کد خبر: ۷۰۲۴۰۰۷
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
رئیس مرکز خشکسالی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

ضیاییان گفت:از ابتدای مهر تا هشتم مرداد، مجموع بارش‌های کشور بیش از ۳۱۴ میلی متر بوده که نسبت به سال قبل ۹۶ رشد داشته است.

بارش‌های کشور از ۳۱۴ میلی متر فراتر رفت/رشد ۳۹ درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدتصادق ضیاییان رئیس مرکز خشکسالی در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت بارش در سال زراعی جدید اظهار کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای مهر تا هشتم مرداد، مجموع بارش‌های کشور بیش از ۳۱۴ میلی متر بوده، در حالیکه مدت مشابه سال قبل ۱۶۰ میلی متر و بلندمدت حدود ۲۲۶ میلی متر بوده است.

وی با اشاره به اینکه میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد و بلندمدت ۹۶ درصد رشد داشته است، افزود: این درحالی است که مدت مشابه سال قبل در این بازه زمانی ۲۹ درصد کمبود بارش داشتیم.

ضیاییان با اشاره به اینکه تمامی استان‌ها بیش از نرمال بارش دریافت کردند، بیان کرد: در این میان ایلام با ۹۹ درصد و لرستان ۸۸ درصد بیشترین میزان بارش و اردبیل ۲ درصد و کرمان ۴ درصد کمترین میزان بارش نسبت به بلندمدت را تجربه کرده است.

رئیس مرکز خشکسالی با بیان اینکه ۳۵ درصد بیش از یکسال زراعی کامل بارش دریافت کرده ایم، گفت: براین اساس ۱۳۵ درصد آب زراعی مورد نیاز از نزولات آسمانی تامین شده است.


بیشتر بخوانید: بارش باران از ۳۱۲ میلی متر فراتر رفت/۱۳۴ درصد بیش از یکسال زراعی بارش دریافت کردیم


وی میزان بارش سواحل جنوبی تا پایان مرداد را در محدوده نرمال و بیش از نرمال اعلام کرد و افزود: براساس بولتن‌های هواشناسی میزان بارش در ماه‌های شهریور و مهر به غیر از دریای خزر نرمال و بیش از نرمال است.

به گفته ضیاییان، با توجه به شرایط اقلیمی انتظار داریم که افزایش میزان بارش تا پایان شهریور نسبت به بلندمدت در محدوده ۳۵ تا ۴۰ درصد باقی بماند.

وی درباره آخرین وضعیت دما گفت: براساس بولتن‌های هواشناسی، دمای هوا در ماه‌های مرداد و شهریور نیم تا یک درجه و در مهر یک تا ۲ درجه بیش از نرمال افزایش خواهد داشت.

رئیس مرکز خشکسالی در پایان درباره تاثیر بارش‌های اخیر بر وضعیت آب سد‌ها و آب‌های زیرزمینی تصریح کرد: با توجه به آنکه سال زراعی جدید، سال پربارشی است، از این رو کمبودی در منابع آب‌های سطحی و آب پشت سد‌ها وجود ندارد، در خصوص آب‌های زیر زمینی وزارت نیرو باید پاسخگو باشد.

انتهای پیام/

تمامی استان ها بیش از نرمال بارش دریافت کردند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر