کد خبر: ۷۱۳۳۶۱۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طبق ارزیابی‌ها در افزون بر یک دهه قبل ۶۶ درصد مرگ و میر‌ها بر اثر بیماری‌های غیر واگیردار بود که این رقم اکنون به بیش از ۸۸ درصد رسیده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، سید جعفر تبریزی رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم تجلیل از بهورزان نمونه در مشهد گفت: بیماری‌های واگیردار و مرگ‌های ناشی از آن در دهه‌های قبل کاهش چشمگیر یافته، اما در این مدت مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر رشد صعودی داشته است.

او ادامه داد: طبق ارزیابی‌ها در افزون بر یک دهه قبل ۶۶ درصد مرگ و میر‌ها بر اثر بیماری‌های غیر واگیردار بود که این رقم اکنون به بیش از ۸۸ درصد رسیده است.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به نقش بهورزان در ارتقای شاخص‌های بهداشتی و اجتماعی کردن سلامت گفت: ایجاد اطمینان و آرامش به جامعه روستایی در عرصه سلامت مهم‌ترین دستاورد بهورزان در ارائه مراقبت‌های اولیه بهداشتی به شمار می‌رود.

تبریزی افزود: کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های واگیردار، افزایش سن امید به زندگی از ۵۵ به ۷۶ سال، پوشش فراگیر واکسیناسیون، افزایش آمار زایمان سالم از ۵۰ به ۹۹ درصد، کاهش مرگ و میر نوزادان از ۳۲ نفر به ۹ نفر در هر صد هزار تولد زنده و کاهش مرگ و میر مادران از ۲۲۵ نفر به ۱۸ نفر در هر صد هزار تولد از دستاورد‌های حوزه سلامت به شمار می‌رود که بهورزان در این میان نقش ارزنده‌ای داشته‌اند.

او تصریح کرد: هم اکنون ۳۴ هزار بهورز در ۱۷ هزار و ۸۰۰ خانه بهداشت در روستا‌های کشور حضور فعال داشته و مراقبت‌های بهداشتی و درمانی ارائه می‌کنند.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به پیشینه تاسیس خانه‌های بهداشتی و ارائه خدمات مراقبت‌های اولیه بهداشتی گفت: هم اکنون ۹۸ درصد جمعیت روستایی کشور زیرپوشش مراقبت‌های بهداشتی و درمانی قرار دارند.

تبریزی خطاب به بهورزان، افزود: ارائه مراقبت‌های اولیه بهداشتی هدیه بهورزان به جامعه روستایی است و شما توانستید پرداخت از جیب مردم را به حداقل برسانید و نقش مهمی در توسعه اقتصادی و فرهنگی روستا‌ها داشته باشید.
 


انتهای پیام//ج.ر
 
 

۹۸ درصد جمعیت روستایی کشور، زیرپوشش مراقبت‌های بهداشتی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر