کد خبر: ۷۱۲۴۷۳۴
گروه : مازندران » ساری
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱

مدیر جهاد کشاورزی آمل از ردیابی مگس مدیترانه‌ای در سطح ۹۵۰ هکتار در این شهرستان  خبر داد

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، سید حسین اسلامی مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت: به منظور ردیابی، شناسایی و مبارزه با این آفت در باغات این شهرستان، ایستگاه‌های ردیابی با استفاده از تله سراتراپ و فرمونی، قرص سراتینکس و چسب زرد ایجاد شده است.

او افزود: ردیابی ۹۵۰ هکتار از باغ‌های مرکبات و سیاه ریشه در ۱۸ ایستگاه پیش آگاهی و تعداد کلاس‌های آموزشی ۵۵ مورد، پدافند غیر عامل ۷ مورد، رزمایش ۲ مورد، سطح طعمه پاشی ۱۶۶ هکتارو سطح ایستگاه پیش آگاهی ۷۵ هکتار انجام شده است

اسلامی، طعمه پاشی تنه و سرشاخه درختان آلوده، نصب تله‌های جلب کننده فرمون یا قرص سراتینکس در سمت آفتابگیر درختان، چسب زرد، معدوم کردن میوه‌های آفت زده و مدفون کردن میوه‌های آلوده در عمق ۵۰ سانتی متری خاک را از راهکار‌های کنترل این آفت برشمرد.

مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت: مگس بالغ معمولاً در پشت برگ یا سطح زیرین میوه استراحت می‌کند و در شرایط عادی پرواز مگس کوتاه بوده و اغلب در سطح میوه‌های مجاور خسارت وارد می‌کند.

او افزود: این آفت اگر در معرض باد شدید قرار گیرد تا مسافت یک تا دو کیلومتری و حتی بیشتر از محل اولیه خود می‌تواند پرواز کند.

اسلامی گفت: جهت آگاهی بخشی بهره برداران ۵۵ مورد کلاس آموزشی گروهی با شرکت ۶۵۰ بهره بردار باغی و ۳۰۰ نفر به صورت انفرادی تشکیل و باغداران با نحوه مبارزه مگس میوه آشنا شدند.

مدیر جهاد کشاورزی آمل با اشاره به اهمیت برداشت تمامی میوه‌ها مانند نارنگی، پرتقال، لیمو، نارنج، خرمالو و ازگیل قبل از فصل زمستان از سطح باغ، افزود: باغداران از نقل و انتقال میوه‌های آفت‌زده جلوگیری و نسبت به انجام مبارزه زراعی در فصل سرما و پابیل کردن سایه انداز درختان برای از بین بردن شفیره‌های آفت اقدام کنند.

انتهای پیام/ م

ردیابی مگس میوه در ۹۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی آمل

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر