کد خبر: ۶۹۴۱۲۸۱
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۸
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

دانشجویانى که با امید به اشتغال در رشته دانشگاهی تحصیل می‌کنند با پایان تحصیلات، امید از کف مى‌دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند، علاوه بردل مشغولی‌های مربوط به درس و دانشگاه، اغلب دغدغه چگونگی گذران زندگی را دارند که در بسیاری موارد، زمینه ساز یا تشدید کننده مشکلات درسی است.

در کنار مسmله گذران زندگی، بیم از آینده مهمترین دغدغه دانشجویان است که می‌تواند تأثیر‌های منفی بر زندگی آن‌ها بگذارد؛ در حالت کلی دانشجویان بومی به علت نزدیک بودن به خانواده بسیاری از مشکلات دانشجویان غیربومی را تجربه نمی‌کنند البته چگونگی گذران زندگی دانشجو غالبا به شرایط مالی خانوادهه بستگی دارد اما علاوه بر معیار‌هایی که بعضی دانشجویان مطرح می‌کنند، سایر معیار‌ها از جمله شرایط روحی، تراکم خوابگاهی، دسترسی به منابع علمی، وضعیت اشتغال و تاهل، نان آور خانواده بودن از عوامل مهم تاثیر گذار بر زندگی و تحصیل دانشجو است.

گشتی در میان مشکلات دانشجویی/ وقتی که دانشجوها پس از فارغ التحصیلی چشم امید پیدا کردن کار و کسب را دارند


بیشتر بخوانید: ضرورت استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای حل مشکلات جامعه


دانشجویان وضع مالی مطلوبی ندارند

روشن است که به طور کلی دانشجویان وضع مالی مطلوبی ندارند و حتی بعضی اوقات زندگی دانشجویان به خصوص در کلان شهر‌هایی مانند تهران زیر حد مطلوب است.

هر روز آمار افراد تحصیلکرده و در شرف پایان تحصیل در کشور رو به افزایش است، برنامه ریزی‌ها و تدوین اسناد ارگان‌های مسئول حکایت از افزایش تعداد و ظرفیت دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی و افزایش تعداد دانشجویان دارد، این در حالی است که دانشجویان پس از اتمام دوره دانش آموختگی و حتی در حین تحصیل با مشکلات مادی مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند.

گشتی در میان مشکلات دانشجویی/ وقتی که دانشجوها پس از فارغ التحصیلی چشم امید پیدا کردن کار و کسب را دارند

درحالیکه درآمد حدود ۶۰ درصد خانوار‌های ایرانی برای تامین هزینه‌های تحصیلی و رفاهی فرزندانشان مکفی نیست، دانشجویان فرهیخته ایرانی برای تامین نیاز‌های اساسی از قیبل فراهم آوردن کتب و منابع درسی و تامین نیاز‌های اولیه زندگی با کمبود درآمد مواجه هستند، این موارد زمانی تشدی می‌شود که دانشجویان در شهری دور از از محل سکونت و تولد خود به تحصیل مشغول هستند؛ گویا تنها مسئله‌ای که رسیدگی با آن از اهمیت خاصی برخوردار نیست توجه به نیاز‌های مادی دانشجویان است.

دانشجویان ایرانی که چند سال پیش چشم امید به یافتن کار داشتند تا نیاز‌هایشان مرتفع و زمینه دست یابی آنها به جایگاه اجتماعی و اقتصادی قابل قبول  فراهم شود حالا با نزدیک شدن به سال پایانی تحصیل، امید از کف داده‌اند.


بیشتر بخوانید: مهمترین آسیب‌های اجتماعی بحران‌زا در ایران/ برخی به جای حل مسائل به دنبال انتقام از نظام هستند


استفاده از تجارب دانش آموختگان و اساتید که با توسعه دانش تئوری و عملی  به اهداف از قبل تعیین شده رسیده‌اند، می‌تواند چراغ روشن برای راهیان این راه پر از فراز و نشیب باشند.

برای دست یابی به توسعه دانش محور، تغییر در سیاست‌های پژوهشی، برنامه ریزی دقیق و دور از شعار محوری و توجه به وضع معیشتی سرمایه‌های ملی که همانا افراد تحصیل کرده هستند، بسیار مهم است.

گشتی در میان مشکلات دانشجویی/ وقتی که دانشجوها پس از فارغ التحصیلی چشم امید پیدا کردن کار و کسب را دارند

به نظر می‌رسد برای دستیابی به اهداف مهم و زیر بنایی چشم انداز بیست ساله توجه به اقتصاد مبتنی بر دانش و دستیابی به توسعه دانش محور است، اما برپایی این امر، نیازمند تامین و تقویت نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده، برنامه ریزی منظم و حرکتی آهسته، اما پیوسته و بدون وقفه است که نیاز اولیه آن فراهم آوردن حداقل امکانات اقتصادی برای دانشجویان است.

دانشجویان به دلیل بیکاری به فکر مهاجرت هستند

منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری درباره مشکلات بیکاری دانشجوها و اقدام به مهاجرت آنها، اظهار کرد: داستان رفتن و مهاجرت دانشجویان به کشور‌های خارجی جدید نیست، اما با توجه به اینکه اشتغال آن‌ها در کشور کم شده است، تصمیم به مهاجرت می‌گیرند که باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: مهاجرت دانشجویان به کشور‌های خارجی در اختیار وزارت علوم نیست و بخش عمده آن به سایر نهاد‌های کشور مرتبط است، اما در حال حاضر این موضوع کم شده است و در مقاطع مختلف دکتری و کارشناسی ارشد دانشجویان خوبی داریم.

گشتی در میان مشکلات دانشجویی/ وقتی که دانشجوها پس از فارغ التحصیلی چشم امید پیدا کردن کار و کسب را دارند


بیشتر بخوانید: بومی گزینی، راهکاری برای حل مشکل خوابگاه‌های دانشجویی


اشتغال مهمترین مشکل دانشجویان

علی آهون منش رئیس اتحادیه موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مشکلات پیش روی دانشجویان، اظهار کرد: به نظر می‌رسد دانشجویان مسائل کمی ندارند و با مشکلات زیادی در زندگی خود دست و پنجه نرم می‌کنند، باید بتوانیم با کمک یکدیگر این مشکلات را کم کنیم و باری از دوش آنها برداریم.

آهون منش ادامه داد: اشتغال از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان است؛ دانشجوها با ورود به هر رشته‌ای، امید به یافتن شغل مناسب دارند و در نتیجه زمانی که با بازار کار نامناسب مواجه می‌شوند دیگر امیدی به ادامه درس ندارند.

رئیس اتحادیه موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی بیان کرد: تحصیل در دانشگاه‌های غیرانتفاعی و دانشگاه‌هایی با شهریه بالایکی از مشکلات جدی برای دانشجوهاست؛ چرا که این افراد به دلیل وضع اقتصادی نامناسب توان پرداخت شهریه را ندارند، در نتیجه از ادامه تحصیل انصراف می‌دهند یا تقاضای مرخصی تحصیلی دارند.

گشتی در میان مشکلات دانشجویی/ وقتی که دانشجوها پس از فارغ التحصیلی چشم امید پیدا کردن کار و کسب را دارند

وی افزود: صندوق رفاه دانشجویان به منظور از بین بردن دغدغه  پرداخت شهریه به دانشجویان وام می‌دهد ولی مقدار پرداختی آنها کم است؛ در صورت امکان صندوق رفاه باید تعداد ترم‌هایی که دانشگاه می‌تواند وام بگیرد را افزایش دهد تا مقدار وام بیشتر شود تا هنگامی که دانشجو مشغول به کاری شد، بتواند مبالغ را بازگرداند.

رئیس اتحادیه موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی گفت: مقدار وام پرداختی برای هر ترم ۵۰۰ هزار تومان است که کفایت نمی‌کند و دولت باید از طریق بانک‌ها وام کم بهره بگیرد تا هر زمانی که دانشجو فارغ التحصیل شد بتواند آن را پس دهد.

دانشجوها از لحاظ خوابگاه مشکلی ندارند

عبدالمجید خوشنود معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در گفت‌وگو با خبرنگار   حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مشکلات دانشجوها، گفت: در حال حاضر مهمترین مشکل دانشجوها اشتغال است چرا که نمی‌توانند به راحتی شغل پیدا کنند از این رو دچار مشکلات زیادی می‌شوند.

خوشنود ادامه داد: برای مشکل اشتغال دانشجوها بحث کارآفرینی و حمایت از کارهای فناوری مطرح است که دانشجوها بتوانند کارآفرینی کنند.

وی بیان کرد: خوشبختانه دانشجوها از نظر خوابگاهی مشکلی ندارند و توانستیم بیشتر مشکلات آنها را حل کنیم البته تعامل خوب دانشجوها با دانشگاه، کار را راحت کرده است.

 تغذیه یکی از دغدغه‌های دانشجویان 

حسن به نژاد معاون دانشجویی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مشکلات خوابگاهی، گفت: در حال حاضر نمی‌توان گفت که دچار کمبود خوابگاه هستیم یا خیر چرا که آمار در حد تعادل است و مشکلی از نظر  کمبود خوابگاه نداریم، در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل تغذیه و اشتغال است که جزو دغدغه‌های دانشجوها به شمار می‌رود.

گشتی در میان مشکلات دانشجویی/ وقتی که دانشجوها پس از فارغ التحصیلی چشم امید پیدا کردن کار و کسب را دارند

آمار بیکاری جوانان به ۳۵ درصد رسیده است

کوروش پرند رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار   حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مشکلات مهمی که جامعه دانشگاهی با آن مواجه است، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلات ما بیکاری جوانان دانشجو به ویژه فارغ‌التحصیلان است؛ در طی ۱۰ سال گذشته میزان بیکاری جوانان حدود ۱۰ درصد بوده است، اما متأسفانه در حال حاضر بیکاری آن‌ها با ۳۵ درصد رسیده است.


بیشتر بخوانید: دغدغه های دانشجویان پیام نور/ "مجازی" نامی شیک با باطنی معیوب


گشتی در میان مشکلات دانشجویی/ وقتی که دانشجوها پس از فارغ التحصیلی چشم امید پیدا کردن کار و کسب را دارند

پرند بیان کرد: باید راهکارهای مناسبی ارائه دهیم که افراد به محض فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار شوند؛ رئیس جمهور چندین مرتبه درباره ورود جوانان فارغ‌التحصیل به بازار کار توصیه‌هایی داشتند و بر همین اساس با معاونت پژوهشی وزارت علوم و معاون توسعه و اشتغال وزارت کار و رفاه اجتماعی تفاهم‌نامه‌هایی را به امضا رساندیم.

وی با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم که جوانان را به محض فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار کنیم، گفت: در بستر این تفاهم‌نامه‌ها جوانان دانشجو و فارغ‌التحصیلان می‌توانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
بعضی ها نمی خواهند به بدن خودشان تکانی بدهند
و گرنه کارگری ساختمان و امثالهم همیشه نیرو میخواهد.
پاسخ ها
شمالی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
همین را بگو... واقع بنظرم مرد کاری و اهل تلاش و جنگجو کم شده بعضا.
همیشه کار هست.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
به نظر این حقیر کار هست ولی آدم اهل کار و تلاش کم است... الان مثلا کار در معدن یا کارگری ساختمانی مگر چشه که برخی تمایل ندارند؟
میلاد مبینی
|
Sweden
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
بی نظمی و فاصله زیاد حرف تا عمل مشکل بنیادین مملکت ماست...حرفهای مسئولین بقدری قشنگه که تحسین هر شنونده ای رو بر می انگیزد اما درعمل بدون هیچ اقدام موثری است...
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
دیپلمه ها بیشتر از لیسانیه ها شغل دارن‌!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
گفته دانشجو مشکل خوابگاه نداره. ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
اصلی ترین مشکل فارغ التحصیلان دانشگاهی، مخصوصا فارغ التحصیلان رشته های مهندسی، عدم تطابق سر فصل ها و مباحث دانشگاهیشون با نیازهای کشور خودمون و بازار کارشه، اکثر سر فصل ها مطابق با سر فصل های دروس دانشگاهای کشورهای غربیه، که به دلیل داشتن امکانات سخت افزاری مناسب توی اون کشورا، مطابق با نیاز بازار کار اون کشوراست نه کشور ما ...!!!
طرف چند سال میره دانشگاه، از وقت و زندگیش میزنه و توی این شرایط اقتصادی کلی هزینه میکنه، درسش که تموم میشه میبینه درسی که خونده اصلا توی کشورمون کاربردی نداره ...!!!
دانشجو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
بنظرم اینکه بگوییم کار نیست حرفی کاملا نادرست و غلط است . چرا که افراد می توانند با کارهای کارگری یا روزی خود را بدست بیاورند. منتها اینکه سلیقه و علاقه را دخالت بدهند یک بحث دیگریست.
وفقکم الله.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
دوست عزیز میزان تحصیلات خیلی از فارغ التحصیلان در حد نمایندگی مجلس هستش، بعدش شما میگین کارگری ...!!!؟؟؟، ضمنا به دلیل مشکلات اقتصادی خیلی از شرکت ها در حال تعدیل نیرو هستن، کارگر جدید میخوان چیکار ...!!!؟؟؟، بدتر از این قضیه بعضی از شرکت ها و ارگان ها متقاضیان کار رو به دلیل داشتن مدرک بالاتر از نیازشون استخدام نمیکنن ...!!!، دوست عزیز پیشنهاد میکنم اول یکم در مورد شرایط موجود اطلاعاتتون رو بالا ببرین، بعدش نظر بدین ...!!!
کارشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
درود بر شما جناب دانشجو. الان واقعا برخی ها از بیل زدن یا کارهای اینچنینی دوری می کنند و می گویند کار نیست!
کار هست ...آدم اهل کار و تلاش کم است.
آملی هستم.
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
به نظر بنده کمترین ، نباید منتظر باشیم تا کسی ما را استخدام کند.
خودمان باید آستین ها را بالا بزنیم و با مهارتی که از دانشگاه کسب کرده ایم برای خودمان ایجاد اشتغال کنیم.
فقط یه کم زرنگی و هوش میخواهد و تلاش و خجالت نکشیدن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
کی قراره بستر اشتغال آماده بشه؟؟؟
من ۳۵ ساله هستم فوق لیسانس با معدل ۱۸ بیکارو مجرد. حدودا ۵ ساله درسو خدمت سربازیم تموم شده و هنوز بیکارم. دیگه پیر شدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
مشکلات فارغ التحصیلان ارشد و دکترای بیکار دهه شصتی بسیار بیشتر از دانشجویان کم سواد دهه هفتادی است.
آنها را دریابید!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
واقعا 35 سالمه فارغ التحصیل از دانشگاه تهران در مقطع دکترا ولی بیکارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
خوب وقتی یکی مثل من ببینه درسی که خونده آینده نداره مسلمه ادامه نمیده اینکه دیگه گفتن نداره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
دقیقا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
دانشجیان عزیز و انقلابی ما چشم امید مان بعد از خدا به شماست عزیزان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
بله همينطوره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
پولو بدیم اشتغال زایی کنیم
رضا
|
Germany
|
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
کار که نیست
دو سال هم باید بریم خدمت سربازی

لطفا پیگیری کنید خدمت سربازی بشه ده ماه تا ارزش داشته باشه

همه برن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر