کد خبر: ۷۱۱۹۴۱۵
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
کد خبر : ۷۱۱۹۴۱۵
دانستنی‌های تحصیلی؛

در این بسته دانستنی‌های تحصیلی درباره بهترین روش مطالعه درس فیزیک خواهیم گفت.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، برخلاف تصور بسیاری از دانش‌آموزان، فیزیک درسی  فراتر از حفظ فرمول‌ها و جایگذاری داده‌های مسئله در آن‌هاست. دانش آموزان اولین نکته‌ی مهمی که باید بدانند، این است که برای فهمیدن فیزیک، باید مسئله‌های زیادی  حل کنند. معلم فیزیک ، بر قوانین و مفاهیم اصلی تأکید خواهد کرد و  دانش‌آموزان ، باید بتوانند از این قوانین برای درک و حل مسئله استفاده کنند.

ساعت13/بهروین روش برای مطالعه فیزیک

مطالبی را که قرار است در طول ترم فرا بگیرید، به‌طور مختصر مرور کنید تا بتوانید برنامه ریز‌ی کرده و بازدهی‌تان را بالا ببرید. برای درک و به خاطر سپردن داده‌ها و فرمول‌های فیزیک، باید مطالب اساسی و نکاتی که مباحث مختلف را به‌هم مرتبط می‌کنند، یاد بگیرید.


بیشتر بخوانید: عارضه‌ فصل سرد که دشمن پوست است


دانش آموزان گاهی فرمول‌ها را فراموش خواهند کرد، اما درک مباحث اساسی کمک می‌کند تا برای خودشان فرمول بسازند. دانش آموزان باید در ابتدا پیش‌زمینه‌ای از فیزیک به‌دست آورند تا بتوانند گام‌های بعدی را بهتر دنبال کنند. باید به سرفصل‌های درس توجه کرده و توضیحاتی را که درمورد آن‌ها ارائه شده است، مطالعه کنند. به‌دنبال نکات اساسی بگردند، سعی کنند الگوی حاکم بر کتاب را شناسایی کرده و بین این درس و آموخته‌های قبلی‌شان، ارتباط برقرار کنند.

ساعت13/بهروین روش برای مطالعه فیزیک

دانش آموزان کتاب‌های خود را کامل بررسی کنند، مانند فهرست و مقدمه را به خوبی بخوانند. هر یادداشتی را که خطاب به دانش‌آموز یا معلم در مقدمه آمده است، مطالعه کنند. زمان مطالعه  نکات اصلی و مباحث پایه را هم پیدا کنند. نگاهی به مسئله‌ها بیندازند و ببینند نکات اساسی چگونه در این مسائل به‌کار گرفته شده‌اند.

وقتی یک درس‌نامه را روزنامه‌وار خواندند، سپس برگردند و مطالب را عمیق‌تر بخوانند، فرمول‌ها را روی کاغذ بنویسند و واحد‌های هر کمیتی را به طور دقیق بررسی کنند.  تا جایی که امکان دارد به جای حفظ کردن فرمول‌ها و نکات تستی، محاسبات خود را سریع کنند. تمام فرمول‌های تستی از یک فرمول مادر (اصلی) به دست می‌آیند. اگر به دنبال اثبات فرمول‌های تستی فیزیک بروند درمی‌یابند که فرمول‌های تستی از اعمال شرایط خاص که مسئله بر اساس آن طراحی می‌شود در فرمول اصلی و انجام محاسبات بر اساس پارامتر‌ها به دست خواهند آمد. اگر محاسبات سریع باشد می‌توانند با استفاده از فرمول اصلی و داده‌های مسئله به راحتی به جواب برسند.

 پس از این‌که مبحثی را خواندند، بلافاصله به سراغ حل تمرین و تست بروند. نباید این تست‌ها و تمرین‌ها را برای سنجش یادگیری خود حل کنند، بلکه باید آن‌ها را برای تثبیت فرمول‌ها و موضوعات مطالعه‌شده در ذهنشان و آشنایی با نحوه‌ی استفاده از آن‌ها در طراحی مسائل استفاده کنند.

تعداد تست‌ها و تمرین‌هایی که بلافاصله بعد از خواندن درس‌نامه حل می‌کنند نباید خیلی زیاد باشد. وقتی احساس کردند این فرمول برای‌ آن‌ها شفاف شده به سراغ مبحث بعدی بروند.

انتهای پیام/

بهترین روش مطالعه فیزیک 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر