کد خبر: ۷۱۴۶۸۷۳
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
کد خبر : ۷۱۴۶۸۷۳

رئیس اتحادیه فرشندگان میوه و تره بار در خصوص علل گرانی گوجه فرنگی توضیحاتی ارائه داد.

چرا گوجه گران شد؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، اسد الله کارگر رئیس اتحادیه فرشندگان میوه و تره بار اظهار کرد: دلیل گران شدن گوجه فرنگی در روزه‌های اخیر تغییر فصل و کاهش محل‌های تولید این محصول و برودت هوا در بیشتر استان‌های کشور است.

وی افزود: در حال حاضر در تهران و شهر‌های اطراف مانند کرج، قزوین و وارمین گوجه‌ای برداشت نمی‌شود و تنها گوجه منطقه‌ای از بوشهر به تهران می‌آید و دیگر استان‌ها محصولی برای عرضه ندارند.

افزایش قیمت گوجه فرنگی موقتی است

رئیس اتحادیه فرشندگان میوه و تره بار ادامه داد: قیمت بالای گوجه روز‌های اخیر ادامه دار نبوده و موقتی است و قیمت این محصول در هفته‌های آینده کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوجه در در میدان مرکزی شهر تهران ۶ تا ۱۰ هزار تومان است که فروشندگان این محصول در سطح شهر می‌توانند این محصول را حداکثر با ۳۰ درصد افزایش قیمت به فروش برسانند.

کارگر اظهار داشت: در حال حاضر بیشتر فروشندگان میوه فروشان سود زیادی بابت فروش گوجه فرنگی از مردم دریافت نمی‌کنند و تنها این محصول را برای جوری جنس در مغازه‌ها عرضه می‌شود.

وی افزود: فروشندگان تهرانی می‌توانند برای هرکیلوگرم گوجه با در دست داشتن فاکتور رسمی (از میدان مرکزی) ۳۰ درصد بر روی محصول خود بکشند، اما به طور معمول این محصول با سود کمتر و یا تنها با احتساب هزینه‌های حمل و نقل به مغازه، به فروش میرسد.

رئیس اتحادیه فرشندگان میوه و تره بار در ارتباط با دلایل گرانی خیار نیز اظهار داشت: قیمت این محصول نیز به دلیل تغییر فصل و کاهش تولید افزایش یافته است به طوری که در حال حاضر تنها خیار از جنوب کشور و گلخانه‌ها به بازار عرضه می‌شود.

مابه التفاوت هزینه حمل نقل میوه بعد از افزایش قیمت بنزین ناچیز است

وی در پاسخ به اینکه افزایش قیمت بنزین تاثیری بر بالا رفتن قیمت این محصولات دارد؟ اظهار کرد: در حال حاضر قیمت بیشتر میوه‌ها مناسب است و دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی و خیار نیز همانظور که گفته شد به خاطر تغییر فصل و کاهش تولید این محصولات در فضای باز است.

کارگر اظهار داشت: هر نیستان وانت می‌تواند سه تن محصول را حمل کند که با ضرب و تقسیم این رقم در مابه التفاوت بنزین مصرفی هر کیلوگرم میوه یا صیفی رقم قابل توجهی نمیشود.

وی اظهار داشت: به اعضای اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تاکید کرده ایم که بعد از اصلاح قیمت بنزین تغییری در قیمت محصولات خود نداشته باشند.

افزایش ۱۰ برابری قیمت گوجه فرنگی در کمتر از چند هفته

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی در بازار مصرف شهر تهران به ۸ تا ۱۱ هزار تومان افزایش یافته است و محصول عرضه شده در بازار کیفیت مناسبی نیز ندارد، این درحالی است که قیمت هرکیلوگرم گوجه فرنگی تا چند هفته پیش به قیمت هزار تومان به دست مصرف کنندگان م رسید.

یکی از مسئولیت‌های مهم دولت آن است از بروز نوسانات شدید قیمتی در جلوگیری به عمل آورد تا قیمت محصولی مانند گوجه فرنگی در کمتر از دو هفته ۱۰ برابر افزایش نیابد، اما دستگاه‌های مسئول نمی‌توانند به درستی به وظایف خود عمل کنند و این مشکل هرساله تکرار می‌شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر