کد خبر: ۶۹۳۷۸۰۸
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
هشدار دامپزشکی خراسان رضوی به دامداران:

دامپزشکی استان به دامداران جهت پیشگیری از تب کریمه کنگو هشدار داد.

تب کریمه کنگو در کمین استبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، اداره کل دامپزشکی خراسان انجام اقدامات پیشگیرانه در دامداری‌ها و سم پاشی دام‌ها را ازجمله راهکار‌های موثر در پیشگیری از بروز بیماری تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو دانست و به دامداران هشدار داد تا با رعایت موازین بهداشتی دامپزشکی از بروز این بیماری جلوگیری کنند.

محمد رشتی باف معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با اعلام این مطلب گفت: انگل‌های خارجی بدن دام علاوه بر خسارات اقتصادی که به صنعت دامپروری وارد می‌کند می‌تواند زمینه ساز برخی از بیماری‌های واگیر دامی و همچنین بیمار‌های مشترک انسان و دام شود که یکی از شناخته‌ترین این بیماری‌ها تب هموراژیک کریمه کنگو می‌باشد که در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی می‌تواند موجب شیوع در جوامع انسانی شود؛ لذا این اداره کل در حد توان نسبت به توسعه عملیات مبارزه با انگل‌های خارجی از طریق سم پاشی بدن دام و جایگاه‌های نگهداری دام در سال جاری اقدام نموده است.

وی عمده‌ترین راه‌های انتقال بیماری به انسان را شامل تماس با دام‌های آلوده، تماس با خون و ترشحات لاشه دام آلوده در زمان ذبح، گزش کنه یا دستکاری و له کردن آن، تماس با خون، ترشحات و نمونه‌های بافتی بیمار آلوده ذکر کرد و از دامداران خواست در نگهداری دام‌ها و تماس با آن‌ها نکات بهداشتی را رعایت کنند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: در سال ۱۳۹۷ بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار رأس گوسفند و بز و حدود ۶۰ هزار رأس گاو و گوساله و حدود ۵ میلیون ۵۰۰ هزار متر مربع جایگاه نگهداری دام علیه انگل‌های خارجی سم پاشی شده است.

رشتی باف از دامداران خواست نسبت به سم پاشی و ضدعفونی دام و جایگاه نگهداری دام‌ها و انجام حمام ضد کنه بیش از پیش حساس بوده و هر گونه سم را فقط با نظر دامپزشکان به مصرف برسانند.
 
انتهای پیام/ج.ر
 

تب کریمه کنگو در کمین دامداران استان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر