کد خبر: ۶۹۴۱۳۹۴
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۱
رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان:

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی لرستان گفت: بیشتر مراکز علمی کاربردی استان خصوصی است، ولی مراکز دولتی وابسته به این دانشگاه تا پایان شهریور ۹۸ باید تعطیل شوند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان، سعید فرح بخش، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی لرستان گفت: بیشتر مراکز علمی کاربردی استان خصوصی است، ولی مراکز دولتی وابسته به این دانشگاه تا پایان شهریور ۹۸ باید تعطیل شوند.

سعید فرح بخش  در کارگاه کارآفرینی با حضور مسئولان دانشگاه علمی کاربردی، آموزش و پرورش و ۱۱۰ نفر از مشاوران و مدیران مدارس لرستان با بیان اینکه متأسفانه در کشور ما با توجه به اینکه دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای وجود دارند، تنها ۱۵ درصد از آموزش‌ها مهارتی است، افزود: این درصد و نسبت مطلوب جامعه ما نیست، گرچه در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که این آموزش‌ها به ۳۰ درصد برسند.

وی با تاکید بر اینکه ۳۰ درصد از دانشجویان ما باید مهارتی باشند، عنوان کرد: در کشور‌های توسعه یافته این نسبت ۵۰ درصد است، در برخی کشور‌ها نیز ۷۰ درصد آموزش‌ها مهارتی است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی لرستان با اشاره به اینکه باید به سمت دانشگاه‌های مهارتی برویم، افزود: در برنامه ششم توسعه این امر هدف گیری شده و امیدواریم مسئولان کشور، دانشگاه‌ها و آموزش عالی بتوانند قدم‌های عملی در این رابطه بردارند.

فرحبخش با تاکید بر اینکه افزایش کمیت در دانشگاه‌ها چه در جمعیت دانشجویی و چه در تعداد دانشگاه‌ها به طور مطلق با توجه به منابع محدود خیلی مطلوب نیست، ادامه داد: ما در حال حاضر ۲ هزار و ۶۴۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی و حدود چهار میلیون دانشجو در کشور داریم که این عدد و رقم به ظاهر خوب است، اما با توجه به اینکه بین کمیت گرایی و کیفیت نسبت عکسی با توجه منابع محدود وجود دارد این عدد و رقم خیلی خوشایند نیست.

وی با بیان اینکه در کشور‌های توسعه یافته جهاد به طور معمول تعداد دانشگاه‌ها بر حسب شرایط اقتصادی، اجتماعی و صنعتی کشور‌ها تعیین می‌شود، افزود: تعداد دانشگاه‌ها در این کشور‌ها به شدت پایین است، در این راستا کمیت گرایی در کشور ما و همچنین دانشگاه‌ها و آموزش عالی اساسا آسیب‌هایی را به دنبال دارد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی لرستان مدرک گرایی، بیکاری فارغ التحصیلان و پیامد‌های اجتماعی را از جمله آسیب‌های کمیت گرایی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی عنوان کرد و گفت: دولت در سال‌های اخیر توسعه دانشگاه‌ها را محدود کرده و سیاست‌های تجمیع و ادغام رادر یک تا ۲ سال گذشته دنبال کرده و امیدواریم بتوانیم بحث کمیت گرایی را حل کنیم.

فرحبخش با اشاره به مزیت‌های دانشگاه علمی کاربردی، گفت: با توجه به ماهیت این دانشگاه بحث اشتغالزایی مورد توجه قرار گرفته، یکی از مشکلات فعلی جامعه ما بیکاری است و فارغ التحصیلان ما نسبت به سایر دانشگاه‌ها ظرف ۲ تا سه سال بعد از تحصیل بیشتر مشغول به کار می‌شوند.

وی افزود: دانشگاه علمی کاربردی یک دانشگاه سیال است و در هر ترم و سال تحصیلی می‌توانیم رشته‌های جدید ایجاد کنیم و رشته‌های قدیم را کنار بگذاریم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی لرستان ادامه داد: حدود ۸۰۰ رشته در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات، فرهنگ و هنر داریم که می‌توانند تغییر پیدا کنند، اصلاح شوند و این امر یک مزیت است.

فرحبخش با اشاره به اینکه ما در لرستان با توجه به ظرفیت‌های استان اگر نیاز باشد برای هر ترم و سال تحصیلی می‌توانیم رشته ایجاد کنیم، گفت: همچنین رشته‌هایی که بازار کار ندارند و یا مورد اقبال قرار نمی‌گیرند را می‌توانیم حذف می‌کنیم.

وی افزود: بیشتر آموزش‌های ما از طریق برگزاری کارگاه‌ها است، دروسی تحت عنوان کارورزی داریم که دانشجویان این دروس را می‌گذرانند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی لرستان بیان کرد: نیاز‌های جامعه بسیار متنوع است و دانشگاه علمی کاربردی با توجه به ماهیت و سیال بودن رشته‌هایش، این نیاز‌ها را می‌تواند پاسخ بدهد.

فرحبخش اظهار داشت: ما برای هر شغل یک رشته می‌توانیم ایجاد کنیم، می‌توانیم زمینه تحصیلی بسیاری از دانشجویان را که علاقمندی‌های متنوعی دارند و متناسب با نیاز بازار کار درخواست‌ها را پاسخ بدهیم.

وی در ادامه با اشاره به بحث تناسب رشته‌ها با نیاز‌های بومی و منطقه‌ای، عنوان کرد: یکی از اقداماتی که در استان انجام می‌دهیم این بوده که نیاز‌های استان را بررسی می‌کنیم، با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان وجود دارد و متناسب با این ظرفیت‌ها رشته‌هایی را ایجاد می‌کنیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی لرستان گفت: یکی از مزیت‌ها این بوده که متناسب با ظرفیت‌های بومی، محلی، استانی و منطقه‌ای رشته‌هایی را ایجاد کنیم که موجب اشتغالزایی و توسعه استان شود.

فرح بخش، تصریح کرد: این دانشگاه نماد یک دانشگاه مردمی بوده که با مشارکت مردم در بخش‌های مختلف صنعتی، فرهنگی و… اداره می‌شود.

وی با اشاره به گستردگی مراکز آموزشی دانشگاه علمی کاربردی، عنوان کرد: در تمام شهرستان‌های استان مرکز آموزشی داریم و خدمات آموزشی را ارائه می‌دهیم.

انتهای پیام/ ر

مراکز علمی کاربردی دولتی لرستان تعطیل می‌شوند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر