کد خبر: ۷۰۲۳۶۸۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح کرد؛

اتصال ۱۷۰ مدرسه کپری به شبکه ملی اطلاعاتآذری جهرمی فاز دوم توسعه ارتباطات در استان آذربایجان شرقی را اتصال ۶۴۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات و پهن باند موبایل عنوان کرد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، محمدجواد آذری جهرمی در جلسه شورای هماهنگی ICT استان آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اینکه این جلسات برای ارائه مشکلات و انتقادات برگزار می‌شود، گفت: از نظر مردم، ارتباطات امروز دسترسی به اینترنت تعریف می‌شود و موارد دیگر به عنوان خدمات پایه باید وجود داشته باشد.

او با اشاره به شاخص‌های دسترسی در این استان، افزود: تکلیف قانون برنامه این است که تا پایان برنامه ششم ۹۰ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار حتما پوشش داشته باشند.

آذری جهرمی با بین اینکه استان آذربایجان شرقی با دارا بودن ۳۰۷۶ روستا که از این تعداد ۲۰۲۰ روستای بالای ۲۰ خانوار هستند، گفت:  از این تعداد، ۶۷ درصد دارای دسترسی هستند .

او با اشاره به اینکه شاخص ارتباطی این استان در یک سوم بالایی استان‌های کشور است، افزود: استعداد جوانان استان در حوزه ICT ظرفیت مناسبی است که تمام این شاخص‌ها فرصت‌های استفاده از ICT در استان را فراهم کرده است.

وزیر ارتباطات به مشکلات ارتباطی در مناطق اهر و هریس و کلیبر اشاره کرد و گفت: اگر مشکلات این مناطق مرتفع شود شاخص ارتباطی این استان از سطح نرمال کشوری بالاتر می‌رود.

او به مشکلات فرکانسی با کشور همسایه و موقعیت جغرافیایی منطقه به عنوان مسائل موجود اشاره کرد و افزود: در این مناطق باید فرکانس ۷۰۰ و ۸۰۰ که در اختیار صدا و سیما است پوشش داده شود .

جهرمی به ارائه نامناسب تلفن ثابت در برخی از مناطق کشور و استان آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: یکی از دلایل این مسئله عدم سرمایه گذاری مناسب بعد از واگذاری مخابرات است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از توسعه فیبر نوری در روستا‌های استان به عنوان فاز نخست توسعه ارتباطات خبر داد و گفت: بیش از ۵۸۰ سایت استان که از تکنولوژی قدیمی برخوردار بود تا فروردین ۹۸ با ۲۴ میلیارد تومان اعتبار به تکنولوژی روز ارتقا یافت.

او فاز دوم توسعه ارتباطات در این استان را اتصال ۶۴۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات و پهن باند موبایل عنوان کرد و افزود: با انجام این پروژه از سیم کارت به جای مودم در روستا‌ها استفاده می‌شود و همچنین افرادی که از شهر به روستا‌ها می‌روند نیاز به تعویض سیم کارت ندارند.

آذری جهرمی تصریح کرد: تا پایان سال ۳۰۲ کیلومتر فیبر نوری در روستا‌ها و مناطق شهری این استان تجهیز می‌شود که بخش مهمی از انسداد‌های ارتباطی این استان با  اجرای این پروژه رفع می‌شود.

وزیر ارتباطات از آغاز انجام پوشش ۳۰۰ روستا تا پایان سال خبر داد و گفت: این برنامه در حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته است و با اتمام آن پوشش روستا‌های بالای ۲۰ خانوار این استان به ۸۰ درصد می‌رسد.

آذری جهرمی، به برنامه هوشمندسازی مدارس اشاره کرد و افزود: بر اساس برنامه، مدارس شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت باید به صورت رایگان به شبکه اتصال داشته باشند که وظیفه اتصال آنها با وزارت ارتباطات است.

او درباره برنامه وزارت ارتباطات برای اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات، افزود: با اینکه اتصال ۱۰۶ هزار مدرسه از وظایف ما نیست، اما این کار تا پایان سال انجام می‌شود.

آذری جهرمی به وجود ۱۷۰ مدرسه کپری در این برنامه برای اتصال خبر داد و گفت: اتصال این مدارس نیز آغاز شده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه امروز ما در عصر اقتصاد و تحول دیجیتال هستیم، گفت: تمام این زیرساخت‌ها و امکانات برای رسیدن به اقتصاد بزرگی مانند اقتصاد دیجیتال است.

او از آبیاری هوشمند به عنوان یکی از کاربرد‌های این حوزه نام برد و افزود: پایلوت استفاده از اینترنت اشیا برای هوشمندسازی در دشت مغان و جهرم اجرا شده و مسوولان این استان هم می‌توانند پایلوت آبیاری هوشمند را در آذربایجان‌شرقی اجرا کنند و وزارت ارتباطات نیز حمایت می‌کند.

آذری جهرمی از بهداشت و درمان، تجارت الکترونیک، گردشگری و صنایع دستی به عنوان بخش‌هایی یاد کرد که می‌تواند در این حوزه ثروت سازی کند.

او با اشاره به ظرفیت‌های این استان، افزود: برنامه داریم که اکوسیستم فناوری دیجیتال در این استان به سمتی حرکت کند که مولد باشد و راه‌اندازی پارک اقتصاد دیجیتال در تبریز برای حمایت از شرکت‌های فناور استان به همین منظور انجام می‌شود.

وزیر ارتباطات اظهار امیدواری کرد که به زودی در سفر مجدد به آذربایجان شرقی، موضوع مناطق گردشگری، اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی آبیاری را پیگیری کند تا از ظرفیت‌های بالای این استان برای رسیدن به شرایط مطلوب استفاده شود.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه نمایندگان مناطق مختلف استان آذربایجان شرقی مسائل و مشکلات ارتباطی مناطق خود به خصوص درباره پوشش اینترنت را با وزیر ارتباطات مطرح کردند.

انتهای پیام/ب

صحبت های وزیر ارتباطات در جلسه شورای هماهنگی ICT استان آذربایجان‌شرقی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر