کد خبر: ۷۰۵۳۸۲۳
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۲
در سال ۹۷؛

فرماندار دشت آزادگان میزان صادرات کالاها طی پارسال از مرز چذابه را بالغ بر یک میلیارد دلار عنوان کرد.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، حمید سیلاوی فرماندار دشت آزادگان با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر گفت: شهرستان دشت آزادگان در جنوب غربی کشور واقع شده و جمعیتی بالغ بر ۱۰۷ هزار نفر دارد که از شرق به شهرستان‌های اهواز و شوش محدود، از غرب به هویزه و کشور عراق، از شمال به شهرستان اهواز و از جنوب نیز در همسایگی کشور عراق منتهی می‌شود.

او بیان کرد: عمده فعالیت کشاورزی است و در خصوص صنعت هم ظرفیت‌های خوبی وجود دارد، ۳ شهرک صنعتی داریم و واحد‌های تولیدی پلاستیکی، پلی اتیلن و واحد‌های بسته بندی را دارند.

سیلاوی اظهار داشت: با توجه به نقطه مرزی و مجاورت با کشور عراق علاوه بر صادرات و واردات که رشد فزاینده‌ای دارد، طی پارسال بالغ بر یک میلیارد دلار صادرات داشتیم و با وجود تنگنا‌ها و معضلات، صادرات و واردات به واسطه هماهنگی با کشور عراق خوشبختانه روند رو به رشد و فزاینده‌ای دارد.

فرماندار شهرستان دشت آزادگان در ادامه افزود: سرمایه گذاران خوبی هم از خارج منطقه و همچنین بومی‌ها برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کردند.

احداث شهرک صنعتی در مرز مشترک

این مقام مسئول تصریح کرد: برای احداث شهرک صنعتی در مرز مشترک با کشور عراق برنامه ریزی کردیم و سرمایه گذاران خوبی اعلام آمادگی کردند؛ در این زمینه حتی ۳ سرمایه گذار برای صادرات سیمان و خرما و همچنین عمل آوری محصولات اعلام آمادگی داشتند.

حمید سیلاوی اذعان داشت: این شهرستان از قطب‌های کشاورزی خوزستان و کشور است و بیش از ۲۰۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت در این منطقه است.

او ادامه داد: حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی زیر شبکه داریم و اراضی که مستقیما از رودخانه کرخه تأمین آب می‌شود و به صورت مستمر کشت انواع محصولات دارند.

سیلاوی با اشاره به وقوع سیلاب در آبان ماه و بهمن ماه پارسال در خوزستان و زیرآب رفتن ۵۴ هزار هکتار از اراضی دشت آزادگان بیان داشت: طی مدت مذکور، شاهد وقوع ۲ سیل بودیم که خسارت‌هایی در شهرستان به بار آورد و ۱۰ روستا کامل زیرآب رفته و ۱۷ روستا نیز متأثر شد.

فرماندار دشت آزادگان گفت: تمام تلاش بر این است که پرداخت خسارت انجام و مساعدتی خصوصا در بحث پرداخت خسارت کشاورزی داشته باشیم.

حمید سیلاوی اظهار کرد: برای برطرف کردن خسارت‌های ناشی از سیل سعی کردیم که امسال کشت تابستانه را به تناسب توان کشاورزان آزاد بگذاریم و حدود ۲۷ هزار هکتار زیرکشت داشتیم که ۲۰ هزار هکتار آن کشت شلتوک است.

این مقام مسئول در ادامه افزود: فراهم شدن زمینه لازم برای کشت پاییزه در اراضی این شهرستان را در نظر داریم.

ترمیم سیل بندهای تخریب شده در دشت آزادگان

فرماندار دشت آزادگان بیان داشت: دشت آزادگان شهرستانی رو به پیشرفت است، ولی برخی خرابی‌ها و ویرانی‌های ناشی از بحران‌های طبیعی داشتیم.

سیلاوی تصریح کرد: ۲۲۰ کیلومتر سیل بند در دشت آزادگان داریم که در سیل آخر ۱۹ کیلومتر آن تخریب شد و در یک حرکت جهادی با بکارگیری حدود ۲۷۰ ماشین آلات سنگین سعی کردیم طی ۱۰ روز تمام این سیل بند‌های تخریب شده را ترمیم کنیم.

او گفت: علاوه بر این خروج آب ناشی از سیل که بر روی اراضی کشاورزی بود، در یک حرکت جهادی با بکارگیری بیش از ۱۶ موتورپمپ قوی و تعمیر و استحکام زهکش‌ها و کانال‌های آب بر منطقه و اراضی کشاورزی زیرآب رفته را از آب خالی کردیم ولجن برداری، آهک پاشی و سم پاشی روستا‌های متأثر از سیلاب و زیرآب رفته برای حدود ۲۷ روستا را نیز انجام دادیم.

فرماندار دشت آزادگان افزود: ۲ هزار و ۷۰۰ تشکیل پرونده برای پرداخت خسارت سیلاب داشتیم که تاکنون بیش از ۷۰۰ پرونده به بانک رسیده اند.

حمید سیلاوی اظهار داشت: برای جبران خسارت سیل به منازل نیز در دو قالب تعمیر و احداث برنامه ریزی شده تا پرداخت‌ها انجام شود؛ در قالب منازل احداثی ۶۵۰ تشکیل پرونده داشتیم که در این زمینه ۵ میلیون تومان بلاعوض و ۴۵ میلیون تومان هم وام بلندمدت پرداخت می‌کنیم.

او تصریح کرد: در زمینه تعمیری نیز ۷۵۲ پرونده تشکیل شده که به این تعداد نیز پنج میلیون تومان بلاعوض و ۲۵ میلیون تومان هم وام بلندمدت پرداخت می‌شود.

سیلاوی افزود: بیش از یک هزار و ۷۵۰ بسته شامل پنج قلم کالای خانگی را برای همه تأمین و تعدادی نیز تحویل شده است؛ از خیران و سایر سازمان‌ها نیز کالا‌هایی تأمین و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

فرماندار دشت آزادگان گفت: برای بازسازی و بهسازی روستا نیز ۶ روستا به بنیاد مسکن کشور به عنوان روستا‌های معین معرفی شدند.

سیلاوی افزود: در زمینه راه که باز هم آسیب‌هایی وارد شده جاده‌های اصلی مثل شریعتی که ۱۷ روستا را به هم متصل می‌کند، آنتنی، هوفل و شاکریه تعیین پیمانکار شده است.

او اذعان داشت: در زمینه جاده اصلی از اهواز به سمت چذابه در مقطع حمیدیه به سوسنگرد کار لکه گیری از سوی راهداری شروع شده و تا پایان شهریور به اتمام می‌رسد؛ پیمانکار جاده کمربندی سوسنگرد نیز تعیین و کار به زودی شروع می‌شود.

فرماندار دشت آزادگان ادامه داد: جاده سوسنگرد به بستان نیز جاده اصلی اربعین حسینی است که در ۴ مقطع تقسیم بندی و به ۴ پیمانکار واگذار شده، ولی در ۲ قسمت به دلیل تعلل پیمانکار کار به کُندی پیش می‌رود.

سیلاوی با اشاره به برنامه ریزی برای احداث سه پل در مسیر بستان به چذابه ادامه داد: در این مسیر با توجه به موضوع سیل جاده بستان به چذابه قسمت‌های زیادی از آن تخریب شده بود؛ بعد از سیل برای جلوگیری از ایجاد وقفه در صادرات به عراق به طور موقت سعی کردیم در عرض سه روز جاده را با لوله گذاری و زیرسازی اولیه ترمیم کنیم.

او با اشاره به برنامه ریزی و اجرای چهار پروژه برای بهبود زیرساخت‌های سوسنگرد از جمله سیستم‌های دفع فاضلاب، مبلمان شهری، ایستگاه پمپاژ و تصفیه آب گفت: امسال هم سعی کردیم نقاط بحرانی را حداقل در این سه ماه بعد از سیل مورد توجه ویژه قرار دهیم تا مردم برای استفاده دچار مشکل نشوند.

فرماندار دشت آزادگان با اشاره به فعالیت‌های خوب در حوزه صنایع دستی ادامه داد: کارآفرینان اکثر تولیدات خود را به واسطه صادرکنندگان در این شهرستان به کشور عراق صادر می‌کنند؛ صنایع دستی و تولیدات غذایی بومی نیز با استقبال خوبی از سوی مردم این شهرستان مواجه شده است.

حمید سیلاوی با اشاره به استقبال از پرورش مرغ و ماکیان برای صادرات به کشور عراق عنوان کرد: طی یک روز گذشته نیز در غرفه صنایع دستی، بافتنی، حلوا، عبا و دیگر تولیدات اهالی بومی شهرستان دشت آزادگان که در نمایشگاه هفته دولت مستقر است، فروش خوبی داشتیم.

او با بیان اینکه در شهرستان دشت آزادگان یک سری تهدیدات هم وجود دارد که از آن جمله می‌توان به وحشی بودن رودخانه کرخه به تعبیر ستاد بحران اشاره کرد، یادآور شد: رودخانه کرخه چهار شاخه دارد که طغیان هر کدام باعث آسیب رساندن به شهرستان می‌شود.

فرماندار دشت آزادگان گفت: حرکت رمل‌ها نیز از دیگر تهدیدات شهرستان است که با تثبیت شن‌ها خصوصا در منطقه ام الدبس همراه با ایجاد جنگل انبوه دست کاشت از آسیب رساندن این تهدید جلوگیری کردیم.

به گفته سیلاوی در منطقه میشداغ نیز گوزن‌های زرد ایرانی را داریم و بعد از سیلاب نیز هیچ خسارتی به این گونه جانوری وارد نشده است.

او افزود: قسمت عمده‌ای از اراضی دشت آزادگان جزو طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری قرار گرفته که ۵۰ هزار هکتار آن در بخش مرکزی در حال آماده سازی است.

سیلاوی با اشاره به برداخشت ۵۴ هزار تُنی گندم دشت آزادگان در سال گذشته بیان کرد: امسال با وجود سیلاب این میزان به ۵۷ هزار تُن افزایش یافته است.

فرماندار دشت آزادگان با اشاره به اینکه دشت آزادگان یک منطقه ۱۰۰ درصد شیعی با فرهنگ غنی است، اذعان داشت: مردم این شهرستان با رسومات خوب و برنامه‌های خاص فرهنگی و مذهبی از ولایتمداران و شیعیان مقید به دین هستند.
او با اشاره به استقرار ۶۰ موکب در مسیر منتهی به مرز و ۲۰۰ موکب مستقر در مرز چذابه گفت: در یکی از خروجی‌های مرز به سمت کشور عراق علاوه بر اعزام زائران به کشور عراق برای عتبات، میزبانی زائران اربعین حسینی را هم داریم.

سیلاوی در پایان با اشاره به اینکه سال آینده باید همه ۲۳۰ موکب در مسیر و مستقر در مرز چذابه باید ساخت و ساز خود را کامل کرده باشند، بیان کرد: تأمین آب از محل پمپاژ الغدیر به سمت مرز چذابه برای مواکب و پایانه‌ها انجام شده است.

انتهای پیام/گ

افزایش صادرات از مرز‌های خوزستان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر