کد خبر: ۷۰۳۰۳۷۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
کد خبر : ۷۰۳۰۳۷۳
جهانگیری در مشهد:
دنیا یک جنگ روانی رسانه‌ای قبل از جنگ اقتصادی آغاز کرد/ یارانه‌های پنهانی قشر ضعیف به ثروتمندان رسیده استمعاون اول رئیس جمهور گفت: بیش از هزاران میلیارد تومان یارانه‌های پنهانی که باید به قشر ضعیف برسد به ثروتمندان رسیده است.
به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ،  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ظهر امروز در افتتاحیه مراسم از تقدیر از کارآفرینان نمونه کمیته امداد امام خمینی که در اردوگاه ثامن‌الائمه برگزار شد، گفت: خبرنگاران و روزنامه‌نگاران رسالت بسیار مهمی بر دوش دارند انتقال مطالب به جامعه و رساندن مطالبات به گوش مسئولان وظیفه آن‌ها است و این رسالت بزرگ از رسانه‌ها بر می‌آید.

او ادامه داد: در این مقطع فعلی بیش از دیگر مقاطع به رسانه‌ها نیاز داریم، دنیا یک جنگ رسانه‌ای بسیار بزرگ قبل از جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده و هم اکنون نیز همان جنگ با جنگ اقتصادی همراه شده به همین علت نقش خبرنگاران و رسانه‌های ما بسیار مهم است تا بتوانیم افکار عمومی را به جهت تاب‌آوری اقتصادی که برای گذر از مسائل ناشی از تحریم دارای اهمیت است آماده کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین وظایفی که امام (ره) برای ما تعیین کردند رفع محرویت بود و شاید این مسئله مهم‌ترین وظیفه‌ای است که نظام اسلامی برای ما قایل شده، گفت: استفرار عدالت و محرومیت‌زدایی از مناطق مختلف کشور در دستور کار قرار گرفت و متناسب با همین وظایف دستگاه‌هایی را تعیین کردند یکی از این دستگاه‌ها جهاد سازندگی بوده است که در نقاطی که هیچ امکاناتی وجود نداشت فعالیت می‌کرد که هم اکنون وضعیت در آن مناطق بسیار تغییر کرده است.

جهانگیری صحبت‌هایی که مبنی بر خدمت نکردن جمهوری اسلامی در نقاط محروم به زبان آورده می‌شود را جفا دانست و افزود: عدالت جنبه‌های مختلفی دارد فقط جنبه مادی ندارد، اما از جهت مادی کمیته امداد برای خدمت‌رسانی به مردم محروم تشکیل شده واین کمیته رسالت خود را در این دید که به کمک خیرین باری را از زندگی مردمی که به هر علتی در وضعیت بدی قرار گرفته‌اند بردارد امروز وقتی به کارنامه این افراد نگاه می‌کنیم سراسر افتخار است.

او تصریح کرد: این نهاد توانست هم با دولت ارتباط برقرار کند و هم با خیران و هم مردم مردم ایران در این زمینه نمونه هستند در هیج جای دنیا نمی‌شود از این روش استفاده کرد؛ در سیلی که امسال اتفاق افتاد و بخش وسیعی از استان‌ها تحت تأثیر قرار گرفتند و به یک‌باره موجی از ملت بودن ملت ایران به نمایش گذاشته شد اینکه یک کشوری از چندین جا مهاجرت کرده‌اند و تمدنی ندارند و هویتی ندارند با مردم ایران اینجا نشان داده می‌شود چراکه همین حالا گفته می‌شود که با اینکه سال‌ها از سیل کالیفرنیا گذشته، اما در کشوری مانند آمریکا با این حجم از ثروت و قدرت هنوز هو آثار آن باقی مانده است.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت به طور جدی اصرار دارد که چهره خشن فقر را از کشور را دور کند و بتواند اعلام کند که فقیر با معنی اینچنین در کشور نداریم، گفت: ما مستمری تمام مددجویان کمیته امداد و بهزیستی را بین ۳ تا ۴ برابر کرده‌ایم و سعی کرده‌ایم که هر سال متناسب با تورم افزایش داشته باشد البته شرایط بودجه‌ای ما امسال قدری سخت بوده، اما ما بر این تصمیم خود پافشاری داریم.

جهانگیری افزود: ما حتی اگر برای تمام افراد مخاطب خود که ۱۸ میلیون خانوار را شامل می‌شوند نتوانسته باشیم سبد غذایی مورد نیاز آن‌ها را تهیه کنیم باز هم تأکید بر این داریم که برای افراد زیرپوشش کمیته امداد و افراد در لیست انتظار این اقدام باید صورت بگیرد.

او ادامه داد: با این روشی که خود کمیته امداد در نظر گرفته قادر است مسکن مددجویان را به سامان برساند و باید از منابع دیگر استفاده کنیم و در یک دوره زمانی مشخص نیز این اقدامات صورت گرفته به گونه‌ای که امروز که با افتخار اعلام می‌کنیم که ۲۰۰۰ واحد را افتتاح کرده‌ایم و باید مابقی این نیز در دستور کار قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: بخش دیگر اقدامات این نهاد که بسیار مورد توجه است توانمندسازی مددجویان است وقتی این کارآفرینان را می‌بینیم که با شرایط سخت مالی حاکم بر آن‌ها وامی گرفته و حالا اعلام می‌کند که ۲۰۰ نفر شاغل دارد مشخص می‌شود که یک سری مشاغل خرد وجود دارد که یک کارآفرین با روحیه کارآفرینی با اعتماد به خود و دیگر موارد مورد نیاز برای یک کارآفرین می‌تواند آن‌ها را به وجود بیاورد.

جهانگیری افزود: برای این کشور افتخار دارد کسی که زیرپوشش کمیته امداد بوده درس خوانده و امروز بانی شرکتی مدرن با تکنولوژی بالاست که می‌تواند افراد تحصیلکرده دیگر را به کار گیرد.

او با اشاره به اینکه کمیته امداد بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه به صورت سالانه در اختیار دارد و از آن به صورت مناسب به استفاده می‌کند، ادامه داد: همچنین این نهاد از سهمیه‎‌های دیگر مانند اشتغال روستایی سهمیه دارد اینکه افراد با وام‌های ۲۰ میلیون تومانی یا ۳۰ میلیون تومانی شغل ایجاد کرده‌اند در حالی که در برخی از واحد‌های صنعتی برای یک شغل یک میلیارد تومان هزینه می‌شود البته آن واحد‌ها اولویت دیگری به غیر از اشتغال دارند، اما اولویت اول امروز کشور ما اشتغال است که این کار در کمیته امداد خوب انجام شده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: همچنین باید گفت اینکه تعدادی با توانمندسازی و اشتغال از چرخه پرداخت مستمری کمیته امداد خارج شده‌اند هم برای خود آن‌ها خوب است و هم برای کشور چراکه وقتی آن‌ها از این چرخه آزاد شوند منابع آزاد می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای افراد دیگر استفاده کرد.

جهانگیری با اشاره به اینکه ایران کشور فقیری نیست بلکه ثروتمند و پرظرفیت و پرفرصت است، افزود: مهم این است که همه مردم شور اراده‌شان بر این باشد که می‌خواهند کشور خود را بسازند وقتی که این اراده باشد وقتی می‌گوییم که بودجه و فروش نفت ما با مشکل مواج شده اگر این اراده وجود داشته باشد می‌توان آن را با منابع دیگر جایگزین کرد.

او تصریح کرد: به عنوان مثال تنها یک بخش از یارانه‌های پنهانی که باید به افراد فقیر برسد، اما به ثروتمندان می‌رسد هزار میلیارد تومان است، اما این یارانه‌ها قرار بود به فقیرترین افراد برسد به عنوان مثال هم اکنون خانواده ۳ نفره‌ای که هر کدام از آن‌ها یک اتومبیل دارند حق یارانه‌ای که یک خانواده ۵ نفره بدون اتومبیل از بنرین دارند را استفاده می‌کنند این کشور نیاز دارد که با انسجام و همدلی اداره شود و با همکاری از منابع استفاده کرد و کار‌ها را پیش برد.
 
انتهای پیام//ف.ش
 

سفر جهانگیری به مشهد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
این دولت عامل گرانی است
سیاوش باهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
شما در موضع تصمبمگیری هستید پس چرا اقدامی نمی کنید که حق به حقدار برسد؟!!!!
حرفهایی که شما روزانه میزنید از عامی و خاص وخرد و کلان و پیرو جوان همه میدانند و ورد روزانه انهاست و داستانی است که بر سر هر کوچه و بازاری هست! !!
فرق شما که در موضع تصمیم گیری هستیدبا کسانی که هبچ کاره هستند، چیست؟ !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
هنوز یادمون نرفته که دولار4200تومانی جهانگیری چه برسر اقتصاد کشور درآورد
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر