کد خبر: ۷۰۲۴۶۶۱
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
در ۳ ماهه اول امسال؛

​مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان از کاهش ۳.۴ درصدی تلفات جاده در استان در ۳ ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، غلامعباس بهرامی نیا ​مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان در دومین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها استان خوزستان گفت: با بررسی آمار و ارقام تردد در محور‌های مختلف استان خوزستان نشان می‌دهد که میزان تلفات جانی در جاده‌های استان سیر نزولی به خود گرفته است.

او اظهار داشت: مقایسه میزان تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای در ۳ ماهه اول سال گذشته با امسال نشان می‌دهد که در سطح کشور نسبت نسبت به مدت مشابه پارسال ۳.۴ افزایش تلفات داشته، اما استان به همین میزان کاهش داشته است.

بهرامی نیا از مهم‌ترین عوامل بروز تصادفات تخطی از سرعت مطمئنه و انحراف و تجاوز به چپ به عنوان و تصریح کرد: ۶.۱ درصد از راه‌های برون شهری، ۶.۷ از راه‌های شریانی و ترانزیتی و ۷ درصد از راه‌های روستایی کل کشور در استان قرار دارد و خوزستان به عنوان ششمین استان کشور در طول راه‌های برون شهری (بدون راه‌های روستایی) و هفتمین استان کشور در میزان طول راه‌های شریانی و ترانزیتی کشور است.

به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان، مجموع دوربین‌های ثبت تخلفات جاده‌ای در استان علاوه بر دوربین‌هایی که تا مهرماه نصب می‌شود به ۷۳ مورد افزایش خواهند یافت.

این مقام مسئول اذعان داشت: حدود ۶۴۰ هزار تردد روزانه در سطح استان خوزستان وجود دارد که سهم تردد وسایل نقلیه سنگین از این آمار نزدیک به ۱۷ درصد است. وی میزان تردد انواع وسیله نقلیه در ۴ ماه نخست سال جاری در تمامی محور‌ها را نزدیک ۷۹ میلیون تردد برشمرد و اذعان داشت: ۱۶.۸ درصد از کل تردد وسایل نقلیه در راه‌های استان مربوط به خودرو‌های سنگین و نیمه سنگین و ۸۳.۲ درصد مربوط به تردد سواری و وانت‌بار‌ها است.

او گفت: میانگین تردد ساعتی انواع خودرو در کل ساعات شبانه‌روز در کل محور‌های استان ۲۶ هزار و ۶۵۲ وسیله نقلیه بوده است.

غلامعباس بهرامی نیا محور‌های پرتردد استان در چهار ماهه نخست سال جاری را محور بندر ماهشهر-بندر امام خمینی (ره) با بیش از ۲۶ هزار و ۵۳۹ تردد، محور بندر امام خمینی (ره) به ماهشهر با ۲۶ هزار و ۱۰۱ تردد و ورودی شرق اهواز با بیش از ۱۹ هزار و ۶۰۶ تردد عنوان و اظهار کرد:: در مقایسه سهم تخلفات عدم رعایت فاصله طولی و سرعت غیر مجاز هر محور نسبت به میزان تردد آن محور، بیشترین تخلف سرعت غیر مجاز در چهار ماهه نخست امسال در محور اندیمشک - دهلران (سه‌راهی دهلران - دشت عباس) و بیشترین تخلف رعایت نکردن فاصله طولی در محور هفتگل-باغملک با ۳۳ درصد و محور گچساران - بهبهان (خیرآباد - بهبهان) با سهم نزدیک به ۳۰ درصد ثبت شده است.

او اظهار داشت: بررسی روند تلفات جاده‌ای استان خوزستان در سال‌های اخیر بیانگر آن است که این آمار به استثنای سال ۹۵ دارای روند کاهشی بوده به شکلی که تلفات استان از ۸۸۲ نفر در سال ۸۹ به ۵۸۰ نفر در سال ۹۷ کاهش پیدا کرده است.

بهرامی نیا بیان کرد: همچنین با مقایسه میزان تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای در ۳ ماهه اول سال گذشته با امسال نشان می‌دهد که در سطح کشور نسبت به ۳ ماهه سال گذشته ۳.۴ افزایش تلفات داشته، اما استان به همین میزان کاهش نشان می‌دهد.

به گفته این مقام مسئول، در بررسی نسبت تلفات جاده‌ای ۳ ماهه اول امسال به تعداد جمعیت، تردد و طول راه‌های استان، تقریبا به ازای هر ۳۴ هزارنفر، یک نفر، به ازای هر یک هزار کیلومتر راه آسفالته ۱۰ نفر، به ازای هر یک میلیون تردد وسیله نقلیه ۱.۸ نفر در تصادفات جاده¬ای فوت کرده و به ازای هر یک میلیون تردد وسیله نقلیه ۳۵ تصادف در جاده-ها رخ داده است.

بهرامی نیا افزود:، اما بررسی آمار و ارقام نشان می‌دهد که در چهار ماهه اول سال جاری تعداد ۲۷۸۶ تصادف در راه‌های استان رخ داده که از این تعداد ۵.۵ درصد فوتی، ۱۳ درصد جرحی و مابقی خسارتی بوده است

او در خصوص محور‌های پرتصادف استان گفت: در چهار ماهه اول سال جاری نیز محور‌های اهواز – اندیمشک، اهواز – ایذه – دهدز، بهبهان – رامهرمز، ماهشهر – هندیجان، اهواز- ملاثانی، مسجدسلیمان – اندیکا و اندیمشک – شاوور محور‌های پرتصادف استان بوده‌اند که در مجموع ۲۶ درصد از تصادفات راه‌های برون شهری و روستایی استان در این محور‌ها قرار دارد.

بهرامی‌نیا از مهم‌ترین عوامل بروز تصادفات در راه‌های استان را تخطی از سرعت مطمئنه و انحراف و تجاوز به چپ با ۲۵ درصد تصادفات، نداشتن توانایی در کنترل وسیله نقلیه با ۲۱ درصد و بی توجهی توجه به جلو، رعایت نکردن فاصله طولی، هوشیار نبودن راننده، رعایت نکردن حق تقدم را در جایگاه‌های بعدی برشمرد.

او اظهار داشت: واژگونی بیشترین نوع تصادف در ۴ ماهه اول ۹۷ و ۹۸ است که می‌تواند به دلیل سرعت زیاد، مهارت کم و نداشتن توانایی در کنترل وسیله نقلیه و نیز خستگی و خواب آلودگی باشد.

غلامعباس بهرامی نیا، همچنین افزود اصلاح شیب شیروانی، نصب برخی علایم افقی هشدار دهنده و در نتیجه بخشنده کردن راه‌ها از جمله اقداماتی است که در دستور کار اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان جهت کاهش تصادفات از نوع واژگونی قرار دارد. ​

انتهای پیام/گ

کاهش تلفات جانی در جاده‌های خوزستان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر