کد خبر: ۷۱۳۳۴۰۴
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
کد خبر : ۷۱۳۳۴۰۴
وزیر صمت خبر داد:

رحمانی گفت: ایران می‌تواند کریدور انتقال کالا از پاکستان به کشور‌های غرب آسیا یا کشور‌های حاشیه دریای خزر باشد.

رفع مشکلات بانکی در دستور کاربه گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با رئیس و اعضای هیات گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان گفت: ما به روابط برادرانه خود با پاکستان به عنوان یک رابطه استراتژیک و عمیق نگاه می‌کنیم.

 رحمانی افزود: دو کشور در همه محافل بین المللی و عرصه‌های مختلف همواره پشتیبان یکدیگر بودند و دارای اقتصاد مکمل اشتراکات دینی و فرهنگی گسترده‌ای نیز هستند.  باید بر اساس منافع مشترک و در راستای گسترش روابط فیمابین و همچنین توسعه ظرفیت‌هایی موجود گام‌های بهتری برداریم.

رحمانی بیان کرد: در سفر اخیر به کشور پاکستان، طی دیداری که با آقای عمران خان نخست وزیر این کشور انجام گرفت بر اهمیت و ضرورت توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو طرف تاکید شده و متعاقب آن برنامه‌های پیش بینی شده، به طور جدی در حال پیگیری است.


بیشتر بخوانید: وزیر صمت دستور ترخیص ۱۰۴۸ خودروی دپو شده را صادر کرد


وی تصریح کرد: این مهم مورد تاکید رئیس جمهوری کشورمان بوده و همچنین مقام معظم رهبری نیز بر لزوم گسترش روابط با کشور دوست و همسایه پاکستان تاکید دارند.

وزیر صمت گفت: امروز این ملاقات را فرصتی جدید برای گسترش روابط می‌بینم و تداوم این دیدار‌ها و به ثمر نشستن جزئیات توافقات فی مابین می‌تواند در روابط دو کشور ایران و پاکستان تحول خوبی را ایجاد کند.

رحمانی افزود: با توجه به فعال بودن گروه دوستی پارلمانی دو کشور، امیدوارم این دیدار نیز بیش از پیش مثمر ثمر واقع شود و بتواند به رفع موانع پیش روی و در توسعه روابط تجاری و گسترش همکاری‌های اقتصادی کمک کند.

وی ادامه داد: مشکلات بانکی از جمله مواردی است که برای گسترش همکاری‌ها باید رفع آن در دستور کار جدی دو طرف قرار گیرد و همچنین امیدوارم مذاکرات انجام شده برای تجارت آزاد فی‌مابین طی ماه‌های آینده نهایی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در خصوص گذرگاه‌های رسمی دو کشور توافقاتی انجام شده که باید تامین زیرساخت‌های لازم در مناطق مذبور تسریع شود.

رحمانی با اشاره به برخی موانع تعرفه‌ای در روابط تجاری دو طرف به خصوص از سوی طرف پاکستانی گفت: انتظار داریم بازارچه‌های رسمی طرف ایرانی نیز از طرف مقابل به رسمیت شناخته شود.

وزیر صمت تصریح کرد: ایران می‌تواند کریدور انتقال کالا از پاکستان به کشور‌های غرب آسیا و یا کشور‌های حاشیه دریای خزر نیز باشد و در این خصوص می‌توانیم روی همکاری‌های فی مابین برنامه ریزی و اقدام لازم را انجام دهیم.

رحمانی تاکید کرد: حوزه‌های وسیعی برای همکاری‌های مشترک تجاری و صنعتی بین دو طرف وجود دارد که باید بستر‌های لازم تامین شود تا بخش خصوصی دو کشور بتوانند گام‌های اصلی و پایدار توسعه همکاری‌های اقتصادی فیمابین را رقم بزنند.

وی گفت: یکی از ضروریات توسعه همکاری ها، تامین تسهیلات لازم از سوی دو طرف برای بخش خصوصی و همچنین رفع موانع پیشروی آنهاست.

رئیس گروه پارلمانی پاکستان و ایران تاکید کرد: ضرورت افزایش تبادلات کانال‌های رسمی تجاری ایران و پاکستان

رئیس گروه پارلمانی پاکستان و ایران نیز در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره مرز گسترده میان دو کشور گفت: در حال حاضر میزان تبادلات کانال‌های غیر رسمی بسیار بیشتر از مبادلات رسمی فیمابین است که باید برای حل این مشکل گام اساسی برداشته شود.

نوید قمر تاکید کرد: متاسفانه تجارت غیررسمی از روابط اقتصادی دو کشور جلوتر افتاده و باید در این خصوص اقدام عملی انجام دهیم.

وی خاطر نشان کرد: موانع موجود به طور جدی از طرف ما در حال پیگیری است و تلاش می‌کنیم هرچه سریعتر آن‌ها را رفع کنیم و حجم مبادلات تجاری فی مابین را به حد قابل قبولی برسانیم.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر