کد خبر: ۶۹۷۹۲۱۲
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
رئیس سازمان جنگل‌ها:

آقایی با اشاره به تصویب لایحه حمایت از جنگلبانان و محیط‌بانان گفت:جنگلبانان همانند نیرو‌های مسلح از حمایت‌های قانونی قضایی و بیمه‌ای برخوردار می‌شوند.

جنگلبانان از حمایت قانونی قضایی و بیمه‌ای برخوردار می‌شوندبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سازمان جنگل ها، خلیل آقایی گفت: لایحه حمایت قضایی و بیمه‌ای مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی کشور از جمله منابع‌طبیعی و محیط زیست موسوم به لایحه حمایت از جنگلبانان و محیط‌بانان در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که گام بلندی در حفظ عرصه‌های منابع طبیعی است.

وی اظهار داشت: با تصویب این لایحه جنگلبانان و محیطبانان همانند نیرو‌های مسلح از حمایت‌های قانونی قضایی و بیمه‌ای شامل پرداخت دیه و جبران خسارت برخوردار می‌شوند.

آقایی تصریح کرد: پیش از این محیط‌بانان و جنگلبانان نیز همانند نیرو‌های مسلح با خود سلاح حمل می‌کردند، اما در صورت درگیری مشابه نیرو‌های مسلح از حمایت‌های قانونی برخوردار نمی‌شدند به طور مثال در درگیری بین جنگلبانان و متخلفان، اگر زمین‌خوار یا قاچاقچی مصدوم یا کشته می‌شد تمام هزینه‌های دیه باید توسط ماموران ما پرداخت می‌شد، اما اکنون طبق قانون دیه و جبران خسارت توسط دستگاه‌های اجرایی پرداخت می‌شود.


بیشتر بخوانید: آبخیزداری و آبخوان داری، حلقه مفقوده پروژه سیل‌های اخیر/اعتبار آبخیزداری کفایت اجرای پروژه‌ها را نمی‌کند


وی یادآور شد: در گذشته محیط بانان و جنگلبانان به دلیل نبود حمایت قانونی از برخورد قاطع با متخلفان خودداری می‌کردند، زیرا در صورت بروز حادثه همانند دعوای خیابانی با آن‌ها برخورد می‌شد، در حالی که آن‌ها در حال انجام ماموریت سازمانی بودند.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: در بحث آتش‌سوزی و اطفاء حریق ما دچار مشکل چند جانبه بودیم، زیرا مأمورین رسمی و قراردادی سازمان منابع طبیعی و دیگر دستگاه‌ها، همیاران طبیعت، محافظان افتخاری و داوطلبان مردمی اگر دچار نقص عضو یا شهادت می‌شدند ما برای درمان و جبران خسارت وارده نمی‌توانستیم هزینه‌ای پرداخت کنیم.

آقایی اضافه کرد: در بند دیگری از این لایحه قانونی این هزینه‌ها باید توسط سازمان برنامه و بودجه هر ساله در بودجه سالانه سازمان جنگل‌ها پیش بینی شود.

وی اظهار داشت: طبق آیین نامه اجرایی بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه ششم توسعه مصوب شد با شناسایی افراد توانمند پروژه‌های منابع طبیعی را در دهستان، شهرستان، بخش و روستا‌ها با مشارکت مردمی اجرایی کنیم.

آقایی ادامه داد: اکنون این مصوبه به استان‌ها ابلاغ شده است که تعاونی‌ها و گروه‌های مردمی که پیش از این تشکیل شده یا قرار است تشکیل شوند را صلاحیت بندی و رتبه بندی کنیم، زیرا این همکاری بین محیطبانان و جنگلبانان و مشارکت مردمی در حراست از منابع طبیعی نقش بسزایی دارد.

به گفته وی سازمان جنگل‌ها دارای ۳۰۰ هزار نفر همیار طبیعت،۴ تا ۵ هزار نفر نیرو‌های یگان حفاظت و بیش از ۱۰ هزار نفر نیرو‌های رسمی، قراردادی و پیمانی است.

انتهای پیام/

همکاری بین محیطبانان، جنگلبانان و مشارکت مردمی در حراست از منابع طبیعی نقش بسزایی دارد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر