کد خبر: ۷۰۴۸۳۱۵
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲

معاون وزیر اقتصاد درباره پرداخت وام ۵۰‌میلیون تومانی رهن مسکن گمانه زنی کرده است.

با ۵۰‌میلیون تومان کجا خانه اجاره کنیم؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، «صندوق تأمین ودیعه مستاجران نیمه دوم امسال اجرایی می‌شود.» این خبر را درحالی معاون وزیر اقتصاد و دارایی ‏اعلام کرده است که مسئولان بانک مسکن می‌گویند که این طرح هنوز به تصویب نهایی نرسیده و زمان اجرای آن هم ‏مشخص نیست.

هرچند به گفته یک مقام مسئول در بانک مسکن بررسی‌ها در رابطه با سقف میزان پرداخت وام و نرخ سود ‏ادامه دارد، اما آن‌گونه که از صحبت‌های او برمی‌آید، نرخ سود وام ودیعه مسکن نزدیک به نرخ سود تسهیلات خرید خانه خواهد ‏بود.

جالب است که بدانید درحال حاضر کسانی که از صندوق‌های پس‌انداز وام می‌گیرند، سودی کمتر از ۱۰‌درصد پرداخت ‏می‌کنند، اما خریداران اوراق چیزی حدود ۱۷‌درصد باید سود به بانک مسکن پرداخت کنند. ‏

با ۵۰‌میلیون تومان کجا خانه اجاره کنید؟

محمدعلی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد درباره پرداخت وام ۵۰‌میلیون تومانی رهن مسکن گمانه زنی کرده است. گرچه ‏هنوز مبلغ دقیق وام رهن مسکن مشخص نیست، اما به نظر نمی‌رسد عددی بیشتر از این رقم هم پرداخت شود. زیرا درحال ‏حاضر وام خرید مسکن بین ۷۰ تا ۱۱۰‌میلیون تومان است. اگر فرض را بر این بگذاریم که دولت سقف وام ودیعه‌ای مستاجران ‏را ۵۰‌میلیون تومان در نظر بگیرد، با این پول تنها می‌توان ۲۰ متر خانه در مناطق متوسط تهران اجاره کرد.

به‌عنوان مثال ‏موجران درمنطقه مهرآباد جنوبی هر متر خانه خود را به قیمت ۱.۵ تا ۲‌میلیون تومان اجاره می‌دهند. مستاجران منطقه سلسبیل ‏هم به ازای هر متر ۲ تا ۲.۵‌میلیون تومان اجاره پرداخت می‌کنند. اما قیمت‌ها در منطقه غرب تهران طی چند‌سال گذشته خیلی ‏بیشتر از انتظار بالا رفته است. به‌عنوان مثال بهای اجاره در مرزداران حدود ۴‌میلیون تومان به ازای هر مترمربع تعیین می‌‏شود و شمال شهر نشین‌ها هم برای هر متر اجاره خانه دست کم باید ۵‌میلیون تومان ودیعه پرداخت کنند. ‏

دولت به دنبال راهکار برای مستاجر‌ها

طرح ساماندهی بازار اجاره به تابستان نرسید. محمدعلی دهقان دهنوی که خود نیز به این مسأله تأکید دارد، به ایلنا گفته است که این ‏طرح درحال حاضر در مراحل بروکراسی اداری است و هنوز در سطحی مطرح نشده که تأیید یا رد شود. این مقام مسئول با بیان ‏این‌که هفته آینده این طرح مورد بررسی قرار می‌گیرد، ادامه می‌دهد: «به‌طور قطع نمی‌توان با راهکار‌های مناسبِ بازه زمانی ‏کوتاه، مشکلات موجود را برطرف کرد، اما هدف وزارت اقتصاد از ارایه این راهکار‌ها تسهیل شرایط در بازار اجاره برای ‏موجران و مستاجران است. ‏»

منبع: شهروند

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر