کد خبر: ۶۹۷۹۴۸۳
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
دبیر ستاد اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون استان همدان:

دبیر ستاد اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون استان همدان گفت: ۱۲ درصد مردم استان همدان مبتلا به فشار خون بالا هستند.

بیش از ۴۸ درصد جمعیت هدف استان غربالگری فشار خون شدند.۱۲ درصد مردم استان فشار خون بالا دارندکرمی معاون بهداشتی دانشگاه ابن سینا همدان ودبیر ستاد اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون استان  در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان ، با بیان اینکه  در این طرح  غربالگری، فشار خون  ۴۸/۶ درصد جمعیت مورد هدف سنجش فشار خون در سطح استان  اندازه گیری شدگفت : فشار خون بیش از ۴۱۵ هزار نفر در استان در پایگاه های مرکز بهداشت استان همدان اندازه گیری و ثبت شده است .

وی با بیان اینکه از این افراد ۱۲ درصد مبتلا به فشار خون بالا هستند افزود: از کل افرادی که در طرح سنجش فشار خون شرکت کرده اند هم ۲۱ درصد پیش فشار خون بالا دارند به این معنی که فشار آنها از حالت طبیعی بالا تر است و در مرز قرار گرفتن در فشار خون بالا قرار دارند .

کرمی ادامه داد: فشار خون ۱۲ روی ۸ فشار خون طبیعی ، فشار خون ۱۲ تا ۱۴ روی ۸ تا ۹ پیش فشار خون بالا و افرادی که فشار خون آنها از ۱۴ روی ۹ بیشتر باشد به فشار خون بالا مبتلا هستند .

معاون بهداشتی دانشگاه ابن سینا همدان با بیان اینکه طرح ملی سنجش فشار خون از هفدهم  خرداد آغاز شده است و تا پانزدهم  تیرماه ادامه دارد افزود: در این طرح فشار خون افراد بالای ۳۰ سال و همچنین زنان باردار در استان اندازه گیری می شود .

دبیر ستاد اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در استان جمعیت بالای ۳۰ سال و هدف این طرح در استان را بیش از ۸۵۵هزار نفر اعلام کرد و تصریح کرد:کسانی که تا کنون برای سنجش فشار خون خود به پایگاه های این طرح مراجعه نکرده اند برای کنترل فشار خون خود در این پایگاه ها که به صورت رایگان انجام می شود اقدام کنند .

کرمی با اشاره به ۷۱۰ واحد شامل مراکز بهداشتی ، خانه های بهداشت روستایی  فشار خون مردم استان همدان اندازه گیری می شود گفت: ۲۵۲ ایستگاه ثابت و سیار هم برای این طرح در استان ایجاد شده است .

وی خاطرنشان کرد:  ۹۰۰ نفر از همکاران دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان در اجرای این طرح مشارکت دارند .

دبیر ستاد اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در استان افزایش سن ،اضافه وزن ، کم تحرکی ، تغذیه نامناسب و مصرف زیاد نمک و مصرف سیگار، قلیان و الکل را از عوامل تشدید کننده فشار خون عنوان کرد و افزود : سردرد ، تنگی نفس ، خونریزی از بینی ،تاری دید و خستگی زودرس هم از جمله علائم فشار خون بالا به شمار می رود .

انتهای پیام / م

۱۲ درصد مردم استان همدان مبتلا به  فشار خون بالا هستند 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر