کد خبر: ۷۰۰۴۸۵۹
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷

اعضای هیأت علمی گروه ارگونومی دانشکده بهداشت شیراز توانستند رولینگ وایت برد را برای نخستین بار در ایران اختراع کنند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، علیرضا چوبینه عضو هیات علمی ارگونومی دانشکده بهداشت شیراز اظهار کرد: اختلالات اسکلتی – عضلانی مرتبط با کار یکی از آسیب‌های مهم شغلی به شمار می‌رود و عمده‌ترین عامل از دست رفتن زمان کار و آسیب ها‌ی انسانی نیروی کار به شمار می‌آید.

وی افزود: به دلیل پیشرفت تکنولوژی اطلاعات و چند فرهنگی شدن محیط‌های اجتماعی، وظایف معلمان نیز دستخوش تغییرات و پیچیدگی فزونتر شده است.

عضو هیات علمی ارگونومی دانشکده بهداشت شیراز افزود: امروزه اغلب معلمان از درد‌های اسکلتی- عضلانی، به ویژه در نواحی گردن و شانه ها، رنج می‌برند که یکی از علت‌های این درد می‌تواند نوشتن بر روی تخته باشد.

وی ادامه داد: با مطالعه و جستجوی اینترنتی در مورد انواع گوناگون تخته‌های مورد استفاده در مراکز آموزشی و تحقیقاتی، این نتیجه حاصل شد که هیچ یک از طراحی‌های ارایه شده نتوانسته زاویه بین بازو و بدن را در حالت استاندارد حفظ کند، همچنین در اغلب موارد آموزگاران مجبور هستند برای اینکه همه دانش آموزان بتوانند مطالب نوشته شده را ببینند، از بالای تخته شروع به نوشتن کنند.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، این موضوع باعث افزایش میزان بالا بردن شانه و زمان نگهداری آن در بالای سر می‌شود که آسیب زا بوده و فشار بر اندام فوقانی را افزایش می‌دهد، بنابراین طراحی یک تخته وایت برد ارگونومیک که بتواند علاوه بر بالا بردن حس اشتیاق معلمان، استاندارد‌های لازم را نیز دارا باشد، در دستور کار قرار گرفت.

چوبینه با بیان مزایای بکارگیری این نوع تخته، از کمک به کاربر برای افزایش راحتی به لحاظ دارا بودن مکانیزم چرخش صفحه تخته در دو جهت عقربه‌های ساعت و برعکس به صورت مکانیزه و با استفاده از نیروی الکتریکی نام برد و اضافه کرد: همچنین در پشت تخته برای پاک کردن کل صفحه یک سیستم تخته پاک کن تعبیه شده که با ریموت کنترل از سوی معلم فعال می‌شود.

این اختراع که به تایید اداره ثبت اختراعات رسیده، برگرفته از پایان نامه «زهرا خسروی» دانشجوی رشته ارگونومی و به راهنمایی دکتر «محسن رازقی» و دکتر «علیرضا چوبینه» بوده است.

انتهای پیام/چ

اختراع وایت برد الکترومکانیکی رولینگ در شیراز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر