کد خبر: ۷۰۶۶۳۱۷
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹
مدیر کل شبکه پایش هواشناسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

حقیقت گفت: با توجه به ماندگاری هوای گرم در مناطق جنوبی به پسته کاران توصیه می‌شود که در اسرع وقت برای جلوگیری از نفوذ قارچ آفلاتوکسین محصول خود را برداشت کنند.

ضرورت به موقع برداشت پسته برای جلوگیری از نفوذ قارچ آفلاتوکسینمسعود حقیقت مدیرکل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی در گفت‌‌وگو با  صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از استمرار بارش باران در برخی مناطق کشور خبر داد و گفت: تا روز پنج شنبه برای استان های گیلان، مازندران، گلستان، بخش هایی از خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل انتظار بارش داریم.

وی با اشاره به اینکه کاهش دمای هوا تا صبح سه شنبه در برخی مناطق کشور استمرار دارد، افزود:  از روز سه شنبه به بعد دمای هوا مجدد در استان های گیلان، مازندران، گلستان، بخش هایی از خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل افزایش می یابد.

حقیقت در توصیه ای به کشاورزان گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی کشور به کشاورزان مناطق شمالی که آماده برداشت محصول هستند، توصیه می شود بلافاصله پس از برداشت محصول خود را به مکان مشخصی انتقال دهند.

مدیر کل پیش بینی هواشناسی کشاورزی ادامه داد: تا پایان هفته دامداران این مناطق به سبب احتمال برخورد صاعقه و سیلابی شدن  مسیل ها از رفتن به ارتفاعات و رودخانه ها اجتناب کنند.


بیشتر بخوانید: هشدارهای هواشناسی به کشاورزان/ دامداران و عشایر از رفتن به ارتفاعات خودداری کنند


به گفته وی، با توجه به رگبار باران، کشاورزان مناطق شمالی و آذربایجان ها از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع خود اجتناب کنند، ضمن آنکه در مناطق جنوبی به سبب ماندگاری هوای گرم به پسته کاران توصیه می شود، محصول رسیده را در اسرع وقت برداشت کنند تا قارچ آفلاتوکسین در محصول نفوذ نکند.

حقیقت افزود: با توجه به ماندگاری هوای گرم در مناطق جنوبی از گلخانه داران تقاضا داریم که نسبت به تهویه مناسب واحدهای خود اقدام کنند تا آسیبی از این حیث به محصولشان وارد نشود.

وی با اشاره به اینکه امسال میزان بارش در بسیاری از مناطق بیش از نرمال بود، بیان کرد: براین اساس امسال مشکل کمبود منابع آب های سطحی مرتفع شده است و در خصوص آب های زیر زمینی وزارت نیرو باید پاسخگو باشد.

مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی با بیان اینکه بارش‌های اخیر، مشکلات کم آبی کشاورزان را مرتفع کرده است، تصریح کرد: با توجه به شرایط مساعد بارش دیگر کشاورزان همانند سال‌های گذشته دچار کمبود آب نیستند، البته این امر بدان معنا نیست که کشاورزان در منابع آب صرفه جویی نکنند.

حقیقت در پایان میزان بارش در سه ماهه فصل پاییز را نرمال ارزیابی کرد و گفت: براین اساس کشاورزان در آغاز سال زراعی 99-98 به سبب شرایط مساعد اقلیمی، مشکلی در آبیاری سطحی ندارند.

انتهای پیام/

میزان بارش در سه ماهه فصل پاییز نرمال است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر