کد خبر: ۶۹۶۸۲۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: پیش بینی می‌شود امسال ۲۸ تن گلرنگ از مزارع استان برداشت شود.

 به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند  ، عصمتی‌پور، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی از آغاز برداشت محصول گلرنگ از سطح ۲۲.۵ هکتار مزارع خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود ۲۵ تا ۲۸ تن محصول گلرنگ از سطح مزارع استان برداشت شود.


وی با اشاره به سطح زیر کشت گیاه گلرنگ در خراسان‌جنوبی، افزود: ۳۵ هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت گیاه گلرنگ است.


عصمتی پور با بیان اینکه گیاه گلرنگ طی دو مرحله پاییزه و بهاره کشت می‌شود، گفت: کشت پاییزه در مهرماه و کشت بهاره اواخر اسفندماه آغاز می‌شود که زمان برداشت کشت بهاره از اواخر خرداد تا اوایل تیرماه است.


سربیشه؛ بیشترین سطح زیرکشت را دارد


وی با اعلام اینکه بیش‌ترین سطح زیر کشت گلرنگ به میزان ۱۵ هکتار مربوط به شهرستان سربیشه است، ادامه داد: گیاه گلرنگ در شهرستان‌های طبس، فردوس و بشرویه نیز کشت می‌شود.


عصمتی پور گفت: انتخاب رقم مناسب، رعایت تاریخ کشت، انتخاب شیوه کشت مناسب، تغذیه مناسب و به موقع از کود‌های پایه، آبیاری به موقع و استفاده از آب تکمیلی برای سبز یکنواخت از توصیه‌های کارشناسان کشاورزی برای عملکرد بهتر برداشت محصول است.


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی پدیده و لیناس را از جمله انواع گیاه گلرنگ کشت شده در استان اعلام و مطرح کرد: مقاومت بالا به شوری و پایین بودن نیاز آبی از عوامل انتخاب گیاه روغنی گلرنگ برای کشت در استان خراسان‌جنوبی به دلیل تغییر الگوی کشت با هدف مقابله با پدیده خشکسالی است.


هر کیلو گلرنگ ۳ هزار و ۱۳۲ تومان خریداری می‌شود


عصمتی‌پور از آغاز خرید تصمینی محصول گلرنگ در استان خبر داد و گفت: خرید تضمینی این محصول توسط دو مرکز شرکت تعاونی مالک اشتر ماژان خوسف و شرکت غله خراسان‌جنوبی به قیمت هر کیلو سه هزار و ۱۳۲ تومان سه ریال آغاز شده است.


وی با اشاره به سطح زیرکشت گیاه گلرنگ و محصول برداشت شده در سال زراعی گذشته، اعلام کرد: در سال زراعی گذشته میزان ۳۶ هکتار از اراضی استان به کشت گلرنگ اختصاص یافت که از این میزان ۱۱ هکتار به برداشت رسیده و ۱۲.۵ تن محصول تولید شد.
انتهای پیام/ب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر