کد خبر: ۷۱۰۸۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۷
در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛

سفیر ایران در عراق: زائران در شهر‌های نجف، کاظمین، کربلا و سامرا در حال تردد هستندرهاورد ملی و منطقه‌ای گردهمایی عظیم آزادگان جهان در اربعین در گفت‌وگوی ویژه خبری ۲۵ مهرماه با حضور سفیر ایران در عراق و موکب دار عراقی بررسی شد.


به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، رهاورد ملی و منطقه‌ای گردهمایی عظیم آزادگان جهان در اربعین، امشب ۲۵ مهرماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با حضور ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق و سیدحمید الحسینی موکب دار عراقی مورد بررسی قرار گرفت.

ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق در ابتدا با اشاره به اینکه زائران با آگاهی رسانی در شهر‌های مختلف عراق توزیع شده اند گفت: زائران در شهر‌های نجف، کاظمین، کربلا و سامرا در حال تردد هستند تا بتوانیم اوضاع را به خوبی مدیریت کنیم.

او با اشاره به اینکه توزیع جمعیت باعث می‌شود، تراکم جمعیت را در کربلا بتوانیم بهتر مدیریت کنیم عنوان کرد: به زائران توصیه شده است تا بازگشت خود را به روز‌های پایانی موکول نکنند لذا جمعیت قابل توجهی در راه بازگشت به ایران قبل از اربعین هستند.

مسجدی با اشاره به اینکه زائران باید سفر خود را مدیریت کنند گفت: کثرت جمعیت ممکن است به زیرساخت‌های حمل و نقل فشار وارد کرده و در نهایت سبب ایجاد ترافیک جاده‌ای شود.

سفیر ایران در عراق با اشاره به اینکه اکثر راننده‌ها و صاحبان خودرو‌های عراقی مردمان شریف و منصف هستند افزود: فکر می‌کنم برای برگشت زائران مشکلی اتفاقی رخ ندهد به طوری که برخی از دستگاه‌های دولتی و حتی دوستان حشد الشعبی خودرو‌های خود را در اختیار بخش خصوصی برای کمک گذاشتند تا مردم مشکلی از جهت حمل و نقل نداشته باشند به لطف خدا و توجه امام حسین امسال حوادث تروریستی، امنیتی و انفجاری نداشتیم به طوری که نیرو‌های عراقی در حد وسیعی امنیت اربعین را پوشش می‌دهند.


بیشتر بخوانید: پلارک: موکب داران عراقی با تمام وجود به میدان آمده‌اند/ با دو مقوله افزایش جمعیت و گرمای هوا مواجه هستیم


او با اشاره به اینکه در عراق هزاران هزار نفر امنیت اربعین را پوشش می‌دهند گفت:باز شدن مرز خسروی کمک زیادی به مرز مهران از جهت توزیع مسافران کرده است، عزیزانمان در عراق همکاری گسترده‌ای دارند، همه در ایام اربعین برای خدمتگزاری به زائران بسیج شده اند.

مسجدی با اشاره به اینکه اربعین میعاد گاهی برای پیوند قلب‌ها است افزود: اربعین سبب گسترش روابط فرهنگی و اجتماعی ایران و عراق به یکدیگر شده است لذا این روابط سبب گسترش و تعمیق سایر مناسبات می‌شود.

او با بیان اینکه اربعین سبب توسعه دیپلماسی عمومی میان ایران و عراق شده است خاطر نشان کرد: به پاس همکاری عراق در لغو روادید در ایام محرم و صفر برای زوار ایرانی، جمهوری اسلامی ایران نیز موافقت کرد تا مردم عراق از ۲۵ صفر به مدت ۶۵ روز با همان مهر ورود گذر گاه مرزی وارد ایران شوند.

مسجدی با اشاره به اینکه اربعین مظهر وحدت محبین اهل بیت و همچنین علاقه مندی جدی ملت دو کشور ایران و عراق است گفت: در سفری که رئیس جمهور ایران به عراق داشتند، توافق و تفاهم نامه‌های خوبی میان دو کشور امضا شد لذا سطح مبادلات و مناسبات اقتصادی به ۲۰ میلیارد دلار در سال باید افزایش پیدا کند، مناسبات اقتصادی ایران با عراق ۱۳ میلیارد دلار است که ۹ میلیارد آن به صورت تجاری و ۴ میلیارد دیگر از طریق فروش برق و گاز به این کشور حاصل می‌شود.

سفیر ایران در عراق با اشاره به اینکه مردم عراق در موضوع داعش نقش جمهوری اسلامی ایران را دیدند افزود: جریان تروریستی به نام داعش به دنبال ویران کردن عراق بود، اما نقش جمهوری اسلامی ایران در این خصوص انکارناپذیر است به گونه‌ای که ایرانی‌ها به طور جدی و صادقانه با عراقی‌ها یکی شده اند، ایران در سختی‌ها و مشکلات در کنار ملت عراق است و این مسئله برای مردم و دولت عراق به موضوعی کاملاً جدی تبدیل شده است.

او با بیان اینکه امروز فتنه داعش تمام شده است گفت: امروز روز سازندگی، کمک و بازسازی عراق است و لذا جمهوری اسلامی ایران کاملاً مجهز شده تا در این مسائل ورود پیدا کند، امروزه شرکت‌های جمهوری اسلامی ایران در قرارداد‌های مختلف و مناسبت‌های مختلف با عراقی‌ها همکاری خوبی دارند.

مسجدی با اشاره به دیدار موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری گفت: این دیدار سبب خرسندی عراقی‌ها شده است، مردم عراق ایران اسلامی را دوست دارند به طوری که شهدای مدافع حرم جان خودشان را برای دفاع از اهل بیت از دست دادند، توطئه‌ها زیاد است، اما بنا به فضل الهی مردم ایران و عراق روز به روز قوی‌تر می‌شوند لذا مراسم راهپیمایی اربعین هر سال باشکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌شود

او افزود: حذف روادید برای زائرین اربعین حسینی این امکان را فراهم کرد که جمعیت بیشتری از کشورمان بتوانند به عتبات عالیات در عراق مشرف شوند، از ابتدای ماه صفر تاکنون شاهد حضور ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر زائر ایرانی در عراق بودیم که به طور تقریبی می‌توان گفت ۵۰ درصد این جمعیت به کشورمان بازگشته اند لذا روی هم رفته نسبت به سال قبل شاهد افزایش ۱ میلیون زوار اربعین حسینی هستیم.

سفیر ایران در عراق با اشاره به امنیت خوب مراسم اربعین ادامه داد: اطلاع رسانی و هماهنگی دقیق و درست میان عراقی‌ها و ستاد اربعین از دیگر نکات قابل توجه در گردهمایی اربعین امسال به شمار می‌رود.

سید حمید الحسینی یکی از موکب داران عراق در ادامه برنامه با اشاره به حضور پر شور زوار ایرانی در راهپیمایی اربعین در عراق در کنار شیعیان عراقی گفت: این حضور سبب دلگرمی، قوت قلب و احساس قدرت در دل عراقی‌ها شده است.

الحسینی با بیان اینکه به منزل بردن یک زائر برای هر عراقی یک غنیمت است افزود: اگر یک عراقی نتواند در ایام اربعین زائری را به منزل خود ببرد و منزلش را از زائر پر نکند احساس خسران می‌کند، عراقی‌ها بر این باورند که اگر زائری را به خانه ببرند در آن سال فقر و مریضی ندارند و در امنیت به سر می‌برند.

او با بیان اینکه راهپیمایی عظیم اربعین سود عظیم الهی و احساس غرور برای ما است عنوان کرد: دشمن نمی‌خواهد قوی بودن ایران و عراق را ببیند لذا آن‌ها به دنبال تجزیه عراق هستند، ایرانی‌ها نسبت به عتبات عالیات حساس هستند.

این موکب دار عراقی با بیان اینکه راهپیمایی عظیم اربعین سود عظیم الهی و احساس غرور برای ما است عنوان کرد: دشمن نمی‌خواهد قوی بودن ایران و عراق را ببیند لذا آن‌ها به دنبال تجزیه عراق هستند، ایرانی‌ها نسبت به عتبات عالیات حساس هستند.

الحسینی تصریح کرد: امیدوارم مردم ایران زبان عربی را یاد بگیرند تا این موضوع سبب همبستگی بیشتر میان دو ملت شود.

انتهای پیام/

سفیر ایران در عراق: اربعین مظهر وحدت ملت دو کشور ایران و عراق است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر