کد خبر: ۷۱۵۴۱۰۵
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۱
۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۱
کد خبر : ۷۱۵۴۱۰۵
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

حق‌دوست گفت: نسخه نویسی الکترونیکی باعث کاهش اشتباهات در خواندن نسخه پزشکان از سوی افراد می‌شود.

لزوم اتصال دائم تمام مراکز ارائه دهنده خدمت با سامانه نسخه نویسی الکترونیکی/ اجرای دقیق راهنما‌های بالینی و پرهیز از اشتباه خواندن نسخه تجویزی پزشکان با اجرای نسخه نویسی الکترونیکی/ تنها ۲ استان فارس و مازندران نظام ارجاع را اجرا می‌کنندعلی اکبر حق دوست رئیس مرکز تحقیقات آموزش علوم پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به لزوم اجرای نسخه نویسی الکترونیکی در کشور اظهار کرد: یکی از قسمت‌های مهم پرونده الکترونیک سلامت موضوع نسخه نویسی الکترونیکی است که در این طرح دارو، آزمایش و رادیولوژی به صورت الکترونیکی از سوی پزشک در سایت تجویز می‌شود و طرف مقابل در داروخانه نسخه را دریافت و داروی مربوطه را به بیماران تحویل می‌دهد.
 
او افزود: نسخه نویسی الکترونیکی باعث کاهش مصرف کاغذ و اشتباهات در خواندن نسخه پزشکان از سوی افراد می‌شود و در عین حال مکانیزم اجرای برخی از راهنما‌های بالینی با نسخه نویسی الکترونیکی انجام پذیر است.
 
حق دوست تاکید کرد: در طرح نسخه نویسی الکترونیکی پزشکان اگر دارویی متناسب با سن، جنس و بیماری زمینه‌ای بیماران تجویز نکنند سیستم آلارم هشدار به پزشک مربوطه می‌دهد تا داروی مناسب بیمار با توجه به اطلاعات ثبتی در پرونده الکترونیک سلامت تجویز شود.
بیشتر بخوانید: اجرای نسخه نویسی الکترونیکی جلوی قاچاق معکوس دارو را می‌گیرد/ وزارت بهداشت از برنامه ششم توسعه عقب است
رئیس مرکز تحقیقات آموزش علوم پزشکی ادامه داد: یکی از موضوعات مهم در نسخه نویسی الکترونیکی کنترل هزینه‌ها و پیاده سازی دستورالعمل‌ها و گایدلاین‌های بالینی است که در این پروژه باید دکترهای تمام مراکز ارائه دهنده خدمات به سامانه نسخه نویسی الکترونیکی به صورت آنلاین متصل باشند.
 
او گفت: اجرای نسخه نویسی الکترونیکی هیچ ارتباطی به نظام ارجاع و پزشک خانواده ندارد و این دو کاملا از یکدیگر جدا است.
 
حق دوست یاد آوری کرد: در حال حاضر طرح نظام ارجاع در ۲ استان مازندران و فارس به صورت پایلوت انجام می‌شود و هنوز در سراسسر کشور به خصوص کلان‌شهر‌ها تامین داده نشده است.
 
انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر