کد خبر: ۶۹۷۱۸۷۴
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۷

مدیرگروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: دخانیات ریسک فاکتور مهمی برای گرفتگی‌های داخل رگ است که باعث می‌شود جریان خون و فشارخون در داخل عروق افزایش پیدا کند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، سیامک شمس مدیرگروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به افزایش ۲ تا ۸ برابری احتمال به وجود آمدن پلاک در داخل عروق به دلیل مصرف هر نوع دخانیات هشدار داد.

وی اظهار کرد: مصرف دخانیات به هر شکلی به واسطه رسیدن مواد سمی به بدن باعث به وجود آوردن اختلالات عروقی در بدن می‌شود.

سیامک شمس افزود: دخانیات ریسک فاکتور مهمی برای به وجود آمدن گرفتگی‌های داخل رگ است که باعث می‌شود جریان خون و فشارخون در داخل عروق افزایش پیدا کند.

به گفته شمس، مصرف دخانیات به هر شکلی چه به شکل سیگار، چه به شکل قلیان و روش‌های دیگر به واسطه رسیدن مواد سمی به بدن و بیشتر به شکل نیکوتین، باعث ایجاد اختلالات عروقی در بدن می‌شود که چند مکانیسم دارد.

مدیرگروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه ادامه داد: مکانیسم اول، تحریک جداره عروق است که با تشکیل پلاک‌هایی مثل پلاک‌های آتروم در داخل عروق همراه است؛ به وجود آمدن این پلاک‌ها و چسبیدن سلول‌های خونی به این پلاک ها، عمق و فضای داخل رگ را کم می‌کند که در اصطلاح به آن تنگی عروق می‌گوییم.

وی ادامه داد: موارد دیگری هم در به وجود آمدن این پلاک‌ها در داخل عروق نقش دارد، اما دخانیات ریسک فاکتور مهمی برای گرفتگی‌های داخل رگ است که باعث می‌شود جریان خون و فشارخون در داخل عروق افزایش پیدا کند، در واقع یک واکنش جبرانی با قلب به وجود می‌آید و، چون جریان خون کم می‌شود، قلب با افزایش ضربانش، فشار داخل عروق را افزایش می‌دهد که از آن به عنوان فشارخون بالا یاد می‌کنیم.

شمس افزود: در کنار این حالت، مکانیسم دیگری بعد از مصرف دخانیات به وجود می‌آید که مکانیسم هورمونی نیکوتین از طریق واسطه‌های شیمیایی است و از انتهای اعصاب آزاد می‌شود، در این حالت ترشح آدرنالین و نورآدرنالین در خون بالا می‌رود و باعث می‌شود تعداد ضربان قلب در دقیقه افزایش پیدا کند که این حالت منجر به افزایش فشارخون می‌شود.

مدیرگروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه بیان کرد: یکی دیگر از مکانیسم‌هایی که در افزایش فشارخون نقش دارد، مربوط به مسمومیت با منواکسید کربن ناشی از مصرف دخانیات است، زمانی که فرد دخانیات مصرف می‌کند، اکسیژن خون کاهش یافته و منواکسید کربن با هموگلوبین ترکیب می‌شود که ترکیب پایدار و مقاومی است و باعث می‌شود با یک واکنش جبرانی، بدن تعداد گلبول‌های قرمز خود را افزایش دهد و در اصطلاح عامیانه به این حالت غلظت خون می‌گوییم.

وی یادآور شد: این ۳ مکانیسم بعد از مصرف دخانیات باعث می‌شود که شرایط عروقی و افزایش فشارخون به وجود آید.

انتهای پیام/چ

 چگونه مصرف دخانیات باعث افزایش فشارخون می‌شود؟

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر