کد خبر: ۷۰۰۴۹۱۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: از سال ۹۲ تاکنون ۶۵ مورد از نیازهای فناورانه صنایع کوچک کشور با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری برطرف شده است.

نیازهای فناورانه صنایع کوچک کشور برطرف شدبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، اصغر مصائب روز چهارشنبه در جشنواره نوآوری سنگ در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان استفاده از توانایی و دانش علمی شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها را از رویکرد‌های این سازمان برای برطرف کردن نیاز‌های فناورانه این شرکت‌ها بیان کرد و گفت: تاکنون ۵۰۰ شرکت دانش بنیان برای کمک به برطرف شدن نیاز‌های فناورانه صنایع کوچک شناسایی شدند که از این تعداد ۱۴۰ شرکت مجوز گرفتند.

وی پیاده سازی مدل خوشه سازی کسب و کار را از برنامه‌های این سازمان اعلام و اضافه کرد: در کشور ۴۳۰ خوشه کسب و کار شناسایی شد که از این تعداد ۱۰ خوشه مربوط به صنعت سنگ است و تاکنون نیمی از آن‌ها به پایان رسیده و نیمی دیگر در حال اجراست.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهارداشت: خوشه سنگ فعالیت‌های خوبی داشته است و در سایه این فعالیت‌ها تاکنون ۶ کنسرسیوم صادراتی در صنعت سنگ کشور تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه در ۲ سال گذشته ۱۰ نیاز فناورانه در صنعت سنگ کشور شناسایی شده است، گفت: با استفاده از ظرفیت و توانایی شرکت‌های دانش بنیان و واحد‌های فناورانه درصدد برطرف شدن این نیاز‌ها هستیم.

مصائب در ادامه به عقد تفاهمنامه همکاری بین این سازمان با سازمان صنایع کوچک و متوسط کره جنوبی (SMBA) اشاره کرد و گفت: تبادل دانش برای توسعه فناوری صنایع کوچک و متوسط از مفاد این تفاهمنامه است و تاکنون هشت نشست با کارشناسان کره جنوبی برگزار شد و نهمین آن به زودی در تهران و سئول برگزار خواهد شد.

وی تجمیع ایده‌ها و فناوری‌های نوین برای توانمندسازی فعالان اقتصادی در راستای به کارگیری موثرتر سرمایه‌ها و فعالیت‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی را از اهداف این تفاهمنامه بیان کرد و گفت: طی این همکاری‌ها که از اسفند سال ۹۴ اجرایی شده است ۱۳۰ مشاور تربیت و برای مبادله فناوری به استان‌های کشور اعزام شدند.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به ظرفیت‌های استان اصفهان در صنعت سنگ اشاره کرد و گفت: بیش از یکهزار واحد فعال صنعت سنگ در این استان در ۱۰ منطقه کشور فعال هستند و برپایی نمایشگاه دائمی سنگ در این استان از نیاز‌های استان اصفهان است.

وی کمبود وسایل و تجهیزات همچنین نیروی انسانی متخصص را از مشکلات فراروی صنعت سنگ کشور بیان کرد و افزود: با اتکا به دانش بومی و استفاده از تجارب کشور‌های صاحب نام در صنعت سنگ باید این کمبود‌ها را جبران کنیم.

جشنواره نوآوری در صنعت سنگ روز چهارشنبه با حضور رئیس شبکه ملی فن بازار ایران و معاون معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در سالن سروش شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شد.

در این جشنواره از ۴۸ طرح ارائه شده هشت طرح برگزیده با عنوان " تولید مواد سوپرجاذب زئولیت از لجن کارخانجات سنگبری برای تصفیه فاضلاب و هوا "، " طراحی و ساخت خط تولید سنگ‌های سه بعدی"، " دستگاه اسکنر کیفیت سنجی سنگ"، " جمع آوری غبار حاصل از سنگتراشی "، " ربات پیکر تراشی"، " فناوری رنگین سازی و نقش اندازی سنگ‌های طبیعی "، " توسعه برنامه کامپیوتری برای شناسایی سه بعدی هندسه بلوک‌های توده سنگ و کاربرد آن در بهینه سازی استخراج معادن سنگ تزئینی " و کامپوزیت سنگ یا پانل روکش سنگ با ترکیب خانه‌های زنبوری از جنس فویل آلومینیوم " معرفی شدند.

همچنین سایر طرح‌های ارائه شده به این جشنواره در نمایشگاهی که در محل برگزاری این رویداد برپا شده بود، در معرض دید عموم قرار گرفته بود.

اصفهان به عنوان یکی از استان‌های با ظرفیت‌های بالای معدنی در کشور، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال دارد که نزدیک به ۴۰۰ واحد از آنها، معادن سنگ‌های تزیینی هستند.

در کنار این معادن حدود ۲ هزار واحد سنگبری در این استان وجود دارد که نوسازی و بهسازی و تجهیز آن‌ها با فناوری روز می‌تواند در فرآوری سنگ‌های تزیینی و نما و افزایش ارزش افزوده نقش موثری داشته باشد.

فن بازار یک سیستم جامع انتقال فناوری بین عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری می‌باشد که به صورت نظام‌مند فرآیند انتقال فناوری را تسهیل می‌کند.

مرکز فن بازار ملی ایران، ایجاد فن بازار‌های منطقه‌ای و تخصصی را با هدف تسهیل و تسریع در ارائه خدمات به جامعه دانش بنیان را در دستور کار خود دارد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر