کد خبر: ۷۰۳۹۰۹۸
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱

تیم ملی بسکتبال کشورمان باید در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۹ و انتخابی المپیک با تیم‌های پرورتوریکو، تونس و اسپانیا رقابت کند.

به گزارش خبرنگار توپ و تور گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، تیم ملی بسکتبال کشورمان باید برای حضور در تورنمنت پیک و سپس جام جهانی به چین سفر کند. آسمان خراش‌های ایران قرار است امسال برای سومین بار در تاریخ در جام جهانی حاضر شوند. پیش از این تیم ملی بسکتبال کشورمان سال ۲۰۱۰ در مسابقات قهرمانی جهان حاضر شده بود و با تیم‌های بزرگ مصاف کرد. ملی پوشان ایران در سال ۲۰۱۴ هم در رقابت‌های جام جهانی حاضر شدند و توانستند تجربه کسب کنند. آسمان خراش‌های ایران بدون شک یکی از قدرت‌های آسیایی هستند. آن‌ها سابقه چند قهرمانی در آسیا، ۲ حضور در جام جهانی و ۲ حضور در المپیک را دارند.

مسابقات امسال، تفاوت عمده‌ای با ادوار گذشته دارد. این رقابت‌ها قرار است با حضور ۳۲ تیم برگزار شود و تیم‌ها علاوه بر رقابت در جام جهانی باید به دنبال کسب سهمیه المپیک هم باشند. شاگردان مهران شاهین طبع در رقابت‌های مقدماتی نمایش خوبی داشتند و توانستند جواز حضور در این بازی‌ها را کسب کنند. حالا ملی پوشان کشورمان به دنبال کسب بهترین نتیجه در جام جهانی هستند تا به المپیک برسند.

آسیا برای المپیک تنها یک سهمیه دارد. ژاپن میزبان بعدی این رقابت‌ها است و حضورش در این مسابقات قطعی است، بنابراین آن‌ها در صف رقیبان برای رسیدن به المپیک نیستند، اما چین میزبان، اردن و کره جنوبی رقیبان جدی برای ایران محسوب می‌شوند. بر اساس قوانین اعلامی تیم آسیایی که بهترین عملکرد را در این مسابقات داشته باشد سهمیه المپیک را کسب می‌کند و در صورتی که تیم‌های آسیایی نتوانند از گروهشان صعود کنند در آن زمان مسابقاتی میان آن‌ها برای انتخابی المپیک برگزار می‌شود.


بیشتر بخوانید: آبکاریان: غیبت داوران ایرانی در جام جهانی بسکتبال ربطی به فدراسیون ندارد


ترکیب تیم ملی بسیار خوب و با طراوت است و عملا در هر پست بازیکنان آماده‌ای حضور دارند که می‌توانند به تیم ملی کمک کنند. همچنین شاگردان شاهین طبع اردو‌های خوبی سپری کردند و به شرایط آرمانی رسیده‌اند.  

آسمان خراش‌ها در نخستین تورنمنت آماده سازی خود به پرتغال سفر کردند و با تیم‌های اسلوونی، دانمارک و پرتغال رو به رو شدند. آن‌ها در پایان با ۳ پیروزی به عنوان قهرمانی رسیدند.

تیم ملی ایران پس از پرتغال به روسیه اعزام شد و توانست با پیروزی مقابل اردن و روسیه میزبان به عنوان قهرمانی برسد. تیم ملی بسکتبال کشورمان مقابل روسیه یکی از بهترین نمایش هایش را داشت و قدرت خود را به خوبی به حریفان نشان داد. آن‌ها در گام آخر هم در تورنمنت یونان حاضر شدند و با یک پیروزی مقابل مجارستان و یک شکست مقابل یونان پر ستاره به عنوان نایب قهرمانی رسیدند.

شاگردان شاهین طبع علاوه بر این، یک بازی دوستانه هم با یونان انجام دادند که در این دیدار تدارکاتی شکست خوردند.

یونان و روسیه ۲ حریف قدرتمند ایران در تور آماده سازی اروپا بودند و تیم ملی هم با شرایطی کاملا متفاوت مقابل این ۲ حریف به میدان رفت و در پایان هم نتایج خوبی گرفت. بدون شک نتایج کسب شده در بازی‌های دوستانه ملاک مناسبی برای سنجش توانایی‌ها ملی پوشان ایران نیست، اما این مسابقات و اردو‌ها، آمادگی مناسبی برای بازیکنان کشورمان در پی داشته است. جدی‌ترین حریفان ایران در جام جهانی پورتوریکو و تونس هستند.

کیانی: اردو‌های تیم ملی حساب شده بود/ پیروزی‌های به دست آمده بازیکنان را به خود باوری رسانده است

قاسم کیانی کارشناس بسکتبال گفت: تصور می‌کنم اردو‌هایی که ملی پوشان پشت سر گذاشتند بسیار حساب شده بود. در هر تورنمنت حریفان از لحاظ فنی با هم متفاوت بودند. همچنین این رقبا بازی سطح بالایی را نشان دادند. نکته جالب هم ترتیب اردو‌ها از ضعیف به قوی بود. ملی پوشان در اردوی نخست با تیم‌های دانمارک، پرتغال و اسلوونی بازی کردند. تیم ملی ایران در اردوی دوم با اردن و روسیه که تیم قدرتمندی بودند بازی کرد، بسکتبالیست‌های ایران، روسیه را شکست دادند.

او افزود: تیم ملی کشورمان پس از تورنمنت روسیه به یونان سفر کرد و با تیم میزبان (۲ بار) و تیم مجارستان بازی دوستانه انجام داد. یونانی‌ها مقابل ایران، ارزشمند‌ترین بازیکن NBA را هم در اختیار داشتتند که همین شرایط جالبی را به وجود آورده بود. تصور می‌کنم این تورنمنت هم راضی کننده بود. این اردو برای هماهنگی لازم بود. خوشبختانه تیم به هماهنگی لازم رسیده و به اوج نزدیک شده است.


بیشتر بخوانید: پیگیری تمرینات تیم ملی در تالار بسکتبال


کارشناس بسکتبال بیان داشت: این اردو‌ها کمک لازم را کرده، اما کافی نبوده است. نه برای ایران و نه برای هیچ تیم دیگر نمی‌توانیم بگویم این اردو‌ها کافی است. این کمک لازم بود تا تیم با هماهنگی و تمام توان به مصاف حریفان برود. ما نمی‌توانیم روی بازی با اسپانیا حساب ویژه‌ای باز کنیم. در مجموع معتقدم این اردو کمک لازم را داشته است تا نقاط قوت و ضعف پیدا شود. نتایج به دست آمده می‌تواند خود باوری کافی را ایجاد کند، اما شرایط در بازی رسمی متفاوت است و تیم‌ها با تمام توان برای کسب پیروزی و بهترین نتیجه به میدان می‌روند.

رضاپور: تیم ملی توانایی پیروزی برابر پورتوریکو و تونس را دارد/ نگاهم به تیم ملی مثبت است

افشین رضاپور کارشناس بسکتبال گفت: نگاهم به تیم ملی مثبت است. تیم ملی بسکتبال کشورمان تفاوت‌هایی با حریفان دارد که در نوع خود جالب است. تیم ما ۷ بازیکن در اختیار دارد که سابقه حضور در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ را دارند و علاوه بر رقابت‌های جام جهانی، در مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک هم به میدان رفته اند. این بازیکنان همچنین بار‌ها در مسابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا هم بازی کرده اند. در مجموع تیم ملی ۸ تا ۱۰ سال سابقه مناسبی دارد و همین باعث می‌شود تا روند تیم ملی را مثبت ارزیابی کنیم.

او افزود: مسابقات جام جهانی تفاوت‌هایی با سال‌های گذشته دارد. این مسابقات برای نخستین بار است که با حضور ۳۲ تیم برگزار می‌شود. این رقابت‌ها برای سهمیه المپیک هم است و به همین دلیل شرایط خاص تری بر آن حاکم است. پیش از این تیم ما در مسابقات ۲۰۱۰ که با عنوان قهرمانی جهان و ۲۰۱۴ که با عنوان جام جهانی برگزار می‌شد شرکت کرده بود. آن رقابت‌ها با حضور ۲۴ تیم برگزار می‌شد و تیم ملی باید در گروهی ۶ تیمی به مصاف حریفان می‌رفت. این در حالی است که مسابقات امسال در ۸ گروه چهار تیمی برگزار می‌شود.

آسمان خراشان آماده‌تر از همیشه برای نبرد بزرگ / بررسی شرایط بسکتبالیست‌های ایرانی پیش از اعزام به جام جهانی

رضاپور ادامه داد: تیم ملی ایران باید در این مسابقات با تیم دوم جهان یعنی اسپانیا بازی کند. ملی پوشان پیش از این و در جام جهانی‌های گذشته در گروه‌های ۶ تیمی حضور داشتند و به ترتیب در جام‌های جهانی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ با تیم‌های آمریکا، کرواسی، برزیل، اسلوونی، اسپانیا، صربستان و فرانسه رو به رو شدند و تجربه خوبی دارند. آن‌ها امسال باید به جز بازی با اسپانیا به مصاف تونس و پورتوریکو بروند که با حریفان قبلی که با آن‌ها رو به رو شده اند قابل مقایسه نیستند.

او ادامه داد: نمی‌خواهم خیال پردازی کنم، اما منظور مقایسه تیم‌ها و سطح آن‌ها در جهان است. در عین حال این تیم‌ها هم می‌خواهند ما را شکست دهند و در نتیجه ما رقابت حساسی با پورتوریکو و تونس برای صعود به همراه اسپانیا داریم. دتیم ما شرایط خوبی دارد و می‌تواند از گروه صعود کند. تیم ملی در صورتی که به جمع ۱۶ تیم برسد با قرعه و شرایط خوبی رو به رو می‌شود و مصاف با ایتالیا می‌تواند برای ما خوب باشد.


بیشتر بخوانید: ترکیب تیم ملی بسکتبال ایران برای جام جهانی ۲۰۱۹ اعلام شد


رضاپور تصریح کرد: تیم‌های اردن و ژاپن که دیگر تیم‌های آسیایی در جام جهانی هستند، شرایط بسیار سختی داشته و شانس چندانی برای موفقیت ندارند. در عوض تیم ما و چین شانس خوبی برای صعود به مرحله بعد و کسب سهمیه المپیک دارند. ما برای این مسابقات بازیکنان خوبی همچون نیکخواه، حدادی و جمشیدی را داریم. ما در هر پستی به غیر از پست حدادی بازیکنان خوبی داریم که می‌توانند جای نفرات اصلی را پر کنند، هر چند جای ارسلان کاظمی هم خالی است.

او بیان داشت: بازیکنان را باید در پروسه‌های طولانی مدت مورد بررسی قرار داد. کاظمی در جام جهانی ۲۰۱۰ ترکیه تنها ۲۰ سال داشت و با عملکرد خوبش بهترین بازیکن ایران شد. او در جام جهانی ۲۰۱۴ هم حضور داشت، اما امسال دچار مصدوم بود. او پس از بازی‌های آسیایی با مصدومیت کار می‌کرد که برایش بسیار خطرناک بود. ارسلان همواره عملکرد خوبی داشته و در بازی‌های مختلف هم درخشیده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر