گندم را به دلالان و واسطه‌ها نخواهند داد. با این حال احتمال قاچاق گندم هم دور از انتظار نخواهد بود.

وی گفت: اگر دولت در حمایت خود از گندمکاران تجدید نظر کند، بحث قاچاق گندم به طور کامل منتفی خواهد شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه در ادامه از گندم به عنوان یک محصول استراتژیک یاد کرد که مردم به آن نیاز روزانه دارند و افزود: دولت در حال حاضر به گندمکاران سوبسید‌هایی می‌دهد که باید این سوبسید را برای حمایت از گندمکاران بیشتر کند و از این طریق دست دلالان و واسطه‌ها را از بازار گندم کوتاه کند .

 

 

انتهای پیام/د

جلوگیری از قاچاق احتمالی گندم

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر