کد خبر: ۶۹۷۰۵۳۴
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶

قنات تاریخی باشا شبانکاره میمند فیروزآباد در فهرست میراث ملی ثبت شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، درنا شهبازی رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فیروزآباد اظهار کرد: پرونده ثبت قنات تاریخی شبانکاره میمند فیروزآباد پس از تهیه و تنظیم توسط کارشناسان ثبت میراث فرهنگی استان به شورای تخصصی ثبت آثار غیرمنقول کشور ارسال و پس از بررسی و تأیید اعضای شورا این اثر تاریخی در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

با اشاره به ویژگی‌های این قنات تاریخی افزود: این اثر تاریخی متعلق به دوره قبل از اسلام بوده که دارای ۷۰۰ متر طول است.

وی ادامه داد: زمین‌های کشاورزی این منطقه با استفاده این قنات آن مورداستفاده قرار می‌گرفته که تا پیش از احیاء آن کاملاً خشک و ۱۵ سال به‌صورت متروکه بوده است.

مسوول میراث فرهنگی فیروزآباد افزود: این قنات از کوه سپیدار سرچشمه می‌گیرد و درگذشته آب شرب مردم روستای شبانکاره و باغ‌ها و اراضی پیرامون آن را با مساحت قریب به ۳۰۰ هکتار را آبیاری شده است.

شهبازی اضافه کرد: هزینه احیاء این قنات کهن در بخش میمند از سوی کارشناسان مربوط به جهاد کشاورزی ۱۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال برآورد و پیش‌بینی‌شده بود که باهمت و تلاش، همکاری و همیاری عده‌ای از همشهریان و نیرو‌های جوان بومی شهر میمند این قنات با تقریباً بیش از یک‌سوم هزینه پیش‌بینی‌شده به بهره‌برداری رسید.

وی تصریح کرد: مبلغ اندکی از هزینه‌های احیاء و لایروبی این قنات از سوی جهاد کشاورزی انجام و درصورتی‌که حمایت بشتری از سوی دیگر مسوولان صورت گرفته بود کار احیاء تا مادر چاه جدید به پایان و استخراج آب بیشتری در اختیار داشتیم.

شهبازی با اشاره به خطرات تهدیدکننده قنات‌های تاریخی، گفت: تعیین نکردن عرصه و حریم رشته قنات‌ها از گذشته تاکنون و تصرف راه دسترسی به قنات و مادر چاه توسط کشاورزان و مالکین زمین‌های اطراف قنات جهت توسعه زمین‌های خود منجر به تخریب تدریجی این آثار می‌شود که امیدواریم با ثبت آن‌ها در فهرست میراث ملی بتوانیم گامی مؤثر در جهت حفاظت و پاسداری از این مواریث ارزشمند برداریم.

منبع: فارس

انتهای پیام/چ

ثبت ملی قنات در فیروزآباد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر