کد خبر: ۷۰۴۸۱۳۶
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۸

معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار کرمان گفت: دشت‌های اطراف کرمان دیگر کشش حفر چاه و استفاده از منابع آب‌های زیرزمینی را ندارند و انتقال آب تنها راه تامین نیاز آب استان کرمان است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، سید مصطفی آیت اللهی موسوی معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار کرمان گفت: با وجود بارندگی‌های خوب ابتدای سال، اما در تامین آب آشامیدنی شهر کرمان با مشکلات زیادی روبرو بوده به طوری که در پیک مصرف به ۳۰۰۰ لیتر بر ثانیه آب نیازمند بودیم.

موسوی به طرح‌های کوتاه مدت و بلند مدت برای تامین آب استان کرمان اشاره کرد و گفت: یکی از طرح‌های کوتاه مدت استان برای حل مشکل آب شهر کرمان در تابستان جاری، خرید چند حلقه چاه از برخی صنایع استان کرمان بود که توانستیم آب این چاه‌ها را به مدار آبی شهر کرمان وارد کنیم.

آیت اللهی موسوی با بیان اینکه فاز اول طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان کرمان در مراحل نهایی کار است و تا پایان سال جاری و یا اوایل سال ۹۹ به بهره برداری خواهد رسید افزود: طبق توافقات صورت گرفته قرار است بخشی از آب مازاد این طرح را از طریق سرچشمه به شهر کرمان انتقال دهیم تا در کوتاه مدت مشکل آب شرب شهر کرمان نیز از این طریق حل شود.

او به طرح انتقال آب از بهشت آباد نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه نیز جزء طرح‌های بلند مدت استان برای تامین آب شرب کرمان است، اما اولویت دولت، طرح‌های کوتاه مدت تامین آب برای این منطقه است، اما در مجموع در پروژه انتقال آب از بهشت آباد نیز برخی از مجوز‌های اجرای این پروژه صادر شده و هم اکنون لوله گذاری این پروژه از سمت کرمان در حال اجراست.

معاون عمرانی استاندار کرمان در ادامه درباره سوالی پیرامون وضعیت پروژه فاضلاب شهر کرمان نیز گفت: تا پایان سال گذشته به دلیل اینکه تامین اعتبار این پروژه از محل اعتبارات دولتی و به صورت ملی تامین شده بود، این پروژه با مشکلات عدیده مواجه  بود به طوری که از سال ۷۵ تا سال گذشته تنها شاهد ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی در این پروژه بودیم.

او گفت: سال گذشته و طبق توافقات صورت گرفته با مجموعه‌ای از صنایع استان مقرر شد، پروژه‌های فاضلاب سه شهرستان کرمان، زرند و سیرجان به صورت مشارکتی با بخش صنعت اجرایی شود که این کار در شهر کرمان توسط شرکت فولاد بوتیا هم اکنون در حال اجراست و پیش بینی شده این پروژه ۵ ساله در کل شهر کرمان با اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری برسد.

آیت اللهی موسوی با اشاره به اینکه بخشی از تامین مسکن مهر در استان‌های کشور مربوط به تعاونی‌های مسکن بود که متاسفانه در برخی موارد با مشکلات عدیده‌ای این تعاونی‌ها روبرو شدند، افزود: در مجموع سیاست دولت تدبیر و امید بر این است که کلیه پروژه‌های مسکن‌های مهر تا پایان این دولت به اتمام برسد که خوشبختانه در استان کرمان نیز با پیگیری‌های صورت گرفته، وضعیت این مسکن‌ها به نقاط خوبی رسیده است.

او با بیان اینکه برخی از پروژه‌های مسکن مهر در استان کرمان در حوزه خدمات زیربنایی با مشکلات جدی روبرو بوده که دغدغه استان، حل این مشکلات است، افزود: برای حل این مشکلات باید تامین اعتبار لازم از سوی وزرتخانه‌های مربوطه صورت گیرد که خوشبختانه در جلسه اخیر شورای مسکن، توافقات خوبی را در این راستا داشتیم و امیدواریم با حل این مشکلات، شاهد باشیم در آینده نزدیک خیلی از واحد‌های مسکن مهر در استان کرمان افتتاح و در اختیار مردم قرار گیرد.

موسوی با اشاره به پروژه‌های قابل افتتاح در استان کرمان در هفته دولت تصریح کرد: در هفته دولت پروژه‌های مختلفی در نقاط مختلف استان کلنگ زنی و یا افتتاح خواهد شد که در مجموع ۶۵۴ پروژه دولتی و خصوصی با اعتبار ۱۶ هزار میلیارد تومان در این هفته در استان کرمان خواهیم داشت.
انتهای پیام/ی

آب رسانی به کرمان از طریق مس سرچشمه

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر