کد خبر: ۶۹۷۹۸۳۴
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت:حساس‌سازی جامعه به موضوع اعتیاد بسیار مهم است، اگر خانواده نگرانی و دغدغه اعتیاد و به تبع آن آسیب‌های اجتماعی فرزندانشان را داشته باشند، بیشتر خواهان آموزش و رفتار درست و صحیح با نوجوانان خواهند بود.

 به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،مرضیه فرشاد مدیرکل بهزیستی استان اصفهان امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به طرح «مانا» اظهار داشت: این طرح با هدف مشارکت نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ ساله برای نخستین بار از تیرماه سال جاری با پوشش کل استان آغاز شد.

وی افزود: این کلاس‌ها با گروه‌های ۱۵ تا ۲۰ نفره ویژه نوجوانان، هفته‌ای ۲ جلسه تشکیل می‌شود و ۱۳۰ تسهیل‌گر که دارای مدرک کارشناسی به بالا و آموزش دیده هستند در کل استان به فعالیت می‌پردازند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه آمادگی آموزش به تسهیل‌گران بیشتری وجود دارد، گفت: در صورتی که تعداد نوجوانان شرکت کننده در طرح بیشتر شود، آمادگی تربیت تسهیل‌گر بیشتر و اعزام آن‌ها به مناطق وجود دارد.

وی تصریح کرد: تاثیرپذیری نوجوانان از یکدیگر بیشتر از افراد دیگر است و برای اثر بخشی بیشتر طرح‌ها و برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌توانیم از پتانسیل نوجوانان برای ایجاد نشاط و مشارکت اجتماعی بهره بگیریم.

فرشاد ادامه داد: حساس‌سازی جامعه به موضوع اعتیاد بسیار مهم است، اگر خانواده نگرانی و دغدغه اعتیاد و به تبع آن آسیب‌های اجتماعی فرزندانشان را داشته باشند، بیشتر خواهان آموزش و رفتار درست و صحیح با نوجوانان خواهند بود.

وی با اشاره به رویکرد اجتماعی به عنوان یکی از استراتژی‌های بهزیستی، اظهار داشت: رویکرد اجتماعی بسیار مهم است و در استان اصفهان ۲۹۱ محله شهری و ۱۵۶ محله روستایی وجود دارد که می‌توان آموزش به خانواده‌ها را در بحث‌های مختلف از جمله پیشگیری از اعتیاد را در محله‌ها کلید زد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان افزود: به غیر از محلات شهری و روستایی، ۲۰ محیط نظامی، ۳۰ محیط غیر نظامی و ۲۵۳ مهدکودک تحت پوشش بهزیستی وجود دارند که می‌توانند در امر پیشگیری از اعتیاد سهیم باشند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۸ دستگاه دخیل در کارگروه اعتیاد استان وجود دارد که هر کدام با توجه به وظایف‌شان و با دستور العمل ستاد مبارزه با مواد مخدر خدمت‌رسانی می‌کنند.

فرشاد با بیان اینکه اعتیاد زنان از نظر فیزیولوژی نگران کننده‌تر از اعتیاد مردان است، گفت: مردان به اختیار معتاد می‌شوند و این در حالی است که زنان از روی جبر و به دلایل مختلف به سمت اعتیاد می‌روند، در این راستا زنان یا از طریق استنشاق دود مواد مخدر در منزل توسط افراد خانواده اعتیاد پیدا می‌کنند یا به اجبار پدر، برادر و همسر معتاد خود به اعتیاد رو می‌آورند، در این حالت اعضای خانواده برای اینکه مانعی سر راه خود در منزل نداشته باشند آن‌ها را به سمت اعتیاد سوق می‌دهند.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۵۰ هزار نفر از خدمات ترک اعتیاد از مراکز تحت پوشش بهزیستی استان اصفهان استفاده کردند که ۸۰۰ نفر آن‌ها را زنان تشکیل دادند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان تصریح کرد: یکی از چالش‌های جدی برای زنان معتاد بهبود یافته، پذیرش از سوی خانواده است، تعدادی از آن‌ها پس از بهبودی جایی برای زندگی ندارند و توسط خانواده طرد شده‌اند، در این راستا مرکز توانمند سازی ویژه زنان راه‌اندازی شده تا زنان معتاد بهبود یافته به مدت ۳ ماه که این زمان نیز قابل تمدید هم هست در این مرکز حضور می‌یابند و از خدمات مرکز استفاده می‌کنند همچنین راه برگشت به آغوش خانواده از طریق کمک‌های مددکاران بهزیستی و توانمندی خود بهبود یافته باز می‌شود و می‌توانند به خانه برگردند.

وی با اشاره به روش‌های متفاوت ترک اعتیاد، اظهار داشت: نسخه یکپارچه‌ای برای همه معتادان وجود ندارد و علت اینکه بعضی از خانواده‌ها می‌گویند یک عضو خانواده ما به کمپ مراجعه کرد، ولی دوباره معتاد شده، یکی از علت‌ها روش‌های درمانی بوده که برای وی در نظر گرفته شده است.

فرشاد افزود: در سال گذشته ۵۷ مرکز سرپایی درمان اعتیاد در استان به ۱۵ هزار نفر خدمات ارائه دادند و ۲۴ هزار معتاد نیز در ۷۴ مرکز اقامتی ترک اعتیاد که همان کمپ‌ها هستند، مراجعه کردند.

معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان در ادامه نشست با بیان اینکه پنجم تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است، گفت: شعار امسال سلامت همگام با عدالت، عدالت همگام با سلامت است.

محمدسعید محمدی افزود: روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، فرصتی است تا دستگاه‌های متولی اعتیاد، فعالیت‌های متفاوتی برای پیشگیری از اعتیاد ارائه کنند.

وی با اشاره به پیشگیری از اعتیاد به عنوان یکی از حیطه‌های کاری معاونت پیشگیری بهزیستی، اظهار داشت: آسیب اعتیاد یکی از آسیب‌های جدی اجتماعی است که باید در پیشگیری از آن اقدامات زیادی را انجام داد.

معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: در بحث اعتیاد دو بخش وجود دارد، بحث پیشگیری از اعتیاد یکی از آنهاست که در این باره اقدامات زیادی از جمله اطلاع‌رسانی و انتقال اطلاعات به وسیله برگزاری نمایشگا‌ه‌ها و پیشگیری با رویکرد اجتماع محور انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد اجتماع محور با کمک مردم در محلات صورت می‌گیرد و تصمیم برای مردم با کمک خود مردم گرفته می‌شود.

محمدی با بیان اینکه بحث درمان اعتیاد نیز یکی از روش‌های مبارزه با اعتیاد است، گفت: در استان اصفهان بستر‌های مختلفی برای کسانی که نیاز به خدمات ترک اعتیاد دارند، فراهم شده و معتاد بر اساس موقعیت و شرایط فردی نوع درمان را دریافت می‌کند.

وی افزود: خانواده‌های معتادانی که تصمیم به ترک گرفته‌اند، نیز به خدمات مشاوره‌ای برای کسب نتیجه بهتر دارند و همچنین معتاد با توجه به شرایط شخصی و خصوصی خودش بهره‌درمانی می‌برد.

معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان خاطرنشان کرد: رویکرد دیگری در بحث کاهش آسیب اعتیاد وجود دارد که آن هم کمتر کردن آسیب‌های ناشی از اعتیاد برای شخص معتاد، خانواده وی و جامعه است که در این راستا ایجاد انگیزه در فرد معتاد و اطمینان از پذیرش مجدد وی در خانواده و جامعه بسیار تاثیر گذار است.

برپایی نمایشگاه‌های متعدد در تمام شهرستان‌های استان با حضور روان‌شناس و مشاور برای پاسخگویی به مراجعان، پیاده‌روی بچه‌های مهدکودکی تحت پوشش بهزیستی، پیاده‌روی معتادان بهبود یافته، برگزاری جلسات با افراد کمک دهنده در بحث درمان و برگزاری نشست خبری با اصحاب رسانه از جمله اقدامات اداره کل بهزیستی استان در روز پیشگیری از مواد مخدر است.

انتهای پیام/م

 

نشست خبری مدیرکل بهزیستی استان اصفهان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
مسائل حیاتی و فراگیر در کشور مانند اعتیاد، تهاجم فرهنگی، کم آبی و تغییر اقلیم و... باید جایی در کتابهای درسی و آموزش های دبستانی و دبیرستانی داشته باشند.
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر