کد خبر: ۶۹۶۳۵۲۱
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰

در سال ۹۸ طرح زوج و فرد را به طرح کنترل آلودگی هوا تغییر دهند، اما این طرح با سؤالاتی همراه است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  طرح ترافیک از شهریور ۱۳۵۸ تاکنون در بیش از بیست مرحله به اجرا درآمده است. از سال ۵۸ تاکنون هرسال به اجرای این طرح تبصره‌هایی اضافه‌شده است که نه‌تن‌ها کارساز نبوده بلکه مشکلاتی به همراه داشته است. با آغاز سال ۹۸ مسئولین شهری تهران به این نتیجه رسیدند که اجرای طرح زوج و فرد نه‌تن‌ها نقشی در کاهش آلودگی هوا و ترافیک نداشته است بلکه مردم را به‌سوی خرید ماشینی با پلاک جدید ترغیب کرده است؛ بنابراین برای رفع این نقض تصمیم گرفتند در سال ۹۸ طرح زوج و فرد را به طرح کنترل آلودگی هوا تغییر دهند، اما این طرح با سؤالاتی همراه است که ما به آن‌ها پاسخ می‌دهیم:

همه چیز درباره طرح جایگزین «زوج یا فرد» / طرح ترافیک سال ۹۸ چگونه است؟ + جزئیات


بیشتربخوانید: حذف طرح «زوج و فرد» از اول تیر ماه


طرح زوج و فرد جدید از چه زمانی اجرا می‌شود؟
آخر خرداد پایان اجرای طرح زوج و فرد است و اول تیرماه ۹۸ محدوده زوج و فرد به محدوده کنترل آلودگی هوا تبدیل خواهد شد.

طرح زوج و فرد جدید چگونه است؟
اگر در حال حاضر دوربین‌های زوج و فرد، پلاک‌های موافق و مخالف را رصدمی کنند از اول تیرماه ۹۸ نحوه رصد دوربین‌ها این‌گونه خواهد شد که افرادی که در سامانه تهران من به نشانی My.tehran.ir ثبت‌نام کنند، می‌توانند ۲۰ روز در هر فصل برای پلاک‌های تهران و ۱۵ روز در هر فصل برای پلاک‌های غیر تهران تردد رایگان داشته باشند و ربطی به زوج یا فرد بودن پلاک خودرو نخواهد داشت؛ یعنی در طول سال در روز‌های غیر تعطیل ساکنان تهران می‌توانند ۸۰ روز در محدوده کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشند؛ بنابراین دوربین‌های طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد) پلاکی را که در این سامانه ثبت‌نام کرده باشد، جریمه نخواهد کرد، اما دقت کنید که این ۲۰ روز قابل ذخیره به ماه بعد نخواهد بود.

نکته: درصورتی‌که شهروندان در سامانه تهران من ثبت‌نام نکنند و در محدوده کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشند جریمه خواهند شد.

آیا در این طرح تردد در روز‌های پنجشنبه برای همه خودرو‌ها مجاز است یا در صورت تردد از سهمیه هر خودرو کاسته می‌شود؟
از اول تیرماه طرح کنترل آلودگی هوا مانند طرح زوج و فرد سابق در روز‌های پنجشنبه از ساعت ۶ تا ۱۳ اجرا می‌شود و در صورت تردد در این ساعات، از سهمیه هر خودرو کاسته شده و یا مشمول پرداخت عوارض می‌شود،  اما طرح ترافیک در روز‌های پنجشنبه اجرا نمی‌شود.

اگر کسی بیش از ۲۰ روز در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشد جریمه به چه صورتی خواهد بود؟
عوارض تردد در این محدوده در روز‌های فراتر از تعداد مجاز، نصف عوارض طرح ترافیک (بین ۷ تا ۱۹ هزار تومان) تعیین‌شده است. طبعاً شمارش تعداد روز‌های مجاز برای تردد رایگان در محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) مشروط به آن است که ثبت‌نام در سامانه انجام‌شده باشد و ازاین‌رو ضروری است همه دارندگان خودرو یک‌بار در سامانه ثبت‌نام کرده و مشخصات خودروی خود را وارد کرده باشند. حال اگر شهروندی باوجود ثبت‌نام در سامانه تهران من، بیش از تعداد مجاز (۲۰ روز در هر فصل برای پلاک تهران و ۱۵ روز برای پلاک‌های غیر تهران) در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشد می‌تواند نرخ عوارض تردد را با مراجعه به سایت http://neweforms.tehran.ir/calculate_expense محاسبه کنید.

شما با ورود به این سایت باید مانند تصویر زیر نوع معاینه فنی، محدوده سکونت، محدوده تردد و ساعات تردد را مشخص نموده و درنهایت بر روی محاسبه هزینه کلیک نمایید تا نرخ عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی برای شما محاسبه شود.

همه چیز درباره طرح جایگزین «زوج یا فرد» / طرح ترافیک سال ۹۸ چگونه است؟ + جزئیات

بعد از محاسبه هزینه، خلاصه وضعیت به شما نمایش داده می‌شود.

همه چیز درباره طرح جایگزین «زوج یا فرد» / طرح ترافیک سال ۹۸ چگونه است؟ + جزئیات

جریمه دیرکرد پرداخت عوارض تردد به چه صورت است؟
پرداخت عوارض پرداخت‌نشده در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا تهران در سال نودوهشت یک‌ماهه است که پیش از اعمال جریمه بابت تردد غیرمجاز٬ به صاحب خودرو اعلام می‌شود تا نسبت به شارژ حساب و پرداخت عوارض تردد اقدام کند. در این صورت صاحب خودرو فرصت دارد تا یک ماه نسبت به پرداخت عوارض تردد اقدام نماید تا در فهرست اعمال جریمه قرار نگیرند؛ در صورت عدم پرداخت در مهلت یک‌ماهه، حدود ۱۵-۲۰ درصد به جریمه اضافه خواهد شد.

طرح ترافیک جدید چه محاسن و معایبی نسبت به طرح ترافیک قبلی دارد؟
از معایب طرح کنترل آلودگی هوا این است که  هر خودرو می‌تواند بر اساس نیاز خود، تا ۲۰ روز در هر فصل دراین محدوده رایگان تردد کند و برای بیشتر از آن  نیز باید عوارض بپردازد. همچنین در زمان اجرای طرح زوج و فرد هر خودروی پلاک زوج ۳۹ روز و هر خودروی پلاک فرد ۲۶ روز در هر فصل امکان تردد رایگان در محدوده مذکور را داشت که اکنون این میزان به ۲۰ روز کاهش یافته است.

مزیت طرح جدید این است که شما هر روز که نیاز داشته باشید می‌توانید وارد محدوده ترافیکی جدید شوید و نیازی نیست هر روز شماره ماشین خود را با تقویم هفتگی چک کنید. از طرفی تبعیض بین خودرو‌های زوج و فرد نیز حذف می‌شود. اما در هر حال سهمیه ماشین‌ها برای ورود به طرح ترافیکی جدید کاهش یافته است.

 در این طرح برای شهروندان محدوده طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته‌شده است چنانچه:

-بهای طرح ترافیک برای ساکنان محدوده ۵۰ درصد کمتر از بقیه تعیین‌شده است.

-نرخ عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا در سال ۹۸ برحسب تردد در ساعات اوج یا غیر اوج و داشتن یا نداشتن معاینه فنی برتر محاسبه خواهد شد.

 -برای خودرو‌هایی که دارای معاینه فنی برتر هستند٬ ۲۵ درصد تخفیف در خرید عوارض ورود به طرح محدوده کنترل آلودگی هوا در نظر گرفته‌شده است.

-برای خودرو‌های ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا تهران٬ ۵۰ درصد تخفیف از پرداخت عوارض در نظر گرفته‌شده است و به ازای هر واحد مسکونی٬ فقط به یک پلاک خودرو تعلق می‌گیرد؛ یعنی اگر شما ۳ خودرو داشته باشید٬ فقط به ۱ خودرو٬ ۵۰ درصد تخفیف در خرید عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا تعلق خواهد گرفت.

آیا شهروندان محدوده طرح، تنها با ثبت‌نام در سامانه «تهران من»، از امتیازات و تخفیف‌های عوارض بهره‌مند خواهند شد؟
خیر. همه ساکنان محدوده طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد) باید علاوه بر ثبت‌نام در سامانه تهران من، در همین سایت از منوی سمت راست وارد قسمت «خدمات طرح ترافیک: شرایط خاص شهروندان» شوند و در صفحه «ساکنان محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا» اطلاعات محل سکونت خود را وارد کنند.

اطلاعات موردنیاز شامل شماره بلوک، شماره ملک، شماره آپارتمان و نوع ملک (مالک یا استیجاری) است. همچنین متقاضیان باید تصویر سند مالکیت یا اجاره‌نامه و نیز تصویر قبض عوارض نوسازی و عمران شهری را در همین صفحه بارگذاری کنند. عوارض سالیانه خودرو و بدهی طرح ترافیک این متقاضیان نیز باید تسویه شده باشد.

پس از واردکردن این اطلاعات در سامانه اینترنتی، شهروندان باید به‌صورت حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه و مدارک خود را ارائه کنند تا توسط کاربران این دفاتر مورد تأیید قرار گیرد. نتیجه این تأیید در سایت قابل‌مشاهده است.

نکته: اگر در سال نودوهفت برای دریافت طرح ترافیک در سایت TEHRAN.IR ثبت‌نام کرده‌اید٬ از ثبت‌نام جدید بی‌نیاز خواهید بود.

آیا با ورود به محدوده طرح ترافیک از سهمیه تردد خودرو کاسته می‌شود و باید عوارض محدوده دوم (زوج و فرد) را هم پرداخت کرد؟
درصورتی‌که خودرو وارد محدوده طرح ترافیک شود، دیگر عوارض محدوده دوم را نمی‌پردازد و صرفاً عوارض طرح ترافیک را می‌پردازد. در این صورت، روزی که خودرو وارد محدوده طرح ترافیک شده، جزو ۲۰ روز استحقاقی محدوده دوم محسوب نخواهد شد. به‌عبارت‌دیگر، ۲۰ روز استحقاقی خودرو‌های پلاک تهران مربوط به‌روز‌هایی است که آن‌ها در سایت ثبت‌نام کرده و صرفاً در محدوده دوم تردد داشته‌اند.

منبع: تبیان

انتهای پیام/

از طرح ترافیک ۹۸ چه میدانید؟

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۶
در انتظار بررسی: ۰
جورج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
اگه پول بدیم دیگه هوا آلوده نمیشه؟
مهراد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
با شروع این طرح یعنی فقط پول دارا حق زندگی دارن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
بسیار بد و ناکارامد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
در طرح جدید در مورد فقط خروج از طرح آلودگی هوا
اشاره نشده است؟؟؟!!!!
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
فقط از پولدارا حمایت میکنن دیگه شورشو دراوردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
این قانون مختص پولدار هاست چون که چند تا ماشین دارند و فارغ از شماره پلاک راحتتر هم تردد میکنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
باید برای اثبات سکونت در این محدود کلی مدرک باید به دفاتر خدمات شهر بدهند
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
خيلي جالبه كه ميگن با اين طرح تبعيض بين پلاك زوج و فرد رو برداشتيم يكي نيست بهشون بگه شما بايد تبعيض بين كساني كه محل زندگي و كارشون توي محدوده طرح ترافيكه رو با كساني كه توي خارج از طرح ترافيك زندگي و كار ميكنن برميداشتين . .من كه واقعا نه ميرم ثبت نام كنم نه پول ميدم از روش پوشاندن پلاك استقاده ميكنم فكر كنم پليس راهنمايي رانندگي هم اين بار با مردم همراهي كنه و كسي رو به خاطر پوشاندن پلاك جريمه نكنه .مدام فقط دارن از مردم پول ميگيرن .هيچ كاري هم براي كنترل آلودگي هوا و تميزي شهر نميكنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
این طرح ها هیچ کدام برای کنترل الودگی و ترافیک نیست به نظر من تا الان فقط یه عده نشستن در راستای بهترین راه برای بیشترین پولی که بتونن از مردم دریافت میکنن میخوان پیدا کنن
طرحی که برای سلامت مردم باشه اول به نفع مردمه نه اینکه هر طرحی اینا میریزن
انتقاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
این طرح ها کمکی به جلوگیری از آلودگی هوا نمی کند . ساخت خودرو های هیبریدی و آزاد کردن وارادات این نوع خودروها و نظارت و کنترل بر خودروسازان و ارتقای کیفی تولید آنها و غیره می تواند راه حل مناسبی باشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
هر دم از این باغ بری میرسد هروز هذینه های بیشتر من که کارم مسافر کشیه این طرح فقط برای من یعنی هذینه بیشتر این گرونی ها به اینم رسید شما جای این طرح ها چرا دنبال حل مشکل طرافیک نیستید
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
فقط از مردم می خوان به هردلیلی پول بگیرند همین بس اگر می خواستن کلانشهر کنترل کنند باید به فکر اشتغال کار مردم درشهرستان می شدند که این همه جعمیت توی یک شهر نباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
این دیگه چه درد سریه که برا مردم راه انداختن
ناشناس
|
France
|
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
مسافر کشا نصف مردم تهران.الان با ماشین کار.میکنن خرج زن بچه میدن...اصلا به فکر مردم هستین؟؟؟؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
شورای شهر با گزفتن پول هوای آلوده را تصفیه میکنه ؟ کسی نیست جواب بده که طرح ترافیک آیا موفق بوده؟ هیچ تاثیری در آلودگی نداره تجربه سالهای فبل این را نشان داده.
جمیله فرخ شوره دل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
من بیماری ام اس دارم، ماها که بیمار خاص هستیم برای تردد با این محدودیت‌ و بدون وسیله نقلیه خیلی با مشکل مواجه میشویم. اعضای محترم شورای شهر، شهردار و مسؤلین، یک لحظه خودشان یا خانواده و عزیزانشان راجای ما و در شرایطی مانند شرایط ما تصور بکنند و بعد اگروجدانشان اجازه نسنجیده تصمیم گرفتن داد برای مردم برنامه ریزی کنند.
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
آلودگی هوا رو بهونه کردن. اصلاً قانون واسه خودشون میگیچن بدون اینکه نظر مردم و کار مردم در آمد مردم براشون مهم باشه. یه سری وانت و نیسانهایی هستن که نونشون از همین بازار تهران درمی آید اینها چکار کنن. قیمت مغازه ها رفت و آمد مردم به مناطق طرح بسیار کم شده و کاسب ها انگیزه ی خودشون رو از دست دادن برای فروش و خیلی معایب دیگه. فقط می تونم بگم متاسفم....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
اعضای شورای شهر که خودشان از همه امکانات استفاده میکنند چه ماشین شورا چه سایر امتیازها اما ما مردم هستیم که باید تاوان ضعف مدیریت انها را بدهیم .ایا این شامل همه ارگانها هم میشود یا فقط مردم عادی باید از استفاده از خودرو شخصی منع شوند . تا هوا پاک بماند .اگر بیشتر مردم در روزهای الوده سال طرح را بخرند و وارد محدوده شوند میرانی که این طرح را داده اند چطور میخواهند الودگی را کنترل کنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
طبق نوشته اونایی که خونه شون تو طرحه اگه چند نفر باشن با یه ماشین شدیدا به مشکل میخورن .چون نوشته هر خونه یه ماشین دیگه زوجو فرد منتفی شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
هردم ازاین باغ بری می رسد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
پیچیده نیست ؟!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
سلام ، دوستانی که طبق روال قبل دو خودروی زوج و فرد داشتند میتوانند ۴۰ روز تردد داشته باشند، باز هم مشکلی حل نخواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
این شورای شهر فقط برای مردم درد سر اضافه میکند اگر قرار است که فقط هر خودرو ۲۰رور در طرح رود دیگر ثبت نام چه معنی دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
خوب ثبت نام ميكني و ميري دفتر خدمات كه براي شهرداري هست و كلي ازت پول ميگيرن بابت كارمزد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
برای اینکه برای ثبت نام هر نفر ۴۰۰۰ تومان باید پرداخت شود.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
برای اینکه پول بگیرند
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر