کد خبر: ۷۰۲۴۷۹۱
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
کد خبر : ۷۰۲۴۷۹۱
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

پرداخت دیر هنگام مطالبات جامعه پزشکی و همخوانی نداشتن میزان افزایش تعرفه‌ها با تورم کشور، برخی از پزشکان را بی‌انگیزه کرده است.


تأخیر در پرداخت مطالبات، پزشکان را بی انگیزه کرده است/تلاش نظام پزشکی برای بازنگری تعرفه‌های سال ۹۹به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از موضوعاتی که همواره پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت در میان جامعه پزشکی مطرح شده است، مقوله تعرفه خدمات مختلف در این حوزه حساس است. این موضوع به دلیل وجود مشکلات مختلف، منجر به بروز مسائل متعدد برای پزشکان شده است. آخرین روزهای سال ٩٧ بود که سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش تعرفه های پزشکی برای نخستین بار و پیش از آغاز سال در هیئت دولت خبر داد.

میزان تعرفه متناسب با تورم کشور نیست

وزیر بهداشت در این‌باره گفت: موضوع بحث تعرفه‌های تشخیصی و درمانی در آخرین جلسه هیئت دولت مطرح شد و در نهایت هیئت وزیران مصوب کرد که تعرفه‌های پزشکی در بخش دولتی به طور میانگین ۱۰ و در بخش خصوصی ۱۳ درصد افزایش داشته باشد.

او با بیان اینکه میزان تعرفه متناسب با تورم کشور نیست، گفت: امیدوارم تعادلی میان افزایش تعرفه خدمات پزشکی و تورم و هزینه های عمومی کشور ایجاد شود.

با اعلام تعرفه سال ۹۸ خدمات جامعه پزشکی، بسیاری از پزشکان به دلیل همخوان نبودن میزان افزایش تعرفه با هزینه‌های جاری و تورم، اعتراض خود را نسبت به افزایش پایین میزان تعرفه‌ها به نهاد‌های ذی‌ربط رسانده‌اند و در مقابل نیز مسئولان در واکنش به این موضوع، وعده بازنگری در تعرفه‌های خدمات پزشکی را به صورت مقطعی داده‌اند اما مشکلات متعدد صندوق‌های بیمه‌گر و تأخیر در پرداخت مطالبات موجب شده است تا جامعه پزشکی از نظر اقتصادی با مشکلاتی مواجه شود. طرح تحول نظام سلامت هزینه‌هایی را بر حوزه سلامت تحمیل کرده است که بنابر نظر برخی از کارشناسان یکی از موضوعات مهم در بحث تعرفه خدمات پزشکی کشور محسوب می‌شود.

تصمیمی در خصوص بازنگری تعرفه ها گرفته نشده است

سجاد رضوی، رئیس شورای عالی بیمه سلامت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان درباره موضوع بازنگری تعرفه‌های پزشکی اظهار کرد: موضوعاتی درباره اصلاح و بازنگری تعرفه‌های پزشکی سال ۹۸مطرح شده بود اما برای تصمیم‌گیری باید پس از گذشت چهار ماه از ابتدای سال تعرفه‌ها و وضعیت هزینه و درآمد مراکز درمانی مورد ارزیابی قرار گیرد و پس از آن تصمیم‌گیری کرد.

او ادامه داد: بر اساس قوانین، چهارچوب‌ها و ساختارهایی که داریم اگر پس از ارزیابی تعرفه به این نتیجه برسیم که بی‌عدالتی رخ داده است، نتایج بحث و بررسی‌ها برای اعلام این موضوع جمع‌آوری و تصمیم‌های جدید اتخاذ می‌شود.


بیشتر بخوانید: افزایش تعرفه پزشکی با کتاب بازنگری شده تعرفه‌ها مطابقت ندارد


رئیس شورای عالی بیمه سلامت با اشاره به اینکه هنوز تصمیم جدیدی در خصوص بازنگری تعرفه ها گرفته نشده است، افزود:‌ تصمیمات جدید حوزه بیمه‌ای در جلسه ای که قرار است در مرداد ماه برگزار شود، اتخاذ خواهد شد.

تعرفه‌های خدمات پزشکی باید به روز باشد

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان با اشاره به موضوع بازنگری تعرفه‌های پزشکی اظهار کرد: در سازمان نظام پزشکی، بحث تعرفه واقعی خدمات پزشکی وجود دارد و هیچ‌گاه موضوع افزایش یا کاهش تعرفه در این سازمان مطرح نبوده است.

او با بیان اینکه بررسی دقیقی در زمینه تعرفه واقعی هر خدمت پزشکی انجام شده است‌، ادامه داد: سازمان نظام پزشکی درباره وضع تعرفه‌های خدمات پزشکی، مبنایی تعریف کرده است که لازم است تعرفه‌های خدمات پزشکی بر اساس آن و مطابق با هزینه‌های پزشکان باشد.

گزارش/   / تاخیر در پرداخت مطالبات پزشکان از سوی بیمه‌ها باعث بروز مشکلاتی برای مردم و حوزه سلامت شده است/ تلاش نظام پزشکی برای بازنگری تعرفه‌های سال 99


رئیس سازمان نظام پزشکی افزود: پس از بررسی‌های متعدد، تعرفه واقعی هر خدمت از سوی سازمان نظام پزشکی مشخص شده است و در سه ماه آینده این تعرفه‌ها اعلام خواهد شد.

او ادامه داد: اعتقاد بر این است که تعرفه‌های خدمات پزشکی باید به روز باشد زیرا هزینه‌های جاری همکاران تغییر می‌کند. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، هزینه واقعی باید اعلام شود که بر اساس آن تعرفه‌ها مورد بازنگری قرار گیرد و میزان واقعی آن تعیین گردد.

ظفرقندی گفت: اگر تعرفه ها غیرواقعی و پایین‌تر از هزینه‌های جاری و اقتصادی کشور باشد، شاهد کاهش کیفیت خدمات حوزه سلامت خواهیم بود.

تغییر تعرفه‌ها برای امسال بعید است

مولایی، عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: متاسفانه بیمه‌ها با مشکلات زیادی مواجه هستند و مسائل به وجود آمده از سوی شرکت‌های بیمه گر سلامتی مردم را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.


بیشتر بخوانید: تعرفه پزشکان در بخش دولتی و خصوصی تصویب شد


او ادامه داد: شرکت‌های بیمه گر برخی از تعرفه خدمات پزشکی را قبول نمی‌کنند و پرداخت مطالبات پزشکان با تاخیر چندین ماهه تا یک ساله مواجه است، به طوری که امروزه قیمت لوازم و ملزومات پزشکی داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و حتی مطب پزشکان چندین برابر شده است.

مولایی ادامه داد: تجهیزات و لوازم مصرفی از سوی پزشکان خریداری شده است، این در حالی است که صندوق‌های بیمه‌گر هزینه خدمات را با تاخیر چندین ماهه پرداخت می‌کنند؛ همین مسئله موجب بروز مشکلات اقتصادی برای جامعه پزشکی می‌شود.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: تاخیر در پرداخت مطالبات پزشکان از سوی صندوقه‌های بیمه گر باعث کاهش انگیزه پزشکان که این امر موجب بروز مشکلاتی برای مردم می‌شود.

او با اشاره به بازنگری تعرفه خدمات پزشکی بیان کرد: امروزه تمام دست مزد‌ها و قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است و به تناسب کالا‌های تجهیزات پزشکی و حتی اجاره مطب بالا رفته است، اما تعرفه جامعه پزشکی تغییر بسیار کمی داشته و همین مسئله باعث عدم همخوانی بین هزینه‌ها و درآمد افراد شاغل در حوزه پزشکی می‌شود.

گزارش/   / تاخیر در پرداخت مطالبات پزشکان از سوی بیمه‌ها باعث بروز مشکلاتی برای مردم و حوزه سلامت شده است/ تلاش نظام پزشکی برای بازنگری تعرفه‌های سال 99

مولایی بیان کرد: سازمان نظام پزشکی نامه‌های جداگانه‌ای به رئیس جمهور، معاون اول ریاست جمهوری و رئیس مجلس و وزارت بهداشت نوشته است و نگرانی جامعه پزشکی را نسبت به این موضوع اعلام کرده‌اند اما بازنگری تعرفه‌ها باید در شورای عالی بیمه صورت بگیرد. فکر می‌کنم زمان بازنگری تعرفه‌ها برای امسال گذشته و تغییری در تعرفه‌ها برای سال ۹۹ در صورت تایید به وسیله سازمان‌های ذی‌ربط انجام می‌شود.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی گفت: سازمان نظام پزشکی تلاش خود را برای افزایش و تغییر تعرفه خدمات پزشکی برای امسال انجام داده است و این کار را برای سال آینده جهت رفع مشکلات جامعه پزشکی انجام می‌دهد.

با صحبت‌های انجام شده از سوی مسئولان ذی‌ربط در زمینه تعرفه خدمات پزشکی و با توجه به اینکه نیمی از سال ۹۸  گذشته است؛ بعید است تغییر و بازنگری تعرفه خدمات پزشکی، امسال انجام شود؛ به نظر می‌رسد سازمان نظام پزشکی در صدد است تا تعرفه‌ای متناسب با هزینه‌ها و تورم کشور را برای سال آینده در نظر بگیرد تا از این طریق از بروز مشکلات احتمالی برای پزشکان جلوگیری کنند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
پزشک قسم خورده که متعهد باشه و پزشکی در همه ی دوران و اعصار مقدس و مورد نیاز بوده و آنقدر دوران تحصیل پزشکی سخت و طاقت فرسا و وقت گیر هست که خیلی ها عطایش را به لقایش ترجیح میدهند ؛ ناجوانمردیست در مورد کسانی که دوران جوانی را گذاشتند و حداقا ده تا چهارده سال برای رسیدن به یک سرانجام ِ نسبتا خشنودکننده جان کندند ؛ بعدش هم یک رکزِ خوش ندارند و همیشه در تب و تاب بیمار و پی گیری آن هستند و در عادی ترین شرایط ندگی هم درگیری فکری با آن دارند ؛ اینطور قضاوت بشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
"شاهد کاهش کیفیت خدمات حوزه سلامت خواهیم بود." نظام پزشکی تنها کاری که میکنه افزایش تعرفه هست وعملا هیچ عملکردی نداره . آیا نباید حذف بشه؟
علی
|
United Kingdom
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
یک کشور در دنیا پیدا کنید و به من نشان بدهید که ویزیت پزشک معادل قیمت چیپس و پفک باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
.ازدکترها واقعا متنفرم به خاطراین که وجدان ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
در آمد پزشکان وهزینه هایی که از مردم می گیرندقابل قیاس با مردم نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
وقتی مزایای پزشکان دولتی با تاخیر بیش از یک سال پرداخت میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
نظام پزشکی هیچ گونه کارایی در جهت افزایش کیفیت درمان و پزشکی نداره و فقط و فقط کارش افزایش تعرفه های پزشکی هستش...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
عجبا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
یعنی من موندم بجز افزایش تعرفه ها،این نظام پزشکی هیچ گونه خروجی نداره
ن نظام سلامت سالمی داریم،ن پیشگیری...
فقط درمان ناقص...
پزشک ها با دلالی و بازی با جون مردم و پول های گزاف، دگ اشباع نمیشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
مفصر خود ماها هستیم که پزشکی رو اینقدر بزرگ کردیم که فکر میکنن کی هستن !!!!تفاوتی بین پزشک و کارگر نیست البته کارگر عرق میریزه و نتیجشو همه میبینند اما پزشک حدود 50نوع داروی شیمیایی مضر و تکراری بین همه بیماران نسخه میپیچه!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
راست میگین این هزینه های ناچیز پزشکان و بی انگیزه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
درهیچ کجای جهان پزشکان به اندازه ایران درامد ندارند
مگر دیگر افراد جامعه به اندازه ی افزایش قیمت ها افزایش درامد داشته اند که پزشکان می خواهند داشته باشند
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
فقط یک کشور نام ببر که ویزیت پزشک معادل قیمت چیپس و پفک باشد
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر