کد خبر: ۷۱۳۷۲۰۹
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
کد خبر : ۷۱۳۷۲۰۹
مدیرعامل بورس کالای ایران:

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در چند سال اخیر هم اکنون خراسان رضوی به عنوان قطب محصولات کشاورزی قابل عرضه در بورس کالا تبدیل شده است.

خراسان رضوی قطب محصولات کشاورزی بورس کالابه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،   حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم افتتاح کارخانه نوآفرینی زنجیره ارزش زعفران و انبار سپرده کالایی بورس زعفران گفت: به زودی تعداد انبار‌های پذیرفته شده زعفران در بورس کالا افزایش می‌یابد تا با رونق معاملات گواهی سپرده زعفران شاهد کشف قیمت بهینه‌تر و توسعه تجارت این محصول باشیم.

او به راهبرد‌های این بورس در حوزه محصولات کشاورزی اشاره  و تصریح کرد:  اقداماتی همچون اوراق بهادار سازی محصولات، توسعه ابزار‌های مشتقه، ایجاد و بکارگیری ابزار‌های تأمین مالی و معاملات متناسب با نیاز مشتریان به گسترش اندازه و عمق بازار محصولات کشاورزی در بورس کالا کمک می‌کند که در نتیجه کشف قیمت بهینه‌تر و تبدیل شدن به مرجع قیمتی و توسعه تجارت این محصول حاصل می‌شود.

مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: هم اکنون در حوزه اوراق بهادار سازی و توسعه ابزار‌ها امکان استفاده از ابزار‌هایی همچون گواهی سپرده کالایی، قرارداد‌های آتی و اختیار معامله زعفران در بورس فراهم شده است.

سلطانی نژاد با بیان اینکه توسعه نظام انبارداری به عنوان یکی از الزامات بازار محصولات کشاورزی در برنامه‌های بورس قرار دارد، افزود: با تلاش‌های صورت گرفته در چند سال اخیر هم اکنون خراسان رضوی به عنوان قطب محصولات کشاورزی قابل عرضه در بورس کالا تبدیل شده است.

او تصریح کرد: به زودی اولین انبار پسته خراسان رضوی راه اندازی می‌شود و باتوجه به اینکه ما در حوزه زیره، زعفران و پسته انبار داریم تلاش می‌کنیم انبار ابریشم هم راه اندازی شود.

مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: حدود پنج انبار در کشور حجم معاملات را انجام می‌دهند و د‌ر حوزه پسته دو انبار پذیرفته شده است با توجه به اینکه حدود یکصد انبار در حوزه زعفران و زیره در کشور پذیرفته می‌شود.
 


تولید بالغ بر ۸ میلیون تن محصولات باغی در خراسان رضوی

 

محمدرضا اورانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در خراسان رضوی بالغ بر ۸ میلیون انواع محصولات زراعی، باغی و دامی به ارزش ۲۴ هزار میلیارد تومان تولید می‌شود.

او ادامه داد:  بر اساس آمار گمرک، میزان صادرات سال گذشته زعفران ۲۸۱ تن بود و در نیمه نخست سال جاری نیز ۷۸ تن صادرات زعفران داشتیم و اگر ما این دو رقم را کنار هم قرار دهیم و با میزان تولید زعفران مقایسه کنیم، در واقع زعفرانی نباید موجود باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت:  چنانچه سطح زیر کشت ۱۱۴ هزار هکتار زعفران در کشور را ملاک بگیریم، ۹۰ هزار هکتار به استان ما اختصاص دارد و ۱۵ هزار هکتار هم به خراسان جنوبی اختصاص دارد.

اورانی با بیان اینکه ۳۳۰ هزار هکتار سطح زیر کشت باغی با تولید بالغ بر یک میلیون تن در استان وجود دارد، افزود: این تولیدات ۹۱ درصد محصولات باغی استان را در برمی گیرد و پسته و زعفران ۶۰ درصد محصولات باغی استان را تشکیل می‌دهد.

او ادامه داد: نتیجه این فرایند آن است که زعفرانکاران و به خصوص کل مالکان، در فصل برداشت گل زعفران تنها به اندازه نیاز خود زعفران را وارد بازار کنند و با کمک بورس جلوی افت قیمت را بگیرند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در استان ۹۰ هزار هکتار سطح زیر کشت پسته است که بالغ بر ۶۰ هزار تن پسته در تربت حیدریه تولید می‌شود به همین دلیل امیدواریم در دوسال آینده خراسان رضوی مقام نخست پسته را به دست آورد.

اورانی افزود: پیشنهاد می‌کنیم نخست شهرستان‌هایی که دست اندرکار زعفران هستند، کشاورزان تحصیل کرده، زعفران کاران تحصیل کرده یا فرزندان تحصیلکرده آن‌ها را شناسایی و برای این افراد کارگاه‌های آموزشی آشنایی با ادبیات و الفبای بورس را دایر کنید، زیرا با این شیوه قادر خواهیم بود زعفرانکاران را به سلاح علم روز تجهیز و در نتیجه قادر شویم از این ظرفیت جدید یعنی بورس کالایی زعفران به نحو مطلوب استفاده کنیم.
 
انتهای پیام //ا.ز
 

افزایش تعداد انبارهای پذیرفته شده زعفران در قطب محصولات کشاورزی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر