کد خبر: ۶۹۸۱۷۳۵
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
طی اطلاعیه‌ای اعلام شد؛

شرکت ایران خودرو درباره اطلاعات مجعول منتشر شده درخصوص اطلاعات مندرج در سیستم کدال مربوط به سال ۹۷ این شرکت توضیح داد.

محور اصلی صورت‌های مالی سال۹۷، شفافیت استبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از ایکوپرس، در برخی خبر‌ها با مبنا قراردادن برخی قیمت‌های عملیاتی انتهای سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ و مقایسه آن‌ها با مبالغ فروش مندرج در سیستم کدال به غلط عنوان شده بود که ایران خودرو قیمت‌های فروش خود را کم‌تر از اعداد واقعی بیان کرده و از این راه زیان کاذب شناسایی کرده است.

برمبنای این گزارش، ایران خودرو تاکید کرده، فروش محصولات صرفا برپایه بخش نامه‌های صادره و شرایط مندرج در بخش‌نامه‌ها شامل پیش پرداخت، عوارض قانونی، سود مشارکت و... است و تمامی فاکتور‌های صادره نیز مبتنی بر بخش نامه‌های مرتبط فروش صادر می‌شود.


بیشتر بخوانید: آیا خودرو ارزان می‌شود؟/ جو روانی عمده‌ترین علت نوسانات قیمت خودرو 


به عنوان مثال در آذرماه ۹۷، بهای کارخانه‌ای وانت آریسان ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده که این مبلغ به عنوان مبلغ فروش در اسناد حسابداری ثبت شده است، همین اتفاق در مورد قیمت سایر محصولات نظیر دنا با بهای کارخانه‌ای ۳۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، دناپلاس ۴۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، رانا ۳۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، تندر دستی ۳۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و تندر پلاس اتوماتیک با ۴۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و... نیز صدق می‌کند.

لازم به توضیح است، مبلغ نهایی فاکتور فروش بعد از افزودن هزینه‌های بیمه، عوارض قانونی و مالیات بر ارزش افزوده و کاستن سود مشارکت و جرایم تاخیر در فاکتور‌ها تعیین شده که به جز مبلغ بهای کارخانه‌ای سایر مبالغ به هیچ وجه متعلق به ایران‌خودرو نبوده و با رعایت قوانین مربوط به سازمان‌های ذیربط پرداخت می‌شود.

در این اطلاعیه تاکید شده است، با توجه به حساسیت بازار خودرو، تمامی فاکتور‌های صادر شده توسط واحد فروش ایران خودرو تحت نظارت و پایش مستمر و دائم سازمان‌های نظارتی قرار دارد.

از سویی دیگر، تمامی اسناد موجود در امور حسابداری شرکت توسط سازمان حسابرسی که زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است مورد حسابرسی دقیق قرار می‌گیرد و، چون مبلغ فروش مهم‌ترین پارامتر در نظام عملکردی شرکت‌ها است، میزان پایش و بررسی فاکتور‌های فروش توسط حسابرسان سازمان حسابرسی در بالاترین سطح ممکن انجام می‌شود.

این اطلاعیه تصریح کرده با توجه به این که شرکت ایران‌خودرو جزو شرکت‌های بورسی موثر بر بازار سهام ایران است، تمامی اطلاعات مندرج در سامانه کدال توسط واحد نظارت بورس مورد پایش و تطبیق با صورت‌های مالی حسابرسی شده قرار گرفته و در نتیجه امکان درج اطلاعات خارج از ضوابط قانونی وجود ندارد.

با توجه به عمق و میزان نظارت بر عملیات فروش محصولات تولیدی شرکت ایران خودرو و صحه گذاری توسط سازمان‌های ناظر بر عملکرد شرکت، امکان انحرافی که در برخی رسانه‌ها عنوان شده وجود ندارد.

انتهای پیام/

تمامی فاکتور‌های صادر شده ایران خودرو تحت نظارت و پایش مستمر سازمان‌های نظارتی قرار دارد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر