کد خبر: ۷۰۷۳۱۴۸
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱

فرماندار زرند گفت: پیش بینی می شود امسال از میزان ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار سطح زیر کشت پسته در زرند، بیش از ۲۰ هزار تن پسته برداشت شود، اما در زمان برداشت محصول پسته، آفت آفلاتوکسین به شدت محصول را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، علی صادق زاده فرماندار شهرستان زرند گفت: نظارت بر واحد‌های فرآوری پسته باید بصورت جدی توسط دستگاه‌های ذیربط بخصوص مرکز بهداشت دنبال و پیگیری شود.

صادق زاده با بیان اینکه پسته زرند با توجه به شرایط آب و هوایی خاص، از نظر کیفیت، طعم و روغن، رتبه اول را در سطح استان کرمان به خود اختصاص داده، بیان کرد: کشاورزان علاوه بر رعایت ضوابط بهداشتی باید در زنجیره ماشین آلات فرآوری محصول خود نهایت دقت و نظارت را بکار برند تا شاهد کاهش ضایعات و افزایش کیفیت نهایی و فروش پسته زرند در بازار گرم خرید و فروش این محصول استراتژیک باشیم.

او گفت: شرایط آب و هوایی و خشکسالی از علل کاهش محصول در سال گذشته بوده است که امسال باید همکاری و تعامل همه جانبه دستگاه‌های دولتی با کشاورزان در زمان برداشت محصول صورت گیرد تا محصولی مناسب بازار ارائه شود.

فرماندار زرند تصریح کرد: کشاورزان سخت کوش زرندی در زمان برداشت فقط باید به فکر فرآوری با کیفیت حداکثری محصول خود باشند و از نظر قطعی برق و آب ترمینال‌های ضبط پسته و یا عدم تامین بموقع سوخت گازوییل خود نگرانی خاصی نداشته باشند.

فرماندار زرند گفت: در زمان برداشت محصول پسته، آفت آفلاتوکسین به شدت محصول را تهدید می کند که این افت صادرات محصول پسته را تحت تاثیر قرار می دهد.

صادقی افزود: میتوان با برداشت مناسب محصول، حمل و نقل سریع پسته چیده شده از باغ، زمان مرحله فرآوری با رعایت نکات بهداشتی و در نهایت بسته بندی و انبار مناسب محصول، خطر آفت آفلاتوکسین را تا حد زیادی کاهش و یا حتی به صفر رساند.

بیش از ۱۱۰ عدد ترمینال ضبط پسته تمام مکانیزه، ۴۵۰ عدد نیمه مکانیزه و بیش از ۵ هزار ترمینال خانگی در سطح شهرستان زرند کار برداشت و فرآوری پسته را برعهده دارند.

برداشت پسته در شهرستان زرند، از اوایل مهرماه آغاز می‌شود.
انتهای پیام/ی

برداشت۲۰ هزار تن پسته در زرند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر