کد خبر: ۷۱۰۵۴۹۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
کد خبر : ۷۱۰۵۴۹۹
نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه عنوان کرد؛

رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی گفت: قیمت یک کیلو زعفران نگین ‌به ۱۰.۵ میلیون تومان کاهش یافت.

 به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند  ، نظر افضلی نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه گفت: باید با توجه به روش‌های نوین کشت زعفران و کشاورزی نوین در تلاش برای افزایش تولید و بازدهی این محصول برآمد.

او گفت:مکانیزم صادرات زعفران به خارج کشورمسیر، شرایط و راه حل‌های خاصی داشته و با توجه به مشکلات کنونی کشور شاهد گرفتاری صادرکنندگان در این زمینه هستیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: براساس آمار منتشره، در سال زراعی گذشته حدود ۳۳۰ تن زعفران برداشت شده که پیش بینی می‌شود امسال نیز به همین مقدار زعفران در کشور تولید شود.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه ادامه داد:  ۷۰ تن از زعفران تولیدی سال گذشته درکشور دپو شده و امسال با ۴۰۰ تن زعفران مواجه خواهیم بود.

افضلی بیان کرد: در حال حاضر و با توجه به تحریم‌های تحمیل شده بر کشور یکی از اصلی‌ترین مشکلات صادرکنندگان این محصول عدم برگشت ارز حاصل از فروش به کشور است. چراکه در قبال فروش محصول نمی‌توانند مبادله مبادلی داشته باشند.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی افزود: محدودیت‌های فروش ارز در داخل و تفاوت قیمت ارز سامانه دولتی و بازار آزاد منجر به زیان بیشتر صادرکنندگان شده است.

افضلی اظهار کرد: این عوامل در مجموع سبب نارضایتی صادرکنندگان این محصول استراتژیک را فراهم آورده است که در نتیجه آن خرید و فروش زعفران در داخل کشور نیز وارد رکود شده و در نهایت دود آن به چشم کشاورزان خواهد رفت.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: برای مثال قیمت یک کیلو زعفران نگین در سال گذشته ۱۷ میلیون بوده که امسال به ۱۰.۵ میلیون تومان کاهش یافته است.


بیشتر بخوانید:زعفران؛ قهرمان مبارزه با خشکسالی


او اظهار کرد: باید موانع صادراتی این محصول و همچنین مشکلات صادر‌کنندگان برطرف شود تا شاهد رونق این محصول استراتژیک کشور و همچنین سایر محصولات باشیم.

 منبع تسنیم

انتهای پیام / ط ا

توضیحات رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مورد قیمت زعفران

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر