کد خبر: ۷۱۰۲۰۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰

بر اساس نتایج برخی از تحقیقات کشور‌های برونئی، سوئد و فنلاند کمترین میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا و بنگلادش، سومالی و چاد نیز بیشترین مرگ و میر ناشی از این آلودگی را تجربه می‌کنند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان و روانشناسان معتقدند آلودگی هوا به همان میزان که در بروز و افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی، دستگاه تنفسی و مرگ و میر تاثیرگذار هستند، منجر به آسیب‌های روحی و روانی متعدد از جمله اختلالات دوقطبی، اضطراب و افسردگی می‌شود.

آیا آلودگی هوا بر اعصاب و روان تاثیر گذار است؟////گلی

 آلودگی هوا امروزه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جوامع توسعه نیافته و همچنین پیشرفته (صنعتی) به شمار می‌رود؛ این آلودگی که در حقیقت به هنگام ورود مولکول‌های بیولوژیکی در اتمسفر کره زمین ایجاد می‌شود؛ سالیانه جان ۳ میلیون نفر در جهان را می‌گیرد که ۹۰ درصد از آن‌ها در جوامع توسعه یافته زندگی می‌کنند.

در برخی از جوامع جانباختگان ناشی از آلودگی هوا بیش از قربانیان سوانح رانندگی برآورد شده است؛ این مرگ و میر به جهت ابتلاء به آسم (تنگی نفس)، برونشیت (امراض ریوی)، تنگی نفس، سکته قلبی، و آلرژی‌ها رخ می‌دهد؛ به عنوان مثال بر اساس برخی از آمار، امراض ریوی ناشی از آلودگی هوا از هر ۳ نفر یک نفر را تهدید می‌کند.

بر اساس نتایج برخی از تحقیقات کشور‌های برونئی، سوئد و فنلاند کمترین میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا و بنگلادش، سومالی و چاد نیز بیشترین مرگ و میر ناشی از این آلودگی را تجربه می‌کنند.

آلودگی هوا در ۷ شهر بزرگ ایران نیز سالانه جان ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر را می‌گیرد؛ همچنین در هر سال نزدیک به ۳۰ هزار نفر ایرانی به سبب این آلودگی در مراکز بهداشتی و درمانی کشور بستری می‌شوند؛ که این امر نیز خسارات بسیاری را بر نظام سلامت جامعه تحمیل می‌کند.


این آلودگی که در اثر برخی از مخاطرات طبیعی نظیر سونامی و آتشفشان رخ می‌دهد؛ امروزه با توسعه و گسترش کارخانه‌های صنعتی افزایش یافته است و نیازمند راهکار‌های موثر برنامه ریزان و سیاست گذاران کشوری است.

"عطاء الله محمدی" یک کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت در این رابطه به خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: آلودگی هوا به طور حتم بر سلامت روح و روان تاثیرگذار است.

وی افزود: به عبارت دیگر آلودگی هوا به عنوان یک فشار روانی سبب اضطراب، تنش و نگرانی می‌شود؛ این فشار روانی که بی تردید پاسخی مساعد نیز دریافت نمی‌کند؛ در درازمدت خطر ابتلاء به افسردگی را افزایش می‌دهد.

به عقیده این روانشناس شخصیت؛ آلودگی هوا همچنین سبب افزایش فشار‌های ترافیکی است و این امر نیز فشار‌های روحی و روانی را تشدید می‌کند.

محمدی با بیان این‌که آسیب‌های جسمانی نیز فشار‌های روانی را افزایش می‌دهد؛ تصریح کرد: آلودگی هوا خطر ابتلاء به آسم، تنگی نفس و... را افزایش می‌دهد و این امر نیز بر سلامت روان اثرگذار است.

به عقیده این کارشناس ارشد همچنین آلودگی هوا آسیب‌های جسمانی ناشی از روان تنی را تقویت می‌کند؛ "اختلال‌های روانتنی" به برخی از بیماری‌های روانی که به طور مستقیم به آسیب‌های مغزی و وضعیت غیرعادی در محیط زیست شیمیایی مغز اشاره می‌کند؛ گفته می‌شود.

محمدی خاطرنشان کرد: آلودگی هوا همچنین خشونت و پرخاشگری را تقویت و سازگاری با محیط‌های اجتماعی نظیر دانشگاه را کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: اگرچه واکنش افراد بر اساس ژنتیک، تربیت خانوادگی و... در مقابل محرک‌های محیطی متفاوت است؛ اما به طور کل این آلودگی با تقویت اضطراب، تاب آوری اجتماعی را در مقابل فشار‌های محیط اجتماعی کاهش می‌دهد.

آلودگی هوا؛ خشونت و پرخاشگری را رواج می‌دهد

"افسانه نزاکتی" یکی دیگر از کارشناسان ارشد روانشناسی نیز در این باره معتقد است: آلودگی هوا امروزه یکی از مهم‌ترین چالش‌های جوامع صنعتی است؛ که منجر به آسیب‌های جسمی و روحی و روانی متعددی می‌شود.

وی افزود: اضطراب، زودرنجی، خشونت و پرخاشگری و همچنین افسردگی از جمله آسیب‌های روحی – روانی ناشی از آلودگی هوا محسوب می‌شود.

نزاکتی تصریح کرد: تنفس کنندگان این هوا بر اثر جزئی‌ترین فشار‌ها در محیط اجتماعی واکنش نشان می‌دهند؛ این امر که بی تردید سازگاری‌های اجتماعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ برقراری روابط اجتماعی و دوست‌یابی را نیز با دشواری روبه رو می‌کند.

وی با بیان این‌که آلودگی هوا همچنین قدرت تمرکز و یادگیری را با اختلال مواجه می‌کند؛ یادآور شد: احساس خستگی؛ بی قراری و همچنین تپش قلب نیز از دیگر آسیب‌های آلودگی هوا محسوب می‌شود.

منبع : ایرنا

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر