کد خبر: ۶۹۳۸۱۷۱
گروه : مازندران » ساری
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴

افراد بالای ۳۰ سال زیر پوشش طرح بسیج ملی کنترل فشار خون قرار می‌گیرند.

محسن اعرابی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، گفت: همزمان با روز جهانی فشارخون این طرح در دو بخش اطلاع رسانی و آموزش از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد و تشخیص و درمان از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر اجرا می‌شود.

وی افزود:با توجه به اهمیت کنترل این بیماری افراد میتوانند در زمان تعیین شده برای اطلاع رسانی، برای تشخیص و درمان هم مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد افراد از بیماری فشار خون خود خبر ندارند،گفت: ابتلاء به فشار خون و عدم کنترل به موقع آن می‌تواند باعث نارسایی کلیه، آسیب به چشم و در شرایط حاد سکته‌های قلبی و مغزی شود.

وی هدف از اجرای این طرح را شناسایی، کنترل و کنترل با کیفیت افراد مبتلا به این بیماری دانست.

وی با اشاره به کنترل با کیفیت فشار خون ، افزود: مبتلایان به بیماری فشار خون باید بدانند تنها رژیم غذایی و نخوردن نمک و یا ورزش کردن برای کنترل این بیماری کافی نیست و بایستی فشار خون بیمار تحت نظارت پزشک و با دارو‌های مخصوص به زیر ۱۳ برسد.

وی گفت: تمامی افراد بالای ۳۰ سال گروه‌های هدف برای ثبت فشارخون در سامانه وپیگیری درمان به مراکز درمانی پایگاه‌های جامع سلامت و یا به خانه‌های بهداشت مختلف مراجعه و یا با مراجعه به سامانه سلامت به نشانی salamat.gov.ir اطلاعاتشان را ثبت کنند.

وی گفت: مصرف زیاد نمک در غذا‌ها و استفاده از غذا‌های شور، کاهش مصرف میوه و سبزی، فعالیت بدنی ناکافی، استرس و عدم رعایت اصول بهداشت روان، مصرف دخانیات و در نهایت مسائل وراثتی از جمله عوامل خطر ابتلاء به بیماری فشارخون محسوب می‌شود.
انتهای پیام/س
 افراد بالای ۳۰ سال زیر پوشش طرح بسیج ملی کنترل فشار خون

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر