کد خبر: ۶۹۵۹۰۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰

برادر کوچک «محمد بن سلمان» به همراه وزیر مشاور در امور خارجه امارات به صورت مخفیانه به سودان سفر کرد.

سفر مخفیانه بن سلمان به سودانبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، منابعی در فرودگاه خارطوم پایتخت سودان گفته‌اند امروز (جمعه) «خالد بن سلمان» برادر کوچک «محمد بن سلمان» به همراه «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات و «محمد دحلان» مشاور محمد بن زاید، وارد سودان شده و پس از ساعتی این کشور را ترک کرده‌اند.

این منابع خبری به پایگاه خبری روزنامه القدس العربی گفتند این سفر محرمانه صبح امروز پیش از ورود «آبی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی برای میانجیگری به سودان، صورت گرفته و «محمد حمدان دقلو» فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان از آن‌ها در فرودگاه استقبال کرده است.

این سه تن سپس با «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای انتقالی نظامی دیدار و گفت‌و‌گوی کوتاهی کرده و فورا سودان را به مقصد عربستان سعودی ترک کرده‌اند. پس از این سفر کوتاه «آبی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی وارد خارطوم شده و با طرفین بحران دیدار کرده است.

حضور این سه مقام تأثیر گذار سعودی و اماراتی در حالی است که روز گذشته «فؤاد ابراهیم» نویسنده و معارض سعودی در صفحه توئیتر خود نوشته بود «دیوید هیل» مشاور وزارت خارجه آمریکا به «خالد بن سلمان» گفته است که باید امور سیاسی در سودان به نهادهای غیر نظامی سپرده شود.

«فؤاد ابراهیم» سپس نوشت: سیاست به چه ذلتی دچار شده است که کودکی چون «خالد بن سلمان» سرنوشت ملتی ریشه‌دار و چه‌بسا آگاه‌ترین ملت عرب را رقم می‌زند. عربستان و سپس امارات اولین کشورهایی بودند که شورای انتقالی نظامی سودان را به رسمیت شناختند و پادشاه سعودی در تاریخ ۱۴ آوریل گذشته دستور ارسال محموله‌های غذایی و دارویی به این کشور را صادر کرد.

بسیاری از منابع سودانی اعتقاد دارند کشتار روز دوشنبه گذشته که کشته‌های آن تا کنون به ۱۱۳ تن رسیده، پس از نشست مکه و دیدار «عبدالفتاح البرهان» با ولی‌عهد سعودی و با چراغ سبز وی صورت گرفته است. خارطوم پایتخت سودان روز دوشنبه گذشته شاهد اعتراضات خونین مخالفان شورای نظامی بود که این اعتراضات با ورود نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

اعتراضات در سودان طی روزهای اخیر پس از آن تشدید شد که مذاکره شورای نظامی انتقالی با ائتلاف «قوی الحریة و التغییر» (گروه‌های خواهان آزادی و تغییر) درباره تشکیل شورای حاکمیتی و تعداد اعضای نظامی و غیرنظامی این شورا به بن‌بست رسید. معترضان خواستار آن هستند که این شورای نظامی قدرت به دولتی مدنی تحویل دهد؛ به همین دلیل به تحصن خود در مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم ادامه داده‌اند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر