کد خبر: ۶۹۸۱۷۵۶
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶

وزیر نیرو با بیان اینکه سد تنگ معشوره جایگاهی مهمی دارد افزود: بدون تردید ما موضوع احداث مخازن مورد نیاز در استان لرستان در وهله اول به منظور تامین آب شرب پایدار برای بلند مدت و موضوع کنترل سیلاب مد نظرمان است.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،

رضا اردکانیان صبح امروز در مراسم افتتاح پروژه آبرسانی به شهر کوهدشت اظهارداشت: در این سفر بنا شد با همکاری مدیرانمان در استان ابتدا یک بازبینی دقیقی راجع به منابع و مصارف آب در سطح استان لرستان داشته و متعاقبا آن یک بازبینی در تخصیص‌ها داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سد تنگ معشوره جایگاهی مهمی دارد افزود: بدون تردید ما موضوع احداث مخازن مورد نیاز در استان لرستان در وهله اول به منظور تامین آب شرب پایدار برای بلند مدت و موضوع کنترل سیلاب مد نظرمان است و در وهله دوم استفاده‌های دیگر برای کشاورزی، صنعت و سایر مصارف و نیاز‌های زیست محیطی، رعایت حق آبه‌ها در بالادست و پایین دست همه لحاظ خواهد شد.
وزیر نیرو عنوان کرد: در خلال صحبت‌ها تماسی با معاون امور آب وزارت نیرو گرفتم و از وی خواستم اجمالا اطلاع بدهند که کار در چه مرحله‌ای است که گفتند هفته گذشته عدد، ارقام و اطلاعات را از استان دریافت کردند و ظرف چند هفته آتی ان شالله جمع بندی خواهد شد.

وی بیان کرد: در بحث مسائل حوزه آب استان ما جلسه‌ای با استاندار لرستان تشکیل می‌دهیم و جمع‌بندی آن را به اطلاع نمایندگان استان می‌رسانیم. آنچه مسلم است این است که سعی خواهیم کرد اگر سیلابی رخ داد که محتمل است برای همه به ویژه مردم استان فقط منفعت باشد و بشود حداکثر استفاده را از آن داشت و خسارات یا وجود نداشته باشد یا حداقل باشد و این قطعیت دارد و ان شالله خداوند نیز امکان و توفیق را برای دولت، مسئولان و مقامات استانی فراهم می‌کند.

اردکانیان گفت: برای تامین منابع مالی ما راه‌های متعددی را باید پیش رو بگیریم و صرف اتکا به منابع عمومی جوابگو نیست، خوشبختانه کار‌های خوبی شده و همکاران ما در بخش آب و فاضلاب اکنون پیشگام هستند.

وی به استفاده از ظرفیت‌های متنوع مالی کشور در علاقه‌مند کردن، جلب و جذب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و مشارکت در طرح‌های آب و فاضلاب اشاره و تصریح کرد: امیدواریم این موضوع در استان لرستان هم با تهمیدات و شیوه‌هایی سرعت بگیرد.

وزیر نیرو با اشاره به افتتاح پروژه آبرسانی به شهر کوهدشت خاطرنشان کرد: جا دارد افتتاح این پروژه مهم را تبریک بگویم هرچند مدیرعامل آب و فاضلاب شهری لرستان اشاره کردند که این یک راه حل میان مدت است، اما پروژه تامین آب شرب برای یک شهرستان فوق العاده حائز اهمیت است و بنده از این بابت خوشحالم که امروز برای شرکت در چنین مراسمی و همچنین آغاز عملیات پست برق ۲۳۰ به ۶۳ کیلو ولت به دور هم جمع هستیم.

وی با بیان اینکه اجرای پست ۲۳۰.۶۳ کیلو ولت کوهدشت نقش مهمی در تامین برق پایدار دارد اظهارداشت: این پست در ایجاد کردن شرایطی که هم وطنان ما آسایش و امنیت داشته باشند و برای بخش‌های تولیدی و به ویژه بخش صنعت با اطمنیان پا پیش بگذارند موثر است و اطمنیان داشته باشند که زیر بنایی‌ترین عامل توسعه صنایع و معادن در استان که انرژی الکتریکی است در شرایط خوبی است.

اردکانیان افزود: طرح‌های دیگری هم مد نظر است که ان شالله دنبال خواهد شد و همچنین تشکر و قدر دانی می‌کنم از پشتیبانی‌ها و حمایت‌های نمایندگان به ویژه ملشکاهی که طبیعتا علاوه بر مسئولیت در سطح ملی بر اساس وعده و قراری که با موکل‌هایش دارد کار پیگیری حوزه‌های انتخابیه خود را با جدیت و علاقه‌مندی دنبال می‌کند.

وی عنوان کرد: در ماه‌های اخیر سه بار به استان لرستان سفر کردم، ولی امیدوارم در آینده نزدیک برای شرکت در مراسم افتتاح طرح‌هایی که دیروز و امروز کلنگ زده شده و خواهد شد بیایم.

اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تغییر اقلیم اشاره و بیان کرد: تردیدی در این نیست که نه تنها ما بلکه همه ساکنان کره زمین با تغییر اقلیم مواجه هستیم و هنوز احتمالات متعددی داده می‌شود که یکی از آن‌ها این است که ما ممکن است بیشتر در شرایط حدی باشیم تا یک شرایط اعتدالی.

وی گفت: شرایط اعتدالی بدین معناست که مثلا کشور ایران متوسط بارش‌اش حدود ۲۳۵ میلی متر است و هر سال این مقدار نزولات را خواهد داشت و می‌تواند برنامه‌ریزی و مدیریت کند و، اما شرایط حدی بدین معناست که برخی از کارشناسان این نظر را دارند که از جمله آثر تغییر اقلیم یک نوع رادیکالیزم آب و هوایی است یعنی خشسالی‌های شدید و متعاقبش ترسالی‌های شدید و اینکه یک در میان اتفاق می‌افتد یا نه بحث علمی و کارشناسی است.

وزیر نیرو تصریح کرد: در صدد هستیم که در همین هفته‌های پیش رو جلسه‌ای را با حضور کارشناسان بین‌المللی داشته باشیم که مقداری دقیق‌تر با این آخرین جمع‌بندی‌ها مواجه شویم و اگر می‌بایست تغییری در برنامه ریزی‌های کلانمان برای منابع آب قابل دسترس داشته باشیم و به تبع آن تخصیص‌ها و بعد رفتن سراغ عملیات اجرایی، با آخرین دستاورد‌ها منطبق باشد و اینگونه نباشد که بعد از چند سال خشک بیایم پروژه‌های سد سازی را متوقف کنیم و یا بعد از یکی دو سال‌تر عکس آن عمل کنیم.

وی اظهارداشت: آنچه که مهم است این است که در عین حال این نظریات به آن چادری که بالای سر همه نظریات علمی و احتمالات کشیده شده و آن هم سنت‌های الهی است پایبند باشیم پس اگر درست استفاده کنیم یعنی شکر گذاری کردیم و نعمت اضافه می‌شود و اگر غلط استفاده کنیم یعنی کفر ورزیدیم و نعمت از ما زائل می‌شود.

اردکانیان افزود: خوشبختانه در استان لرستان وزارت نیرو این توفیق را دارد که امروز گزارش دهد که ما ۵۳۶ پروژه آب، برق و آب و فاضلاب در دست اجرا دارد، برای این پروژه‌ها ۳۵۴۷ میلیارد تومان به قیمت زمان طراحی و برنامه‌ریزی منابع در نظر گرفته شده است بخشی هزینه شده و بخشی تدارک خواهد شد.

وی عنوان کرد: پیشرفت پروژه‌های مذکور در مجموع و در حال حاضر حدود ۶۴ درصد است که درصد خوبی است.

وزیر نیرو بیان کرد: در همین دو روزی که مهمان لرستان هستیم یک سفر چند منظوره داشته باشیم به طوری که در آغاز عملیات اجرایی حدود ۱۳ پروژه شرکت کردیم و پروژه‌های مختلفی که حدود یکصد و ۹۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده و هم عملیات اجرایی ۵ پروژه بزرگ را که شامل پست ۰، ۲۳ به ۶۳ کوهدشت است را آغاز کنیم که برای پروژه‌ها ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی به پیگیری مسائل استان اشاره وتصریح کرد: این برنامه دو روز ماست به علاوه بازدید‌های در دست اجرا داریم، ولی علاوه بر همه ما توفیقی است که فراهم می‌شود با مردم و هموطنان در شهرستان‌های مختلف مواجه شویم.

انتهای پیام/پ

پروژه‌های در دست اجرای لرستان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر