کد خبر: ۷۰۰۷۶۵۵
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

ملک زاده گفت: ایران در زمینه تولیدات علمی در سال ۲۰۱۸ رتبه ۱۶ را به دست آورده است.

ایران در زمینه تولیدات علوم پزشکی، رتبه 16 را در سطح جهان داردبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست مشترک وزیر بهداشت و هیات امنای موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد)، اظهار کرد: تمامی کشور‌ها از نظر علمی در سطح دنیا رتبه بندی می‌شوند. ایران در زمینه تولیدات علمی در سال ۲۰۱۸ رتبه ۱۶ را به دست آورده است. همچنین در زمینه استنادات و پزشکی بالینی نیز رتبه ۱۶ را در سطح جهان کسب کرده ایم، در حالی که در سال گذشته، در زمینه پزشکی بالینی رتبه ۲۰ ام را داشتیم.

وی افزود: در زمینه علوم داروسازی در سطح جهان، رتبه هفتم را به دست آورده و از کشور‌هایی مانند فرانسه، مقالات بیشتری به چاپ رسانده ایم. در حال حاضر، در زمینه تولید دارو، در وضعیت مطلوبی قرار داشته و نیازی به واردات نداریم و باید گفت داروسازان ما بسیار خوب عمل کردند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان کرد: در پنج سال گذشته، بیش از ۴۸۰ هزار مقاله ایرانی توسط ۱۱۸ کشور، دانلود شده و در این مدت، مقالات ایرانی بیش از ۷۴ هزار بار، مورد استناد کشور‌های دیگر قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: نیماد یکی از نهاد‌های عالی رتبه علمی محسوب می‌شود که برای مدیریت، هدایت و رهبری توسعه تحقیقات علوم پزشکی تاسیس شده است.
 
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: این موسسه دارای ۷ کمیته علمی مختلف با عنوان کمیته آسیب شناسی، ژنتیک و سلول‌های بنیادی، کمیته بیماری‌ها غیر واگیر، کمیته بیماری‌های واگیر و اختلالات ایمنی، کمیته خون شناسی و سرطان، کمیته علوم اعصاب و بهداشت و روان، کمیته فناوری و نوآوری‌های علوم پزشکی، کمیته کشف و ارزیابی دارو‌ها و همچنین، کمیته اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی است.

ملک زاده با تاکید بر اینکه یکی از اهداف موسسه نیماد حمایت از پژوهشگران و محققین علوم پزشکی است، تصریح کرد: در راستای حمایت از محققین نیز چند نوع گرنت تعریف شده است. همچنین، اولویت‌های تحقیقاتی معین شده و محققین در راستای آن کار پژوهشی انجام می‌دهند. در این مورد تاکید بر کار تیمی است. همچنین، روند ارائه طرح، انجام تحقیقات و نظارت بر اجرای آن‌ها نیز به صورت الکترونیکی و آنلاین ثبت می‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۷ فراخوان گرنت اصلی انجام داده ایم که پایان یافته و در آستانه فراخوان هشتم هستیم. تعداد طرح‌های دریافتی در هفت فراخوان قبلی، ۲۹۶۸ به صورت پروپوزال اولیه بوده که از این تعداد، ۴۵۷ طرح، مصوب و پذیرفته شده است. در طرح‌های مصوب و پذیرفته، همکاری ۲۵۴۴ محقق ایرانی و ۷۳ محقق غیر ایرانی یا غیر مقیم را در اختیار داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳۲ درصد از طرح‌های تحقیقاتی ما قابلیت تجاری سازی دارد، گفت: سعی شده از طرح‌های نوآورانه نیز حمایت شود. یک مرکز تحت عنوان مرکز کاکرین نیز در نیماد ایجاده شده که نتایج تمامی تحقیقات را دربردارد.

لزوم حمایت مالی از طرح‌های پژوهشی و محققین

رییس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی با تاکید بر لزوم حمایت مالی بیشتر از طرح‌های پژوهشی و محققین، یادآور شد: یکی از بزرگترین مشکلات ما بودجه است، به همین دلیل درحال همکاری با بخش خصوصی و موسسات خیریه هستیم.

ملک زاده تصریح کرد: ارتقای بودجه موسسه توسعه تحقیقات علوم پزشکی منجر به ارتقای سطح پژوهش‌های علوم پزشکی می‌شود چراکه جوانان فرهیخته مان با انگیزه بیشتری در داخل مملکت فعالیت خواهند کرد.

 
انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر