کد خبر: ۶۹۷۹۴۸۷
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۰

یبوست یکی از عوارض جانبی مصرف دارو‌های مخدر است و برای درمان آن می‌توان دنبال کردن یک رژیم غذای سرشار از فیبر و مصرف مایعات فراوان، به ویژه آب را مد نظر قرار داد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سوء مصرف دارو‌های مخدر موسوم به اُپیوئید‌ها (Opioids) مساله‌ای است که مراکز سلامت بزرگ آمریکا مانند وزارت بهداشت و خدمات انسانی، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، و مرکز ملی پیشگیری و کنترل آسیب نسبت به آن هشدار داده اند.

مضرات دارو‌های مخدر از یبوست تا افسردگی

تنها در سال ۲۰۱۶، ۱۱ میلیون ۸۲۴ هزار شهروند آمریکایی بزرگ‌تر از ۱۲ سال سوء مصرف دارو‌های مخدر را تایید کرده و ۲ میلیون ۱۴۴ هزار نفر از آن‌ها اختلال استفاده از دارو‌های مخدر را گزارش کردند. بنابر دستورالعمل مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، دارو‌های مخدر باید برای درد‌های مزمن تجویز شوند و با تاکید بر ارتباط خوب بین پزشکان به منظور درک ماهیت درد به پزشکان توصیه کرده است که پیش از تجویز دارو شرایط پزشکی هر فردی را مد نظر قرار دهند.

در شرایطی که تجویز دارو‌های مخدر برای کوتاه‌ترین بازه زمانی توصیه شده است، اما مشخص شده است که برخی بیماران نسخه خود را تجدید کرده و حتی در برخی موارد یک سال پس از تجویز اولیه نیز همچنان در حال مصرف دارو‌های مخدر هستند. حدود ۹۶ درصد بیمارانی که برای تسکین درد مزمن داروی مخدر مصرف می‌کنند، حداقل یک عارضه جانبی را تجربه می‌کنند.

در ادامه با برخی عوارض جانبی شابع استفاده بیش از حد از دارو‌های مخدر بیشتر آشنا می‌شویم.

یبوست

پیش از مغز، دستگاه گوارش نخستین بخش بدن است که تحت تاثیر دارو‌های مخدر قرار می‌گیرد. یبوست یکی از عوارض جانبی مصرف دارو‌های مخدر است و برای درمان آن می‌توان دنبال کردن یک رژیم غذای سرشار از فیبر و مصرف مایعات فراوان، به ویژه آب را مد نظر قرار داد. ملین‌های پزشکی نیز می‌توانند به درمان یبوست کمک کنند.

حالت تهوع

زمانی که یبوست درمان نمی‌شود، به طور قطع می‌تواند به حالت تهوع منجر شود، زیرا مغز توانایی عملکرد درست خود را از دست می‌دهد و استفراغ را تحریک می‌کند. دارو‌های ضد حالت تهوع می‌توانند تمایل به استفراغ را کاهش دهند.

خواب آلودگی

تاثیر دارو‌های مخدر بر مغز موجب خواب آلودگی فرد می‌شود، به ویژه زمانی که با دارو‌هایی که برای مشکلات روانی، تشنج، اسپاسم‌های ماهیچه‌ای و اختلالات خواب تجویز شده اند، ترکیب شود. دارو‌های مخدر آپنه خواب را نیز تشدید می‌کنند.

دشواری در تنفس

زمانی که بیمار از آستانه تحمل خود خارج شده و برای ارائه عملکرد درست و احساس بهتر به مصرف دارو‌های مخدر وابسته می‌شود، این شرایط اعتیاد را در پی دارد. دوز مرگبار معمولا زمانی رخ می‌دهد که دارو‌های مخدر به دارو‌های دیگر اضافه شده و با آن‌ها تداخل ایجاد می‌کنند و این شرایط می‌تواند در نهایت به دشواری در تنفس منجر شود.

نقائص هنگام تولد

مطالعات نشان داده اند که مصرف دارو‌های مخدر توسط زنان باردار می‌تواند به زایمان نوزاد مرده و نقائص هنگام تولد مانند نقص لوله عصبی و مسائل قلبی منجر شود. زایمان زودرس و رشد ضعیف جنین از دیگر عوارض جانبی برای نوزدان زنانی هستند که از دارو‌های مخدر استفاده می‌کنند.

آثار منفی بر سلامت روانی

بیماران افسرده احتمال بیشتری دارد مصرف بیش از حد یا اُوردوز دارو‌های مخدر را تجربه کنند، زیرا دوز‌های بالاتری از دارو را مصرف می‌کنند. در برخی موارد خودکشی، تشخیص این که مصرف بیش از حد دارو عمدی یا غیرعمدی بوده است برای مقامات مسئول دشوار است.

بدتر شدن وضعیت سلامت افراد مسن

مصرف دارو‌های مخدر توسط افرادی که بیش از ۷۵ سال سن دارند و به بیماری‌هایی مانند نارسایی کلیوی و نارسایی قلبی مبتلا هستند و یا آن‌هایی که در معرض خطر بیماری زخم پپتیک قرار دارند ممکن است به وخیم‌تر شدن شرایطشان منجر شود. برای کاهش عوارض جانبی در افراد مبتلا به استئوآرتریت موضعی می‌توان از دارو‌های ضد التهاب غیر استروئیدی موضعی یا خوراکی استفاده کرد.

منبع: عصر ایران

انتهای پیام/

عوارض جانبی استفاده از دارو‌های مخدر

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر