کد خبر: ۷۰۷۲۹۴۶
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴

کمیسیون فرهنگی هیئت دولت بررسی پیشنهاد ایجاد ساز و کار برای مجوز تأسیس انجمن صنفی سراسری توسط پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری را آغاز کرد.

بررسی ساز وکار ایجاد تشکل‌های صنفی برای اصحاب فرهنگ و هنر آغاز شدبه گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد تصویب مقرره‌ای به منظور بهبود وضعیت صنفی و امکان ایجاد تشکل‌های صنفی در چارچوب قانون برای اصحاب فرهنگ و هنر و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری را به دولت داده است.

بر همین اساس و به استناد جزء (۱) بند (چ) ماده (۹۲) قانون برنامه ششم توسعه، یکی از مطالبات پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری بهبود وضعیت صنفی و امکان ایجاد تشکل‌های صنفی در چارچوب قانون است که تاکنون برای اصحاب فرهنگ و هنر و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری محقق نشده است.


بیشتر بخوانید: لزوم استفاده از ظرفیت تشکل‌های صنفی برای حل مشکلات آموزش و پرورش


بر اساس این پیشنهاد، پیش‌بینی ایجاد ساز و کارهای مناسب براساس قوانین و مقررات موجود بدین منظور که تشکل‌ها و صنوف فرهنگی بتوانند در چارچوب قوانین موجود تشکیل شوند ضروری است.

اگر چه هنرمندان و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری مشمول قانون کار محسوب می‌شوند ولی به دلیل عدم تصریح کسب و کارهای فرهنگی در این قانون و ویژگی‌های کسب و کارهای فرهنگی و هنری روابط کارگری و کارفرمایی در چارچوب مقررات فعلی محرز فرض نشده و تلاش هنرمندان و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری برای تشکیل انجمن‌های صنفی در چارچوب قانون کار با مشکل مواجه شده است.

بر این اساس پیشنهاد ایجاد سازو کار برای مجوز تأسیس انجمن صنفی سراسری توسط پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و شاغلان بخش فرهنگ و هنر و رسانه در حال بررسی در کمیسیون فرهنگی هیئت دولت است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر