کد خبر: ۷۰۷۷۷۰۰
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳

مجری طرح ملی آبادانی و پیشرفت شهرستان قلعه‌گنج گفت: بیش از هزار نفر در شهرستان قلعه گنج با همکاری بنیاد مستضعفان در تولید صنایع دستی بومی این منطقه مشارکت داردند.

قلعه‌گنج کرمان به قطب حصیربافی کشور تبدیل می‌شودبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان مسعود حیدورند، مجری طرح ملی آبادانی و پیشرفت شهرستان قلعه‌گنج گفت: بیش از ۱۰۰۰ نفر از زنان روستایی شهرستان قلعه‌گنج با حضور در دوره‌های آموزشی صنایع دستی در تولید انواع بافته‌های حصیری از بوته درختچه‌دار مشارکت می‌کنند و هنر دست زنان قلعه‌گنج علاوه بر بازار داخلی در برخی نمایشگاه‌های صنایع دستی در کشور‌های منطقه‌ای واروپایی عرضه می‌شود.

حیدروند افزود:آموزش تولید صنایع دستی بومی منطقه جنوب استان کرمان نخستین بار با آغاز طرح پیشرفت و آبادانی شهرستان قلعه‌گنج در دستور کار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و طی این طرح با همکاری بنیاد مستضعفان و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور زنان روستایی قلعه‌گنج دوره‌های آموزشی مرتبط را سپری کردند.

مجری طرح ملی آبادانی و پیشرفت شهرستان قلعه‌گنج در خصوص این طرح گفت: در شهرستان قلعه‌گنج تا پیش از سال ۹۳ یک نفر در رشته‌های فنی حرفه‌ای مرتبط با صنایع دستی آموزش داده نشده بود، اما اکنون بیش از هزار نفر در این شهرستان، آموزش‌های مهارتی را در رشته‌های مختلف صنایع دستی فرا گرفتند و تقریبا همگی آن‌ها اکنون در تولید صنایع دستی نقش دارند و کم کم منطقه قلعه‌گنج به قطب حصربافی کشور تبدیل می‌شود.

او تصریح کرد: بنیاد مستضعفان به منظور ترغیب زنان محلی برای تولید صنایع دستی تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد تا بتوانند در رشته مورد علاقه خود فعالیت کنند. قالیبافی، گلیم بافی، سوزن دوزی و زیح دوزی از دیگر هنر‌های فراموش شده‌ای است که پس از رونق صنایع دستی حصیری، بار دیگر در روستا‌های قلعه گنج مورد توجه قرار گرفته است.

او با اشاره به نقش هتل کپری قلعه‌گنج در رونق فروش صنایع دستی این منطقه گفت: هتل کپری قلعه‌گنج که بعد از اجرای طرح آبادانی و پیشرفت این شهرستان ساخته شد؛ اکنون با رونق گرفتن صنایع دستی حصیری در روستا‌های این شهرستان به زنجیره‌ی بازار کشور وصل شده و هنر دست زنان روستا در این هتل خریداری و به سراسر کشور ارسال می‌شود.

انتهای پیام/س

رونق گرفتن صنایع دستی حصیری  در قلعه گنج

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر