کد خبر: ۷۰۳۷۹۶۲
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۱

هنرمندان بسیاری در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی شرکت کردند که هر کدام از حمایت نشدن این آثار در طول سال گلایه داشتند.

گلایه هنرمندان از حمایت نشدن آثار آیینی و سنتیبه گزارش خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، هنرمندان بسیاری از سراسر کشور در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی شرکت کردند که هر کدام از نمایش‌ها نشان دهنده بخشی از سنت و فرهنگ ما است.

جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی فرصت خوبی برای هنرمندان است تا بتوانند نمایش‌های آیینی و سنتی را به روی صحنه بیاورند، اما مشکل بزرگ حمایت نشدن این نمایش‌ها در طول سال است یعنی بعد از ایام جشنواره نگاه‌ها از این نمایش‌ها برداشته می‌شود.

کیانوش بهروزپور کارگردان نمایش " سیاه بازی عروسی ننه غلام" که از شهر همدان در این جشنواره شرکت کرده و نمایش خود را در شهر کاشان به اجرا برده است، درخصوص نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پیش از این در دو دوره از جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به عنوان بازیگر شرکت کرده بودم، اینکه تصمیم گرفته شد تا در کاشان و تهران نمایش‌ها اجرا شود خود نشان دهنده تمرکز زدایی است و انتخاب شهر کاشان نیز فکر خوبی بود، اما نباید آزمایش و خطا کرد، اگر تصمیم به انجام کاری داریم با کارشناسی شود تا کار‌ها به خوبی صورت گیرد، نمی‌دانم شهر کاشان تجربه‌ای در برگزاری جشنواره داشته است یا خیر، اما ما انتظار تبلیغات محیطی بیشتری در کاشان، به خصوص در محل اجرا و اسکان‌ها را داشتیم.


بیشتر بخوانید:جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی فرصتی برای به نمایش گذاشتن فرهنگ بومی شهر‌های مختلف


وی افزود: نمایش ما به صورت تخت حوضی در یکی از خانه‌های قدیمی کاشان اجرا شد و ما معنی واقعی نمایش‌های تخت حوضی را شاهد بودیم که این اتفاق خوبی بود، اما زمانی که همه اتفاقات در تهران صورت می‌گیرد و دبیرخانه در تهران قرار گرفته و در کاشان دفتری کوچک را برای دبیرخانه درنظر می‌گیرند، نمی‌تواند چهره‌ای از جشنواره ملی را نشان دهد. امیدوارم در سال‌های آینده این نواقص برطرف شود.

بهروزپور با اشاره به اینکه دستاورد جشنواره آشنایی با نمایش‌های دیگر است، اما این امکان در این دوره از جشنواره وجود نداشت، گفت: در محل اجرای نمایش فرصتی کافی برای آماده کردن دکور در اختیار ما نبود و البته برنامه ریزی درستی برای آن صورت نگرفته بود. باید در کنار این جشنواره کلاس‌هایی نیز برای علاقه‌مندان و هنرمندان برگزار می‌کردند.

بهروزپور درخصوص کمبود اجرای آثار سیاه بازی در طول سال بیان کرد: در حق نمایش‌های مذهبی، ارزشی، آیینی و سنتی، نمایشنامه‌های فاخر ایرانی و حتی خارجی ظلم شده است، همه این‌ها به تغییر ذائقه مردم برمی‌گردد. از نظر من عامل مهم آن گیشه است که ما سعی می‌کنیم با کار کودک به فروش خوبی برسیم که البته این هم به دلیل حمایت نشدن است.

وی گفت:باید ارگان‌هایی از کار‌های ارزشی ما حمایت کنند و باید بگویم حمایت پرداخت پولی به اندازه هزینه چاپ پوستر نیست. این حمایت نشدن‌ها سبب می‌شود تا هنرمندان ذائقه مخاطب را تغییر دهند.

وی درخصوص استقبال مردم از جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی گفت: استقبال مردم بسیار خوب بود و ما انتظار آن را نداشتیم. علی رغم کمبود تبلیغات محیطی، استقبال مردم کاشان بسیار خوب بود.

منیژه داوری کارگردان نمایش " اندر حکایت یوسف و زلیخا" که از شهر تهران در جشنواره شرکت کرده است، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: از نظر من جشنواره امسال نسبت به سال‌های پیش پر بارتر و با کیفیت‌تر بود. نمایش ما در کارگاه نمایش تئاتر شهر به اجرا رفت که امسال همکاری مجموعه تئاتر شهر بیشتر از گذشته بود. نمایش ما درباره عشق یوسف و زلیخا نوشته داود فتحعلی بیگی است که ما آن را با سه پرسوناژ به اجرا بردیم که البته تمامی ژانر‌های نمایش ایرانی از جمله نقالی، پرده خوانی و سیاه بازی و تعزیه را در با اجرایی شاد به صحنه می‌بریم.

وی ادامه داد: در بداهه‌های نمایش از پیام‌های روز جامعه را بیان می‌کنم که تاحدودی هم موفق بوده آیم.

داوری درخصوص حمایت‌ها و اجرای نمایش‌های آیینی و سنتی در طول سال گفت: هنرمندانی که نمایش‌های آیینی و سنتی را اجرا می‌کنند، در به اجرا بردن این اینگونه از نمایش‌ها مشکل دارند. زیرا سالنی برای نمایش به آن‌ها داده نمی‌شود و نمی‌توانیم نمایش ملی خود را به اجرا ببریم. مجموعه تئاتر شهر در طول سال به اجرای این نمایش‌ها سالن نمی‌دهد و فقط تماشاخانه سنگلج سالن در اختیار می‌گذارد، اما باید دو سالی در نوبت باشیم تا سالن بگیریم و اگر جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی برگزار نشود نمایش ایرانی ازبین می‌رود.

داوری درخصوص استقبال مردم از جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی گفت: مردم از نمایش‌های ایرانی استقبال می‌کنند، زمانی که تعزیه در ایام محرم اجرا می‌شود، مردم زیادی به تماشا می‌نشینند، ولی متاسفانه حمایت و تبلیغ زیادی برای آن نمی‌شود. لااقل زمانی که نمایشی اجرا می‌شود خانه تئاتر و تماشاخانه سنگلج برای آن تبلیغ کنند این در حالی است برای یک نمایش پست مدرن حتی برای هنرمندان پیامک زده می‌شود. درهر صورت باید از نمایش آیا آیینی و سنتی بیشتر حمایت شود تا هنرمندان راحت‌تر اینگونه نمایش‌ها را به اجرا ببرند.

انتهای پیام/

حمایت مناسبی از آثار آیینی و سنتی نمی شود

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر