کد خبر: ۷۱۲۳۸۰۰
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
کد خبر : ۷۱۲۳۸۰۰
وزیر نیرو:

اردکانیان گفت: هدف ایران تبدیل شدن به هاب انرژی در منطقه است.

ایران هاب انرژی در منطقه است
به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق در جمع خبرنگاران گفت: دیدار وزیر نیرو و برق عراق منجر به طراحی  یک برنامه سه ساله شد قرار شد تا ظرف سه سال در عرصه‌های مختلف از جمله ظرفیت سازی نیروهای انسانی، کاهش تلفات برق در شبکه توزیع، احداث نیروگاه‌ها و سنکرون کردن شبکه توزیع ۲ کشور همکاری صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید: یکسان سازی فرکانس برق ایران و عراق


او ادامه داد: طبق توافقی که صورت گرفته بود دقیقا در اول نوامبر یعنی اوایل آبان سیستم برق ۲ کشور سنکرون شد که یکی از اقداماتی است که ایران برای استفاده از سرمایه گذاری وسیعی که در کشور در صنعت برق داشته برای تبدیل شدن به هاب انرژی در منطقه انجام داده است. تبدیل شدن به هاب انرژی محدود به سنکرون شدن نیست و ایران امکان تبادل انرژی با همه کشورهای همسایه که با آنها دارای مرز زمینی است را دارد.

تلاش برای اتصال سنکرون برق ایران با روسیه

وزیر نیرو با تاکید بر این که اولویت در طول سه ساله انتقال دانش و تجربیات صنعت برق ایران به عراق است تصریح کرد: تا زمانی که این کشور عراق نیاز داشته باشد و به میزانی که برای ما مقدور باشد صادرات برق از ایران به عراق ادامه پیدا خواهد کرد.

او ادامه داد: ایران از طریق برخی از کشورها امکان وصل شدن به همسایگان آنها را دارد. در حال حاضر پروژه سنکرون ۲ شبکه برق را فراهم می‌کند به طوری که در این مسیر کشورهای دیگر اگر بخواهند با کشوری که شبکه برق آنها سنکرون است ارتباط برقرار کند این ارتباط یک رابطه منطقه‌ای خواهد بود.

اردکانیان در ادامه با تاکید بر این که ایران از ظرفیت خوبی برای توسعه انرژی تجدید پذیر برخودار است گفت: آماده‌ایم تجربیات خود در این زمینه را در اختیار کشورهای همسایه بخصوص عراق قرار دهیم.

وزیر نیرو از تصمیم ایران برای سنکرون کردن شبکه برق خود با کشور روسیه خبر داد و  افزود: به دنبال این هستیم که شبکه برق خود را با روسیه سنکرون کنیم.

وزیر نیرو با تاکید بر این که امکان سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران کشورهای منطقه در ایران برای توسعه تجدید پذیرها فراهم است، گفت: در این راستا از همه سرمایه گذاران دعوت می‌کنم برای سرمایه گذاری در این زمینه طبق قوانین به ایران بیایند و با کشورهای دیگر برای صادرات برقی که تولید می‌کند قرارداد امضا کند.

اردکانیان در ادامه با اشاره به وضعیت برق کشور قبل و بعد انقلاب اسلامی پرداخت و ادامه داد: در ۴۰ سال گذشته فقط ۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در ایران وجود داشت که این ظرفیت برای نیروگاه‌های بود که تکنولوژی هر کدام متعلق به یک کشور بود.

او اضافه کرد: در حال حاضر کشورمان ۸۳ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده دارد و بیش از ۹۵ درصد تجهیزات صنعت برق ساخت داخل است.

وزیر نیرو گفت: صنعت برق در ایران به عنوان یک زیر ساخت آماده حضور در بازارهای منطقه است به طوری که هر چه کشورهای منطقه در این زیر ساخت خود اتکاتر باشند زمینه‌های بروز مداخلات از بیرون کمتر خواهد بود.

وزیر نیرو با تاکید بر این که ایران به کشورهای همسایه در این زمینه به عنوان بازار نگاه نمی‌کند گفت: نفع ما در آسایش کشورهای همسایه است و در این راستا لبنان و سوریه هم مستثنی نیستند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
هاب انرژی یعنی چه؟
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر