کد خبر: ۷۰۴۷۲۴۳
گروه : مرکزی » اراک
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲

موزه صنایع دستی قلعه وکیل اراک با حضور معاون رییس جمهوری افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک،عصر امروز دوم شهریور طی سفر خانم ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده  موزه و بازارچه صنایع دستی در اراک افتتاح شد.

موزه صنایع دستی قلعه وکیل با تعداد 250 اثر شاخص صنایع دستی هنرمندان استان شامل فرش دستباف، گلیم، آثار قلمزنی، آثار چوبی، تابلو فرش، تابلو خطاطی و ... امروز با حضور ابتکار معاون رییس جمهور، رسما افتتاح شد.

5 اثر موجود در موزه شامل کمانچه، گیوه، قیچک، سه تار و تذهیب دارای ثبت مهر اصالت جهانی هستند که در معرض نمایش علاقمندان قرار گرفته اند.

موزه صنایع دستی قلعه وکیل اراک افتتاح شد.

بنای موسوم به قلعه وکیل یکی از بناهای ساخته شده در دوره قاجار است و بر اساس مستندات موجود بنا در دوره ناصرالدین شاه و همزمان با فعالیت کمپانی زیگلر در راستای تولید فرش در اراک توسط شخصی به نام صاحب یکدست برای کمپانی زیگلر ساخته شد.

پس از بازگشت انگلیسی ها در جنگ جهانی دوم این بنا به محمد حسن وکیل فروخته شد و پس از آن به قلعه وکیل شهرت یافت.

بنای قلعه وکیل با عرصه 4000 متر و عیان 900 متر شامل بنائی در سه سطح شامل حیاط و فضاهای اطراف آن - عمارت مسکونی و بنای موسوم به کلاه فرنگی است.

حیاط در منتهی الیه جنوب بنا واقع شده است و به  صورت یک حیاط مشجر با فضاهایی یک طبقه در پیرامون آن است در شمال حیاط در یک سطح بالاتر که به واسطه چند پله می توان به آن رسید عمارت مسکونی با فضا به عنوان زیرزمین شکل گرفته است.

عمارت کلاه فرنگی به عنوان یک فضای کوچک به ابعاد 12 در 12 در بالای این بخش به عنوان سومین سطح از معماری قلعه شکل گرفته است.

تزئینات بنای قلعه وکیل را آجرکاری های خفته راسته در کچلی طاق نماها - رخنام- سطوح طاق نماها- و طرح اندازیهای هندسی و کاشی هفت رنگ در ازاره های بیرونی تشکیل می دهد.

ساختمان قلعه وکیل مربوط به دوره قاجار است در سال 1370 به مالکیت میراث فرهنگی استان در آمد و در تیر 98 تبدیل به موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی استان مرکزی شد.

این ملک به شماره پلاک ثبتی 1771 تاریخ 75/8/26 به ثبت ملی رسیده است. 

انتهای پیام/م

بنای موسوم به قلعه وکیل یکی از بناهای ساخته شده در دوره قاجار است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر